Työttömyys jatkoi nousuaan heinäkuussa – myös työllisiä vuodentakaista enemmän
20.8.2024 08:02:39 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
15–74-vuotiaiden työttömyysaste oli heinäkuussa 7,9 %, kun se vuotta aiemmin oli 6,9 %. Tämä selviää Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen tiedoista. Työttömiä oli 229 000, eli 34 000 enemmän kuin vuosi sitten.
”Heinäkuun kehitys on linjassa sen kanssa, että työttömyys on ollut nousussa jo yli vuoden. Nyt näyttää siltä, että trendin suurin nousu voi olla takanapäin. On kuitenkin hyvä muistaa, että trendi muuttuu yleensä jonkin verran, kun seuraavan kuukauden tiedot tulevat mukaan aikasarjaan”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Taskinen.
”Tällä hetkellä työttömyysasteen trendi on yhtä korkealla tasolla kuin koronakriisin aikaan keväällä 2020”, hän taustoittaa.
Myös työllisiä oli heinäkuussa 54 000 enemmän kuin vuosi sitten, eli 2 680 000. 20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku on pysynyt vakaana keväästä 2024 asti ja oli nyt 76,8 %.
”Työllisten määrän nousuun vuodentakaiseen verrattuna vaikuttaa suuresti, että heinäkuun 2023 taso työllisissä oli matala. Tuolloin poikkeuksellisen suuri määrä työikäistä väestöä jäi työvoiman ulkopuoliseksi, ja nyt tämä joukko pieneni 66 000:lla. Työllisten määrä nousi suhteellisesti eniten alle 20-vuotiaissa ja yli 64-vuotiaissa”, Taskinen kertoo.
”Työllisiä oli nyt suunnilleen saman verran kuin heinäkuussa 2022”, hän lisää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti TaskinenYliaktuaari
Puh:029 551 2690pertti.taskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Ulosottovelkojen määrä kasvoi vuonna 202514.4.2026 08:01:35 EEST | Tiedote
Ulosottovelkojen kokonaismäärä kasvoi vuonna 2025 edellisvuoteen verrattuna, vaikka ulosottovelallisten määrä väheni. Vuoden lopussa avointen ulosottovelkojen yhteismäärä oli kahdeksan miljardia euroa. Tämä oli noin 13 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Suomessa syntyneitä ulkomaalaistaustaisia nyt yli 100 0001.4.2026 08:02:36 EEST | Tiedote
Toisen polven ulkomaalaistaustaisten määrä Suomen väestössä ylitti 100 000 henkilön rajan vuonna 2025. Lisäksi Ukrainan kansalaiset nousivat suurimmaksi ulkomaiden kansalaisten ryhmäksi.
Tilasto vahvistaa: Polttonesteet kallistuivat selvästi maaliskuussa, kevyt polttoöljy eniten31.3.2026 08:02:51 EEST | Tiedote
Iranin sodan vaikutukset näkyivät selkeästi huoltoasemilla maaliskuussa. Polttonesteiden hinnat nousivat, mikä kiihdytti kuluttajahintojen nousuvauhtia edelliskuusta.
Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin31.3.2026 08:02:13 EEST | Tiedote
Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi vuoden 2026 helmikuussa 3,1 % vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.
Lähestymiskieltojen määrässä huomattavaa kasvua vuonna 202527.3.2026 08:02:12 EET | Tiedote
Lähestymiskieltojen määrä kasvoi Suomessa viime vuonna selvästi. Kieltoja määrättiin 1 650, mikä on lähes 15 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Lähestymiskieltoon määrätyistä miehiä oli 1 516. Määrä oli 16 % edellisvuotta suurempi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme