Orpo: Hallitus vahvistaa työntekijöiden asemaa yritysten hallinnossa
20.8.2024 10:39:07 EEST | Kansallinen kokoomus | Tiedote
Hallitus haluaa vahvistaa työntekijöiden äänen kuulumista suomalaisilla työpaikoilla, pääministeri Petteri Orpo kertoi kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa Rovaniemellä tiistaina. Niin sanotun hallintoedustuksen uudistuksen on määrä alkaa jo syksyllä.

Hallitus haluaa vahvistaa työntekijöiden äänen kuulumista suomalaisilla työpaikoilla, pääministeri Petteri Orpo kertoi kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa Rovaniemellä tiistaina. Jo paljon julkisuudessa esillä ollut esitys paikallisen sopimisen lisäämisestä saa vierelleen hallintoedustuksen uudistuksen, jonka on määrä Orpon mukaan lisätä sopimisen edellytyksiä.
”Uskon vahvasti, että hallintoedustuksen kehittäminen on olennainen pari paikalliselle sopimiselle”, Orpo sanoi.
Nykylainsäädäntö vaatii henkilöstön hallintoedustuksen joko yrityksen johtoryhmässä, hallituksessa tai hallintoneuvostossa vähintään 150 työntekijän yrityksissä. Tätä rajaa hallitus haluaa Orpon mukaan laskea.
”Muissa Pohjoismaissa on hallintoedustuksessa edetty pidemmälle ja niistä on saatu pääosin hyviä kokemuksia. Luottamus ja yhteistyö työpaikoilla ovat parantuneet, kun henkilöstön edustajia on otettu vahvemmin mukaan eri hallintoelimiin”, Orpo sanoi.
Orpo kertoi, että hallitus käynnistää hallintoedustuksen uudistamisen jo tänä syksynä. Hallitus nimeää syksyllä selvityshenkilön ja asettaa kolmikantaisen työryhmän valmistelemaan uudistusta ensi vuoden alusta.
Enemmän osaajia ulkomailta
Orpo kertoi myös hallituksen jatkavan uudistuksia, joilla Suomesta tulee entistä houkuttelevampi investointiympäristönä. Tarkoitus on rohkaista yrityksiä ottamaan riskiä, kasvamaan ja työllistämään.
”Vain työn ja yrittämisen kautta luomme kestävää hyvinvointia ja turvaamme suomalaisille tärkeät palvelut, hyvät koulut, sosiaali- ja terveyspalvelut ja hoivan”, Orpo sanoi.
Osaavien työntekijöiden houkutteleminen Suomeen on Orpon mukaan iso pala kasvun palapelissä. Hallituksen jo aloittama sääntöjen selkeyttäminen edistää työvoiman saatavuutta ja tukee EU:n ulkopuolelta tulevan työntekijän uudelleentyöllistymistä Suomessa.
Orpon mukaan on ”kohtuullinen vaatimus”, että Suomeen työn perässä muuttava pystyy elättämään itsensä ja perheensä. Niin sanottu kolmen tai kuuden kuukauden sääntö uudelleen työllistymiselle on käytössä myös muissa Pohjoismaissa ja osassa EU-maista. Näissä maissa laki ei ole ollut työperäisen maahanmuuton hidaste.
”Tästä uudistuksesta puhuttaessa unohtuu usein mainita, että samaan aikaan kun selkeytämme sääntöjä, takaamme työntekijöille laajemmat mahdollisuudet hakea töitä. Nykyisin työntekijän oleskeluluvalla Suomessa oleva työntekijä voi vaihtaa työnantajaa vain samalla alalla, jolle lupa on myönnetty. Jatkossa ulkomaalainen työntekijä voi samalla luvalla hakea töitä myös aloilta, joiden on koko Suomessa todennettu kärsivän työvoimapulasta”, Orpo sanoi.
”Esitämme myös, että ylemmän korkeakoulututkinnon suorittanut ulkomaalainen saa pysyvän oleskeluluvan Suomeen kielitaitonsa todennettuaan.”
Yhteyshenkilöt
Katri ManninenErityisavustaja
Puh:0295 16001katri.manninen@gov.fiRaine TiessaloViestintä- ja yhteyspäällikkö
Puh:+358 50 435 5898raine.tiessalo@kokoomus.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Kokoomus nimitti Karoliina Partasen sosiaaliturvaministeriksi11.6.2026 15:43:57 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus ja eduskuntaryhmä päättivät asiasta kokouksissaan torstaina. Partanen hoitaa tehtävää Sanni Grahn-Laasosen perhevapaan ajan. Karoliina Partanen on kuopiolainen ensimmäisen kauden kansanedustaja ja varatuomari. Hänet valittiin toiselle kaudelle kokoomuksen varapuheenjohtajistoon viime viikonlopun puoluekokouksessa. Partanen on myös Kuopion kaupunginvaltuutettu, Pohjois-Savon hyvinvointialueen aluevaltuutettu ja aluevaltuuston varapuheenjohtaja.
Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman7.6.2026 16:48:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on tullut päätökseensä Jyväskylässä. Kokouksessa puolueelle valittiin uusi puheenjohtajisto, käsiteltiin puoluekokoukselle jätettyjä aloitteita, sekä hyväksyttiin uudistettu tavoiteohjelma. Tavoiteohjelma kantaa nimeä “Vapaus onnistua, vastuu huolehtia”.
Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston7.6.2026 12:14:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on käynnissä Jyväskylän Paviljongissa. Puoluekokous valitsi varapuheenjohtajiksi kaksivuotiskaudelle Karoliina Partasen, Antti Häkkäsen ja Sari Multalan.
Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–20287.6.2026 11:18:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on käynnissä Jyväskylän Paviljongissa. Puoluekokous valitsi puoluevaltuuston puheenjohtajaksi Arto Satosen. Lisäksi puoluevaltuustoon valittiin 60 jäsentä ympäri Suomen jokaisesta piiristä.
Kokoomuksen puoluekokous valitsi Petteri Orpon jatkamaan puolueen puheenjohtajana6.6.2026 11:11:24 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous Jyväskylässä on valinnut istuvan puheenjohtajan, pääministeri Petteri Orpon jatkamaan puolueen puheenjohtajana. Orpo on toiminut kokoomuksen puheenjohtajana yhtäjaksoisesti vuodesta 2016 lähtien.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme