Oma Häme

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen lainanottovaltuutta on muutettu

15.8.2024 19:07:42 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Valtioneuvosto myönsi kiinteistöjärjestelyihin tarvittavan valtuuden torstaina.

Oma Hämeen logo

Valtioneuvosto on muuttanut Oma Hämeen lainanottovaltuutta. Hyvinvointialue on hakenut laskennallista lainanottovaltuuden muutosta vuokravastuiden takia. Vuokravastuut liittyvät hyvinvointialueen palveluverkkosuunnitelmaan ja sen kiinteistöjärjestelyihin. Hyvinvointialue ei tarvitse, eikä aio nostaa lainaa kiinteistöjärjestelyjä varten. Todellisuudessa kiinteistöjärjestelyillä hyvinvointialueen vuokravastuut kokonaisuutena laskevat ja rahoitusasema vahvistuu.

– Lainsäädäntö velvoittaa hakemaan lainanottovaltuutta tietyissä kiinteistö- ja vuokrasopimusjärjestelyissä. Lainanottovaltuus on monimutkainen asia, mutta on tärkeätä ymmärtää, että tämä muutos itse asiassa vahvistaa hyvinvointialueen taloudellista asemaa, sanoo hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen.

Nykyisen lainsäädännön mukaan hyvinvointialueiden on kirjattava investointeja vastaavat sopimukset osaksi investointisuunnitelmaa. Investointeja vastaavat sopimukset vaikuttavat välillisesti hyvinvointialueen talouteen, koska kyseessä on puhtaasti laskennallinen investointierä. Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle myönnettiin lisälainanottovaltuutta 95 462 000 euroa, jolloin hyvinvointialueen kokonaislainanottovaltuus vuodelle 2024 on 133 289 000 euroa. Valtioneuvosto päätti asiasta 15. elokuuta.

Kiinteistöjärjestelyt koskevat Forssaa ja Hämeenlinnaa. Oma Häme ostaa Forssan sairaalakiinteistöt Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymältä. Lisäksi Oma Häme ostaa Hämeenlinnan kaupungilta Viipurintien terveysaseman, paloaseman Kutalantieltä, Voutilakeskuksen ja Uppsala-talon. Samalla Oma Häme myy Hämeenlinnan kaupungille Ahveniston sairaala-alueen rakennuksineen ja jatkaa niissä vuokralaisena määräaikaisesti.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Kuka on Oma Hämeen Sydän? Asiakkaat voivat jälleen äänestää sydämiin jääneitä ammattilaisia2.2.2026 11:54:33 EET | Tiedote

Oma Häme kutsuu jälleen asiakkaansa kertomaan hyvistä ja mieleenpainuvista palvelukokemuksistaan. Viime vuonna ensimmäistä kertaa toteutettu Oma Hämeen Sydän -äänestys järjestetään nyt uudelleen helmikuussa. Sen tavoitteena on nostaa esiin työntekijöitä, työpareja ja yksiköitä, jotka ovat jättäneet asiakkaiden sydämiin erityisen jäljen. Äänestykseen voivat osallistua kaikki Oma Hämeen asiakkaat. Äänen voi antaa joko sähköisesti lomakkeella tai kirjallisesti toimittamalla sen hyvinvointialueen kirjaamoon. Tarkemmat ohjeet löytyvät tämän tiedotteen lopusta. – Haluamme antaa asiakkaillemme mahdollisuuden vaikuttaa henkilökuntamme palkitsemiseen kertomalla, mistä ovat saaneet sydämiin jääneen kokemuksen. Samalla haluamme osoittaa, kuinka Oma Hämeessä arvostetaan henkilöstön panosta ja sitoutumista asiakaskokemuksen parantamiseen, kertoo kampanjaa ideoinut asiakaspalvelun erityisasiantuntija Sanna Mäkynen. Äänestysaikaa on helmikuun loppuun Viime vuonna Oma Hämeen Sydän -ääniä sai yhteensä

Palvelustrategiaseminaari kokosi lautakunnat ja vaikuttamistoimielimet rakentamaan Oma Hämeen palveluiden tulevaisuutta29.1.2026 10:04:05 EET | Uutinen

Oma Häme järjesti 19. tammikuuta palvelustrategiaseminaarin, jossa hyvinvointialueen lautakunnat ja vaikuttamistoimielimet osallistuivat palvelustrategian valmisteluun. Palvelustrategia on hyvinvointialueen lakisääteinen asiakirja, joka ohjaa palveluiden järjestämistä pitkällä aikavälillä. Palvelustrategia luo yhteisen suunnan, periaatteet ja reunaehdot palveluiden järjestämiselle. Seminaarin tavoitteena oli tuoda laajasti eri toimielinten näkemykset osaksi strategiatyötä ja kirkastaa palvelustrategian keskeisiä periaatteita. Palvelustrategia nojaa aluevaltuuston lokakuussa 2025 hyväksymiin strategisiin painopisteisiin. Hyvinvointialueen merkitys ja arvot ovat tulevassa strategiassa samat kuin vielä voimassa olevassa strategiassa. Seminaarityöskentelyä alustivat hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen, strategia ja integraatio -toimialan toimialajohtaja Satu Ala-Kokko, asiakkuusjohtaja Heli Aalto sekä strategia- ja integraatiopäällikkö Teija Suorsa-Salonen. Alustuksissa käytiin läpi pa

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye