"Maailman onnellisimmassa maassa nuorten onnellisuus on vain kohtuullisella tasolla”
16.8.2024 09:03:00 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulun innovaatiokeskittymä DiakHub on julkaissut tuoreen ZekkiSuomi-tilannekuvan, joka tarjoaa katsauksen suomalaisten nuorten hyvinvointiin. Tilannekuva, joka perustuu Zekki.fi-verkkosivustolta kerättyihin tietoihin, osoittaa, että nuorten hyvinvointi on pysynyt pääosin vakaana viime syksyyn verrattuna. Tilannekuva korostaa kuitenkin tarvetta jatkuvalle tuelle erityisesti nuorten itsetunnon ja elämänhaasteiden voittamisen alueilla.

ZekkiSuomi-tilannekuva kattaa ajanjakson syksystä 2023 kevääseen 2024, ja se pohjautuu 6 040 nuoren vastaukseen. Vastaajat olivat iältään 15–25-vuotiaita, ja aineistoa on kerätty kattavasti kaikilta Suomen hyvinvointialueilta.
Huomaa hyvä nuoressa
Tilannekuvassa ei ole suuria muutoksia viime vuoden syksyyn verrattuna, toteavat DiakHubin erityisasiantuntija Reija Paananen ja tutkija Sakari Kainulainen.
– Hyvät perhe ja ystävyyssuhteet tuottavat nuorille hyvinvointia. Maailman onnellisimmassa maassa nuorten onnellisuus on kuitenkin vain kohtuullisella tasolla, Paananen sanoo.
Paanasen mukaan nuorten itsetuntoa ja resilienssiä on syytä vahvistaa.
– Jokainen voi auttaa nuoria kohtaamalla heidät aidosti, arvostavasti ja kysymällä, miten heillä menee. On tärkeää kuunnella, huomata heidän vahvuutensa ja kannustaa eteenpäin.
Kainulainen korostaa, että vähemmistöihin kuuluvat nuoret, esimerkiksi muunsukupuolisiksi itsensä ilmoittaneet, tarvitsevat erityisesti kokemuksia kuulumisesta ja hyväksytyksi tulemisesta sekä tavallista enemmän tukea ja kannustusta.
Keskeiset huomiot ZekkiSuomi-tilannekuvasta:
- Itsetunnon ja resilienssin kehitys: Vaikka nuoret tarvitsevat edelleen vahvistusta itsetunnon ja vaikeuksien voittamisen alueilla, tyytyväisyys näissä elämän osa-alueissa on pysynyt korkeammalla tasolla kevääseen 2023 verrattuna.
- Perhe ja asumisolot: Neljä viidestä nuoresta ilmoitti olevansa vähintään melko tyytyväinen perheeseensä ja asumistilanteeseensa.
- Muunsukupuolisten nuorten hyvinvointi: Vaikka muunsukupuolisiksi itsensä ilmoittaneiden nuorten hyvinvointi on yhä muita nuoria heikompaa, tilanne on parantunut erityisesti perhesuhteiden ja läheisten osalta. Tyytyväisten osuus on noussut 50 prosenttiin verrattuna edellisvuoden 40 prosenttiin
ZekkiSuomi -tilannekuva nuorten tuen tarpeiden ilmapuntarina
ZekkiSuomi-tilannekuva tarjoaa ajantasaista tietoa nuorten hyvinvoinnista ja tuen tarpeista. Zekki.fi-digipalvelu, joka on kansallisesti ja kansainvälisesti palkittu sosiaalinen innovaatio, kerää nuorilta itsearvioita ja yhdistää heidät tukipalveluihin.
DiakHub suosittelee ZekkiSuomi-tilannekuvan käyttöä nuorten tuen tarpeiden ilmapuntarina. ZekkiSuomi antaa yleisellä tasolla tiedon, mihin nuorten palveluissa työskentelevien tulisi kiinnittää huomiota. Sen perusteella voi hyvin tehdä toimenpiteitä, jotka perustuvat tutkimustietoon. Tilannekuva julkaistaan kaksi kertaa vuodessa.
– Vielä tarkemman ajantasaisen alueellisen tilannekuvan saamiseksi DiakHub tarjoaa ZekkiPro-järjestelmää ja asiantuntija-analyysiä. ZekkiPro antaa kattavan ja ajantasaisen kuvan organisaation omien viiteryhmien hyvinvoinnista, jonka pohjalta voidaan tehdä vaikuttavia toimenpiteitä ja päätöksiä, Paananen ja Kainulainen kertovat.
ZekkiSuomi-tilannekuva on tämän mediatiedotteen liitteenä.
ZekkiPro-digijärjestelmästä lisätietoa DiakHubin verkkosivuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mirjami Ritolaviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 4385 288mirjami.ritola@diak.fiReija PaananenErityisasiantuntija, dosenttiDiakonia-ammattikorkeakoulun DiakHub
Puh:050 5920246reija.paananen@diak.fiSakari KainulainenErityisasiantuntija, dosenttiDiakonia-ammattikorkeakoulun DiakHub
Puh:040 869 6018sakari.kainulainen@diak.fiLiitteet
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diak on sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkausalaan keskittynyt kohtaamisen korkeakoulu. Osaamisemme kohdistuu sinne, missä on eriarvoisuutta, köyhyyttä, yksinäisyyttä ja yhteiskunnan ulkopuolisuutta. Teemme sosiaalista innovointia ihmisen puolella. Olemme ihmisyyden asiantuntijoita, joita ajaa halu rakentaa oikeudenmukaisempaa maailmaa kaikille. Teemme tuloksellisesti jatkuvaa kehitystyötä, jotta maailma olisi kaikille hyvä. Uskomme ihmiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Eurooppalaisia ratkaisuja soten haasteisiin: Diak mukaan EduCare 5.0 ‑allianssiin28.1.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Diak on kutsuttu mukaan European Universities Initiative (EUI) hakemusta valmistelevaan EduCare 5.0 -allianssiin. Konsortion tavoitteena on vahvistaa sosiaalista kestävyyttä uudistamalla eurooppalaista terveysalan koulutusta ja terveys- sekä hyvinvointipalveluja.
Nuorten ideat osallisuuden moottorina – verkkotilaisuus avaa nuorisolähtöisen työn vaikuttavia käytäntöjä27.1.2026 10:30:00 EET | Kutsu
Miten karaoket, röijykurssit ja tangomarkkinat voivat vahvistaa nuorten osallisuutta ja tukea heidän koulutus- ja työpolkujaan? Näihin kysymyksiin vastataan maksuttomassa Nuorisolähtöisyys ja vaikuttava osallisuus: Tangomarkkinoita, röijykursseja ja karaokeiltoja -verkkotilaisuudessa, joka järjestetään tiistaina 3.2.2026 klo 10.30–11.30 Microsoft Teamsissa.
Hyvinvointiteknologiamessut kokoavat hyvinvointi- ja terveysteknologian toimijat Poriin26.1.2026 12:37:07 EET | Kutsu
Valtakunnalliset Hyvinvointiteknologiamessut järjestetään keskiviikkona 28.1.2026 klo 9−16 Porissa. Maksuton tapahtuma tarjoaa ajankohtaisen katsauksen hyvinvointi- ja terveysteknologian nykytilaan ja tulevaisuuden ratkaisuihin sekä tuo yhteen alan yritykset, asiantuntijat ja kehittäjät.
Englanninkielisille sote-alan koulutuksille riittää kysyntää22.1.2026 09:52:18 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään ensimmäinen yhteishaku päättyi keskiviikkona 21.1.2026.
Kysely: Diak on Suomen suositelluin ammattikorkeakoulu7.1.2026 14:55:00 EET | Tiedote
Tuoreet uraseurantakyselyn tulokset vahvistavat Diakin asemaa yhtenä Suomen johtavista ammattikorkeakouluista työelämärelevanssin näkökulmasta. Opetushallituksen ja opetus- ja kulttuuriministeriön valtakunnallisessa Uraseurantakyselyssä kartoitettiin 2020 valmistuneiden kokemuksia viisi vuotta valmistumisen jälkeen. Tulokset ovat Diakin osalta erinomaiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme