Sofia Virta jyrähtää ministeri Juusolle sote-leikkauksista: “Ministeri ei voi sysätä omien päätöstensä vastuuta muille”
16.8.2024 14:16:42 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi hallituksen sosiaali- ja terveyspalveluihin kohdistuvia lyhytnäköisiä leikkauksia ja ihmettelee, miksi asiantuntijoiden lausunnoilla ei tunnu olevan merkitystä hallituksen leikkauspolitiikassa.

Hallitus on aikeissa nostaaa perusterveydenhuollon hoitotakuuta. Vaikka asiantuntijat ovat varoittaneet, että tämä tulee hidastamaan hoitoon pääsyä, on ministeri Juuson mielestä asia hyvinvointialueiden vastuulla. Virran mielestä asia on toisin päin.
– Ministeri ei voi sysätä päätöstensä seurauksia muiden harteille. On selvää, että jos hoitotakuuta pidennetään, tulee pääsy hoitoon hidastumaan. Vastuu tästä on hallituksella ja asianomaisella ministerillä, Virta tylyttää.
Virta kritisoi hallituksen sosiaali- ja terveyspalveluihin kohdistuvia leikkauksia. Hänen mukaansa niillä ei edes saada säästöjä aikaan.
– Hoitotakuun väljentämisellä tuskin saataisiin tosiasiallisia säästöjä. Sairaudet eivät parane odottamalla ja jonottaminen saattaa lisätä kalliimpien palveluiden tarvetta. Tämänkaltaisilla toimilla mennään vain ojasta allikkoon, Virta toteaa.
– Sama juttu on asiakasmaksujen korotusten suhteen. Tämä saattaa johtaa siihen, että hoitoon hakeudutaan liian myöhään tai ei laisinkaan.
Virta penää hallitukselta fiksumpia päätöksiä.
– Taloudellisesti ja inhimillisesti kestävintä olisi varmistaa ennaltaehkäisevien ja perustason palveluiden rahoitus. Jos ihmiset eivät saa apua ajoissa, ongelmat vain syvenevät ja kasaantuvat. Tämä tulee yhteiskunnalle kalliiksi.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Kehysriihi on Orpon hallituksen viimeinen mahdollisuus palauttaa toivo – näin Virta tekisi Orpon saappaissa21.4.2026 14:23:43 EEST | Tiedote
Hallitus kokoontuu tällä viikolla kehysriiheen päättämään uusista sopeutustoimista. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallituksella on nyt viimeinen tilaisuus kääntää politiikkansa suunta. Hän kertoo, miten Vihreät sen tekisi.
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Mari Holopainen: Kymmenen keinoa yrittäjämyönteisen Suomen rakentamiseksi16.4.2026 16:11:57 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat rakentaa yrittäjämyönteistä Suomea, jossa ihmiset uskaltavat tavoitella unelmiaan ja jonka turvaverkot tukevat myös yrittäjiä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää kymmentä keinoa yrittäjien tukemiseksi.
Sofia Virta ryhmäpuheessa: Vihreät esittää kehysriiheen toimenpidepakettia lapsiköyhyyden pysäyttämiseksi15.4.2026 14:04:27 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Köyhyyttä ja elinkustannusten kasvua käsittelevän välikysymyksen ryhmäpuheessaan Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti konkreettisia toimia, joilla hallitus voi ensi viikon kehysriihessä pysäyttää lapsiköyhyyden kasvun.
Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme