Kempower toimittaa rekkalatausratkaisuja eurooppalaiselle kuljetus- ja logistiikkayhtiö DFDS:lle
22.8.2024 09:30:00 EEST | Kempower Oyj | Tiedote
Johtava sähköajoneuvojen pikalatausratkaisujen tarjoaja Kempower ja eurooppalainen kuljetus- ja logistiikkayhtiö DFDS ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka mukaisesti Kempower toimittaa pikalatausratkaisujaan DFDS:n latausasemille.

EUROOPPA – Johtava sähköajoneuvojen pikalatausratkaisujen tarjoaja Kempower ja eurooppalainen kuljetus- ja logistiikkayhtiö DFDS ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka mukaisesti Kempower toimittaa pikalatausratkaisujaan DFDS:n latausasemille.
DFDS on aiemmin ottanut käyttöön Kempowerin latausratkaisuja yhdellä asemalla Belgiassa ja Ruotsissa, ja kolmella Alankomaissa.
Kempower toimittaa sopimuksen mukaisesti yhtiön pikalatausratkaisuja latausasemille tarpeen mukaan, mikä mahdollistaa DFDS:n sähkörekkojen nopean lataamisen. DFDS:llä on käytössä jo yli 100 sähkörekkaa ympäri Eurooppaa.
DFDS:n viimeisin latausasemahanke oli yhtiön ensimmäisen rekkalatausaseman laajennus Göteborgissa. Yhteensä 38 latauspisteellä varustettu DFDS Göteborg on yksi Ruotsin suurimmista rekkalatausasemista.
"Tavoitteemme on, että vähintään 25 % kalustostamme on akkukäyttöistä vuoteen 2030 mennessä. Yhteistyö infrakumppaneiden, kuten Kempowerin, kanssa on tärkeä askel tämän tavoitteen saavuttamisessa", sanoo Sophie-Kim Chapman, VP, Decarbonisation, DFDS.
”Yhteistyö DFDS:n kanssa on merkittävä virstanpylväs ja toimii hyvänä esimerkkinä alan johtajien yhteistyöstä liikenteen sähköistämisen nopeuttamiseksi ja puhtaamman tulevaisuuden luomiseksi tuleville sukupolville”, sanoo Kempowerin toimitusjohtaja Tomi Ristimäki.
Kempower media
Petra Toivanen, viestintäpäällikkö, Kempower
+358 29 002 1900
DFDS: https://www.dfds.com/en/about
Kempower lyhyesti:
Suunnittelemme ja valmistamme luotettavia ja käyttäjäystävällisiä DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visiomme on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehityksemme ja tuotantomme sijaitsevat Suomessa ja Yhdysvalloissa, ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti. Keskitymme kaikkiin sähköisen liikkumisen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin modulaarinen ja skaalautuva latausjärjestelmä ja maailmanluokan ohjelmisto on suunniteltu sähköautoilijoiden toimesta sähköautoilijoita varten. Näin mahdollistamme parhaan käyttökokemuksen asiakkaillemme kaikkialla maailmassa. Kempowerin osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssa. www.kempower.com
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj
Kempower ChargEye data shows more charging plugs drive higher public charging site utilization in North America25.8.2026 16:00:00 EEST | Press release
New Kempower white paper analyzes real-world data from Kempower ChargEye-connected public charging sites across North America.
Kempowerin datan mukaan latauspisteiden määrän lisääminen kasvattaa julkisen latausaseman käyttöastetta25.8.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Kempower on julkaissut uuden raportin, jossa analysoidaan yhtiön ChargEye -latauksenhallintajärjestelmään liitetyistä julkisista latausasemista eri puolilta Pohjois-Amerikkaa saatavaa dataa. Tulokset osoittavat, että latauspisteiden lukumäärällä on huomattavasti vahvempi yhteys latausaseman käyttöasteeseen kuin aseman lataustehon kokonaismäärällä. ChargEye on Kempowerin pilvipohjainen sähköajoneuvojen latauksenhallintajärjestelmä, jolla latausoperaattorit voivat ohjata ja optimoida latauslaitteiston ja ajoneuvojen lataamista. Raportissa tarkastellaan, miten latausaseman suunnittelu voi vaikuttaa käyttöasteeseen, jaettuun tehoon ja aseman pitkän aikavälin kannattavuuteen. ChargEyen data osoittaa, että latauspisteiden lukumäärällä on noin kolme kertaa suurempi vaikutus aseman käyttöasteeseen kuin asennetulla latausteholla. ”Julkisessa lataamisessa infrastruktuurin käyttöaste on yhä tärkeämpi kysymys tehonjaon rinnalla,” sanoo Kempowerin Pohjois-Amerikan markkinoista ja tuotteista vastaav
Denver public schools, Winn-Marion deploy Kempower solutions for growing electric bus fleet19.8.2026 10:00:00 EEST | Press release
The new charging infrastructure supports 28 electric school buses serving Colorado’s largest school district.
Denverin julkiset koulut ja Winn-Marion ottavat käyttöön Kempowerin latausratkaisut kasvavalle sähköbussikalustolle Yhdysvalloissa19.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Yhdysvalloissa Coloradon osavaltiossa Denverin julkiset koulut ovat saaneet käyttöönsä uutta Kempowerin latausinfrastruktuuria piirin kasvavan sähköbussikaluston tarpeisiin Hilltopin bussiterminaaliin. Kempower toimi teollisuuden automaatio- ja sähköratkaisujen toimittaja Winn-Marionin johtamassa hankkeessa laitteistotoimittajana ja teknologiakumppanina. Koulupiiri hankki äskettäin 25 uutta Blue Bird Vision -sähköbussia kasvattaen sähköbussikalustonsa 28:aan, mikä on piirin mukaan Coloradon suurin. Uusi latausinfrastruktuuri on valmiina uuden lukuvuoden alkaessa 24. elokuuta. ”Koulubussikannan sähköistämiseen tarvitaan latausinfrastruktuuria, joka toimii päivittäisten kuljetusaikataulujen vaatimusten mukaisesti”, sanoo Kempowerin Pohjois-Amerikan toimitusjohtaja Monil Malhotra. ”Kempowerin teknologia pitää sähköiset koulubussit ladattuina, käyttövalmiina ja liikenteessä, jotta Denverin julkiset koulut voivat tarjota oppilaille päivittäin luotettavia ja vähäpäästöisiä kuljetuksia.” Buss
The first Kempower Mega Satellite Flex in Sweden will be delivered to Dagab’s depot in collaboration with Erinion18.8.2026 10:00:00 EEST | Press release
The first Swedish delivery of the new Kempower Mega Satellite Flex charging solution will take place at Dagab’s depot in Bålsta in August, with commissioning scheduled for the autumn. Dagab is responsible for the Axfood Group’s supply chain and manages the entire logistics chain from warehousing to transport. The solution is being supplied, commissioned and monitored by Erinion, Kempower’s end-to-end partner for charging infrastructure for heavy-duty fleets and part of the Scania Group. Dagab currently has nearly 40 electric trucks in operation, 13 of which are based at the logistics centre in Bålsta. To meet the growing charging demand, a Kempower Mega Satellite Flex is now being installed, capable of charging both today’s CCS-equipped trucks and next-generation MCS vehicles from the same charging unit. This provides a flexible and future-proof solution as the vehicle fleet continues to be electrified. The platform builds on Kempower’s distributed charging architecture and is being in
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme