Juhlavuoden kunniaksi 20 perheomenapuuta Espoon hiippakuntaan
Espoon hiippakunta juhlistaa 20-vuotista taivalta sunnuntaina 1.9.2024. Hiippakunnan kaikissa 19 seurakunnassa vietetään jumalanpalvelusta ja oheistapahtumia.

– Kiitämme ja iloitsemme 20-vuotiaasta hiippakunnastamme. Sen merkkinä jokaiseen Espoon hiippakunnan 19 seurakuntaan istutetaan omenapuu. Se kahdeskymmenes istutetaan piispalan pihamaalle, Espoon tuomiokirkonmäelle, toteaa Espoon hiippakunnan piispa Kaisamari Hintikka.
– Omenapuu kertoo kaikista 20-vuotisjuhlan kolmesta teemasta: yhteydestä Kristuksessa, toivosta ja luomakunnasta. Me olemme kaikki saman Kristus-puun oksia. Me kasvamme yhteydessä Kristukseen ja toisiimme. Puun hedelmät on tarkoitettu jaettavaksi eteenpäin, ilahduttamaan ja ravitsemaan ihmisiä.
– Omenapuun istuttaminen kertoo sitkeästä toivosta. Moni asia tässä maailmassa ja huomisessa huolettaa ja pelottaa. Kristityn elämään kuuluu luottamus siihen, että Jumala antaa meille toivon ja tulevaisuuden. Juuri siksi me istutamme omenapuun - emmekä vaan yhtä, vaan kaksikymmentä omenapuuta!
– Kaiken Luoja on läsnä omenapuussa, niin kuin jokaisessa puussa ja koko luomakunnassaan. Meidät ihmiset on liitetty kaikkeen luotuun lukemattomin hienoin elämänlangoin. Omenapuu muistuttaa siitä, että Jumala on kaiken elämän lähde ja että kaikki elämä, myös omamme, on Jumalan määrättömästä rakkaudesta kumpuavaa lahjaa.
Espoon hiippakunta aloitti toimintansa vuonna 2004 ja ensimmäisenä piispana toimi Mikko Heikka. Piispa Heikan jälkeen virkaa hoiti Tapio Luoma vuosina 2012–2018 ja vuodesta 2019 lähtien piispana on ollut Kaisamari Hintikka.
Hiippakunnan alueella asuu yli 700 000 ihmistä ja hiippakunnan 19 seurakunnassa toimii noin 1400 työntekijää.
Vuosien aikana on tapahtunut muutoksia hiippakunnassa, seurakunnissa ja tuomiokapitulissa. Tuomiokapituli on hiippakunnan hallinto- ja asiantuntijaelin, jonka ensimmäinen työntekijä oli notaari Pilvi Keravuori. Pilvi työskentelee Espoon hiippakunnan tuomiokapitulissa edelleen.
– Se, mikä on pysynyt koko ajan, on ollut toivo. Se näkyy paikallisseurakunnissa, siinä työssä, mitä niissä tehdään. Se näkyy lapsissa ja nuorissa ja kokonaisuudessaan hiippakunnan alueen toiminnassa. Innostus, jolla hiippakunta aikoinaan perustettiin, jatkuu edelleen monella tavoin, Keravuori sanoo.
– Hiippakunta ei ole itsetarkoitus. Meidän työmme on tukea sitä, että kirkko voi viedä sanomaa Kristuksesta eteenpäin. Tehtävämme on rukoilla tämän alueen ihmisten ja seurakuntien puolesta joka päivä, muistuttaa Pilvi Keravuori.
Piispa Kaisamari Hintikka saarnaa Karkkilan seurakunnan jumalanpalveluksessa, jota vietetään seurakunnan leirikeskuksessa 1.9.2024 klo 11.
Espoon hiippakunnan seurakuntien jumalanpalveluksista ja juhlavuoden oheistapahtumista löytyy tietoja Espoon hiippakunta 20-vuotta | Espoon hiippakunta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pilvi KeravuoriNotaariEspoon hiippakunnan tuomiokapituli
Tiedustelut hiippakunnan historiasta ja kapitulista.
Mervi RitokoskiYhteyskehittäjäEspoon hiippakunnan tuomiokapituli
Yhteydenotot piispaan
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 157 500 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
Kastepäivät vetävät teinejä – rippikouluikäisten usko on vahvistunut1.4.2025 14:56:29 EEST | Uutinen
Isot kaupunkiseurakunnat ovat järjestäneet lapsiperheille yhteisöllisiä Kastepäiviä 2010-luvulta asti. Nyt Kastepäivät vetävät Espoossa vauvojen lisäksi teinejä puoleensa. Teini-ikäisille järjestetään myös omia erillisiä Kastepäiviä. Vuoden 2024 valtakunnallisen rippikoulukyselyn mukaan rippikouluikäisten poikien ja tyttöjen usko on vahvistunut.
Nu börjar påskens livligaste veckor – i Esbo domkyrka ges de sista konserterna på två år27.3.2025 12:00:00 EET | Pressmeddelande
För kyrkokonserter är tiden före påsk; fastetiden och stilla veckan betydelsefull. I Esbo församlingar drar endast julkonserterna ett större antal besökare. Den här påsken blir det musik komponerad till exempel av följande kända kompositörer: Verdi, Pergolesi, Mozart och Bach. Nu är det sista möjligheten att njuta av konsertmusik i Esbo domkyrka, innan renoveringen stänger kyrkorummet för två år framöver.
Pääsiäisen vilkkaimmat viikot alkamassa - Espoon tuomiokirkossa viimeiset pääsiäiskonsertit kahteen vuoteen27.3.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Pääsiäistä edeltävä paastonaika ja hiljainen viikko ovat kirkkokonserttien kannalta tärkeää aikaa. Kävijämäärillä mitattuna ainoastaan joulunaika kiilaa pääsiäisen edelle Espoon seurakunnissa. Tunnetuista säveltäjistä pääsiäisenä kuullaan tänä vuonna muun muassa Verdin, Pergolesin, Mozartin ja Bachin tuotantoa. Espoon tuomiokirkossa konsertteihin on mahdollista päästä viimeisen kerran ennen kuin remontti hiljentää kirkkosalin noin kahdeksi vuodeksi.
Espoon seurakuntayhtymän viestintäjohtajan virkaan valittiin kauppatieteiden tohtori Elina Ylikoski24.3.2025 20:29:57 EET | Tiedote
Espoon seurakuntayhtymän viestintäjohtajan virkaan tuli määräaikaan mennessä 48 hakemusta. Virka julistettiin haettavaksi 20.1. alkaen ja haku päättyi 16.2.2025. Yhteinen kirkkoneuvosto valitsi virkaan 24.3. kokouksessaan kauppatieteiden tohtori Elina Ylikosken.
Efter påsken stängs Esbo domkyrka för två år21.3.2025 10:22:08 EET | Pressmeddelande
Esbo domkyrka stängs för reparationer i slutet av april, efter påskhelgen. Målsättningen är att kyrkan kan återtas i bruk påsken 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme