Työttömyys jatkoi nousuaan heinäkuussa – myös työllisiä vuodentakaista enemmän
20.8.2024 08:02:39 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
15–74-vuotiaiden työttömyysaste oli heinäkuussa 7,9 %, kun se vuotta aiemmin oli 6,9 %. Tämä selviää Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen tiedoista. Työttömiä oli 229 000, eli 34 000 enemmän kuin vuosi sitten.
”Heinäkuun kehitys on linjassa sen kanssa, että työttömyys on ollut nousussa jo yli vuoden. Nyt näyttää siltä, että trendin suurin nousu voi olla takanapäin. On kuitenkin hyvä muistaa, että trendi muuttuu yleensä jonkin verran, kun seuraavan kuukauden tiedot tulevat mukaan aikasarjaan”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Taskinen.
”Tällä hetkellä työttömyysasteen trendi on yhtä korkealla tasolla kuin koronakriisin aikaan keväällä 2020”, hän taustoittaa.
Myös työllisiä oli heinäkuussa 54 000 enemmän kuin vuosi sitten, eli 2 680 000. 20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku on pysynyt vakaana keväästä 2024 asti ja oli nyt 76,8 %.
”Työllisten määrän nousuun vuodentakaiseen verrattuna vaikuttaa suuresti, että heinäkuun 2023 taso työllisissä oli matala. Tuolloin poikkeuksellisen suuri määrä työikäistä väestöä jäi työvoiman ulkopuoliseksi, ja nyt tämä joukko pieneni 66 000:lla. Työllisten määrä nousi suhteellisesti eniten alle 20-vuotiaissa ja yli 64-vuotiaissa”, Taskinen kertoo.
”Työllisiä oli nyt suunnilleen saman verran kuin heinäkuussa 2022”, hän lisää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti TaskinenYliaktuaari
Puh:029 551 2690pertti.taskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Työttömyyden kasvu hidastui kesäkuussa21.7.2026 08:02:22 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 15 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja työttömiä 3 000 enemmän. Työttömien määrän kasvu hidastui edellisistä kuukausista.
Näin yksiöiden vuokrat ovat muuttuneet opiskelijakaupungeissa – ääripäät löytyvät Lappeenrannasta ja Vaasasta16.7.2026 08:01:02 EEST | Tiedote
Elokuussa yliopistokaupunkeihin kohdistuu uusien opiskelijoiden muuttoaalto. Yksiötä etsivälle Helsinki on edelleen kallein vaihtoehto, kun taas vuokrien nousu on ollut suurinta Vaasassa.
Kesänvietto voi käydä kukkarolle: Majoitus, virvoitusjuomat ja etenkin naudanliha kallistuivat kesäkuussa14.7.2026 08:02:50 EEST | Tiedote
Jos kesän lempiasioihin kuuluvat matkailu, uudet perunat ja lihan grillaaminen, sesonki voi tänä vuonna koitua kalliimmaksi.
Rakentamisen liikevaihto vahvassa kasvussa10.7.2026 08:01:16 EEST | Tiedote
Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa. Alan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi ennakkotiedon mukaan 9,9 % viime vuoden toukokuuhun verrattuna. Samaan aikaan myynnin määrä, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi 9,3 %.
Yhä useampi haki alkuvuonna velkajärjestelyä – hakemusten määrä suurin sitten vuoden 19968.7.2026 08:00:39 EEST | Tiedote
Velkajärjestelyhakemusten määrä kasvoi selvästi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla. Käräjäoikeuksiin jätettiin tammi–kesäkuussa 490 hakemusta enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme