Väriaineen poisto Keuruuntieltä (vt 23) ja Ruokkeentieltä (mt 16685)
Keski-Suomen ELY-keskus on ryhtynyt toimenpiteisiin kuorma-autosta valuneen väriaineen poistamiseksi. Tiedotteessa kerrotaan lisäksi aineen haitallisuudesta ja pesusta sekä mahdollisista vahingonkorvausmenettelyistä.
Tiistaina 13.8. tapahtui vahinko, jossa kuorma-auton kyydistä pääsi valumaan paperin värjäyksessä käytettävää väriainetta (Pergasol C Blue 67 L) ajoradalle Ruokkeentiellä (mt 16685) ja Keuruuntiellä (vt 23) Jyväskylässä ja Petäjävedellä. Väriaine on vesiliukoinen ja vesieliöille haitallinen kemikaali. Ihmisen terveydelle sillä ei ole muutoin haittaa, mutta kosketukseen joutuessa se on ihoa syövyttävää ja silmille vaarallista. Kemikaali on kuitenkin nopeasti biologisesti hajoavaa.
Suurin osa väriaineesta levisi Ruokkeentielle, josta se jyrsittiin pois asfalttijyrsimellä. Ruokkeentie on tällä hetkellä noin 200 metrin matkalla jyrsityllä pinnalla valtatien 18 puoleisessa päädyssä. Uusi päällyste saadaan tehtyä alustavan aikataulun mukaan noin kahden viikon kuluttua.
Samaa väriainetta on päässyt valumaan ajoradalle myös valtatien 23 Petäjäveden ja Keuruun väliselle osuudelle useiden kilometrien matkalle. Väriainetta on huomattavasti vähemmän valtatiellä 23 kuin Ruokkeentiellä, ja se on valunut pitkälle matkalle. Keski-Suomen ELY-keskus on arvioinut väriaineen haitan olevan ympäristölle melko vähäinen. Pohjavesiä ja vesistöjä ei ole valtatien 23 väriaineen valumakohtien välittömässä läheisyydessä.
ELY-keskus yritti saada väriainetta pois harjaamalla valtatieltä 23 perjantaiaamuna, mutta keino osoittautui tehottomaksi. Aine on niin tiukassa, että nyt mietitään muita ratkaisuja. Toisaalta aine ei enää esimerkiksi sotke tiellä liikkuvia ajoneuvoja.
Värianeesta likaantuneen auton pesemistä tulisi välttää vesistöjen läheisyydessä ja ensisijaisesti pesu tulisi hoitaa autopesuloissa, joista pesuvesi päätyy jätevedenpuhdistamoille. Väriaineen pesusta ei aiheudu poikkeuksellisen suurta haitta-ainekuormitusta puhdistamoille. Puhdistusta voi paikallisesti yrittää emäksisellä pesuaineella. Muoviosille suositellaan pesuaineeksi etikkahappoa.
Pesun kustannuksiin on mahdollista hakea korvausta Lapin ELY-keskuksen kautta, josta asia ohjataan edelleen vahingon aiheuttaneelle kuljetusyritykselle tai sen vakuutusyhtiölle. Lisätietoja: https://www.ely-keskus.fi/vahingonkorvaukset
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö
Janne Hölttä
p. 0295 023 530
Yksikön päällikkö
Jere Toppinen
p. 0295 024 717
Keski-Suomen ELY-keskus
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
ELY-keskus suorittaa huuhkajareviirin kameravalvontaa Laukaan Kuusaassa1.4.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus on aloittanut kameravalvonnan Laukaan Kuusaassa sijaitsevalla huuhkajareviirillä. Alueella epäillään tapahtuneen pesinnän tahallista luonnonsuojelulain vastaista häirintää useamman vuoden ajan. Huuhkaja on erittäin uhanalainen laji. ELY-keskus muistuttaa, että pöllöjen pesiä ei tule lähestyä pesimäaikana.
Maaperätutkimukset vaikuttavat liikenteeseen Rantaväylällä ja Rantaraitilla27.3.2025 16:04:41 EET | Tiedote
Työt alkavat huomenna perjantaina 28.3.2025 ja kestävät 13.4.2025 saakka. Autoilijoita ja alueella liikkuvia kehotetaan varovaisuuteen.
Jäät heikkenevät nyt kovaa vauhtia25.3.2025 10:01:26 EET | Tiedote
Keväinen aurinko lämmittää siltoja, laitureita ja muita vesistörakenteita, jolloin jää niiden lähistöllä heikkenee ja alkaa sulaa. Myös virtaamat vesistöissä ovat olleet koko talven suuria, minkä seurauksena vesistöjen virtaaviin osiin ei ole päässyt muodostumaan jäätä tai se on hyvin heikkoa.
Työttömyys helmikuussa 14,2 prosenttia25.3.2025 08:01:12 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli helmikuun lopussa yhteensä 17 910 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 057 (6,3 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli helmikuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 616, mikä on 509 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 1 006, mikä on 341 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Keski-Suomessa korjataan toistakymmentä maantiesiltaa kesän 2025 aikana21.3.2025 14:12:16 EET | Tiedote
Huonokuntoisten siltojen korjauksiin on ollut Keski-Suomessa vuosittain käytettävissä noin 3,5–4 miljoonaa euroa. Perusrahoituksen lisäksi Äänekoskella sijaitsevan Ison Pörrin sillan kunnostamiseen on myönnetty 4,3 miljoonaa euroa erillisrahoitusta niin sanottujen suurten ja kalliiden siltahankkeiden ohjelmasta. Kaikki tämä näkyy kesällä Keski-Suomen tieverkolla, kun siltojen kunnostuksia on käynnissä tavallista enemmän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme