Sähköautojen latauslaitteiden myynti piristyi loppukeväästä – jäi silti 8 prosenttia koko vuosipuoliskolla
19.8.2024 15:25:00 EEST | Sähköteknisen Kaupan Liitto ry | Tiedote
Kiinteistöihin asennettavia sähköautojen latauslaitteita myytiin vuoden ensimmäisellä puoliskolla 14 158 kappaletta, mikä on kahdeksan prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin samalla jaksolla, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liiton (STK) tilasto.

Toisen vuosineljänneksen laitemyynti jäi viime vuoden vastaavasta jaksosta enää vain neljä prosenttia. Myytyjen laitteiden sisältämien latauspisteiden määrä jopa kasvoi 2,4 prosenttia, mikä johtui poikkeuksellisen suuresta Schuko- tai CEE-pistorasialla varustettujen hidaslatauslaitteiden myynnistä ajanjaksolla.
Peruslatauslaitteiden kysyntä keskittyy kahteen suurimpaan teholuokkaan. Niistä 22 kW laitteita myytiin alkuvuonna 4747 kappaletta ja 11 kW laitteita 3404.
Lain mukaan käytössä olevassa muussa kuin asuinrakennuksessa, jonka yhteydessä on enemmän kuin 20 pysäköintipaikkaa, on oltava asennettuna vähintään yksi normaalitehoinen tai suuritehoinen latauspiste tämän vuoden loppuun mennessä.
Uusi EIR-takaus tuo rahoitusmahdollisuuden
- Vuodenvaihteessa päättyneet ARA-tuet olivat taloyhtiöille ja liikekiinteistöille merkittävä porkkana latauslaitehankkeiden toteuttamiseen. Jotta sähköiselle liikenteelle asetetut tavoitteet ja liikenteen päästövähennykset voitaisiin saavuttaa, vastaavia valtion toimia ehdottomasti tarvitaan, toteaa STK:n toimitusjohtaja Sallamaari Muhonen.
Uusi mahdollisuus latauslaitehankkeen rahoitukseen on Euroopan investointirahasto EIR:n riskinjakotakaus, joka soveltuu pk-yritysten ja taloyhtiöiden erilaisiin kestävän kehityksen satsauksiin. EIR-takaus toimii lainan vakuutena, mikä vähentää muiden vakuuksien tarvetta.
- Taloyhtiöiden ja yritysten kannattaa tutustua pankkien ja Finnveran välittämään EIR-rahoitukseen. Se voi olla mahdollisuus varustaa kiinteistö latausjärjestelmällä, jolla pärjää pitkälle tulevaisuuteen, Muhonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sallamaari MuhonenSähköteknisen Kaupan Liitto ry (STK)
Puh:+358443010640sallamaari.muhonen@stkliitto.fiKuvat



Sähköteknisen Kaupan Liitto ry (STK) edustaa sähköteknisten tuotteiden valmistajia, maahantuojia ja tukkuliikkeitä. Liitto edistää alan kehitystä ja vaikuttavuutta sekä tuottaa toimialalle digitaalisia palveluja, kuten 600 000 sähköteknisen tuotteen vakioidut tuotetiedot sisältävä Sähkönumerot.fi. Lue lisää www.stkliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sähköteknisen Kaupan Liitto ry
Sähköteknisen kaupan liiton tilastot: kauppa piristynyt lähes 6 % viime vuodesta19.8.2026 10:40:10 EEST | Tiedote
- Sähköjärjestelmän kehittyminen ja kasvun jatkuminen edellyttävät panostuksia koulutukseen Alkuvuodesta piristynyt sähköteknisten tuotteiden tukkukauppa on jatkanut kasvuaan myös vuoden toisella neljänneksellä, ilmenee Sähköteknisen kaupan liiton tilastoista. Kasvua vauhdittavat datakeskusten ja sähköverkkojen rakentaminen. Sähköteknistä alaa uhkaa ennen pitkää työvoimapula, ellei koulutukseen panosteta merkittävästi.
Sähköteknisen kaupan liiton (STK ry) tilastojulkistus17.8.2026 16:03:12 EEST | Kutsu
Tervetuloa mukaan Sähköteknisen kaupan liiton (STK ry) tilastojulkistukseen, jossa esittelemme toisen vuosineljänneksen tukkumyyntitilastot. Tilaisuus on keskiviikkona 19.8. klo 8.30-9.30 (teams). Osallistumislinkki on alla.
STK ry:n tilasto: Sähköautojen latauslaitteiden myynti laski 15,8 %4.5.2026 16:08:04 EEST | Tiedote
Kiinteistöihin asennettavia sähköauton latauslaitteita myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 5183 kappaletta. Se on 15,8 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin samalla jaksolla, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liiton (STK) tuore tilasto.
Hyvinvointia sähköllä -visioseminaari: Kilpailukykyä sähköistämällä, standardoimalla ja uusilla osaajilla30.4.2026 11:53:36 EEST | Tiedote
Sähköala vie energiamurrosta eteenpäin vauhdilla, mutta myös maailma ympärillä muuttuu nopeasti. Suomi on hyvissä asemissa, kunhan yhteinen tavoite on kirkas, kumppanuudet kohdallaan ja innostunutta uutta polvea tulossa alalle.
STK ry:n tilasto: Sähkötekniikan myynti kasvoi 2,8 prosenttia alkuvuonna 20269.4.2026 16:36:22 EEST | Tiedote
Sähköteknisten tuotteiden tukkumyynnin arvo tammi-maaliskuussa 2026 oli 2,8 prosenttia suurempi kuin vastaavalla jaksolla vuotta aiemmin. Maaliskuun lopussa myynnin arvo oli 262 miljoonaa euroa, kertoo Sähköteknisen kaupan liiton (STK ry) tuore tilasto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme