Suomen Yrittäjät

Korjaus Suomen Yrittäjien tiedotteeseen kotitalousvähennyksestä

Jaa

Suomen Yrittäjien perjantaiaamuna 23.8. lähettämässä tiedotteessa todettiin virheellisesti, että nuohous kuuluisi kotitalousvähennyksen piiriin. Ohessa korjattu tiedotteemme.

Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo
Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo

Suomen Yrittäjien tiedote 23.8.2024

Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen leikkaus iskisi pienituloisiin ja ikääntyneisiin

Hallituksen suunnittelema kotitalousvähennyksen leikkaus lisäisi harmaata taloutta ja heikentäisi pienituloisten mahdollisuuksia käyttää vähennystä, Suomen Yrittäjät arvioi. 
 
Hallitus suunnittelee kotitalousvähennyksen supistamista 94 miljoonalla eurolla. Kotitalousvähennyksen leikkaus ehdotetaan toteutettavaksi siten, että vähennyksen enimmäismäärää ja korvausprosentteja alennettaisiin sekä omavastuuosuutta korotettaisiin. 
 
Suomen Yrittäjät ei lähtisi nyt leikkaamaan kotitalousvähennyksestä.  
 
– Kotitalousvähennyksellä torjutaan harmaata taloutta ja tehostetaan kansantalouden työnjakoa. Vähennystä leikkaamalla ei edistetä näiden tavoitteiden ja hyötyjen toteutumista, Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman sanoo.  
 
– Samalla menetetään kotitalousvähennyksen korotuskokeilun tutkimusasetelman vertailupohja, jos kokeilun jälkeen parametrit eivät palaa kokeilua edeltäneelle tasolle. Kokeilun vaikutuksista olisi tärkeää tehdä huolellinen selvitys ennen kuin tällaisia päätöksiä tehdään vähennyksen muuttamisesta, Hellman jatkaa. 

Merkitystä erityisesti ikääntyneille

Hallituksen esitysluonnoksen mukaan kotitalousvähennyksen enimmäismäärää ehdotetaan alennettavaksi 2 250 eurosta 1 600 euroon. Korvausprosenttia työkorvauksen osalta leikattaisiin 40 prosentista 35 prosenttiin ja palkan osalta 15 prosentista 13 prosenttiin. Omavastuuosuutta ehdotetaan korotettavaksi 100 eurosta 150 euroon. Voimassa oleva korotuskokeilu kotitalous-, hoito- ja hoivatyön sekä fysio- ja toimintaterapian osalta päättyy vuoden 2024 loppuun 
 
– Vähennyksellä on merkitystä erityisesti ikääntyneemmälle väestölle, joka joutuu kotona pärjätäkseen käyttämään säännöllisesti kotihoiva- ja kotisiivouspalveluita. Ehdotukset omavastuuosuuden korotuksesta ja korvausprosenttien pienentämisestä heikentäisivät pienituloisten mahdollisuuksia hyödyntää vähennystä, veroasiantuntija Hellman sanoo.  
 
– Jatkossa myös pienemmät ja satunnaiset työsuoritukset kuten vaikkapa pienet sähköasennustyöt jäisivät nykyistä useammin vähennyksen ulkopuolelle, mikä voi vaikuttaa negatiivisesti harmaan talouden torjuntaan.  
 
Suomen Yrittäjät vaatii kotitalousvähennyksen käytäntöihin jatkuvuutta. 
 
– Kotitalousvähennyksen parametreja on jatkuvasti veivattu edestakaisin, mikä on varmasti vaikuttanut siihen, että kuluttajat eivät tunne vähennystä ja sen yksityiskohtia hyvin. Uudella muutoksella lisättäisiin kuluttajien epävarmuutta. Veropolitiikan johdonmukaisuuden ja ennustettavuuden toteutuminen on tärkeää myös kotitalousvähennyksen kohdalla, Hellman sanoo. 
 
Lisätiedot: Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman, 040 845 0614

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Merkittävä ratkaisu EU-tuomioistuimelta – julkisten kilpailutusten kiertämistä rajoitetaan15.1.2026 14:55:57 EET | Tiedote

Euroopan unionin tuomioistuin (EUT) antoi tänään ratkaisun hollantilaisten ennakkoratkaisupyyntöön hankintadirektiivin tulkinnasta. Ratkaisulla on merkittäviä vaikutuksia myös Suomeen. – Jatkossa kuntien inhouse-yhtiöt eivät voi kiertää hankintalakia siirtämällä markkinaehtoista toimintaa omistamilleen tytäryhtiöille. Nyt suunta on kohti avoimempia markkinoita, eikä hankintalakia kierretä erikoisjärjestelyillä, lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Työsopimuslakiin isoja muutoksia – määräaikaisuuksiin ja lomautuksiin helpotuksia15.1.2026 13:55:41 EET | Tiedote

Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen työsopimuslain uudistamisesta. Esityksessä ehdotetaan muutoksia määräaikaisiin työsopimuksiin, lomautusilmoitusajan lyhentämiseen sekä työnantajan takaisinottovelvollisuuteen. – Nyt Suomi tarvitsee kipeästi näitä kaivattuja uudistuksia. Määräaikaisten työsopimusten solmimisen helpottaminen on tärkeää tässä heikossa työllisyystilanteessa. Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on myös merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin, Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.

Yrittäjägallup: Pk-yritykset nostavat nuorten oma-aloitteisuuden tärkeimmäksi – perustaidot ratkaisevat, kun digitaidot ovat jo hallussa13.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Pk-yritykset arvostavat nuorissa erityisesti oma-aloitteisuutta, itsenäistä työskentelyä ja kykyä omaksua uutta. Ammatillisen perustutkinnon suorittaneita nuoria on palkattu saman verran kuin vuosi sitten: 13 % pk-yrityksistä on työllistänyt ammatillisesta perustutkinnosta valmistuneen alle 25-vuotiaan viimeisen vuoden aikana. ”Nuoria palkataan edelleen, mutta yhä useampi yritys kertoo, ettei palkkaaminen ole mahdollista esimerkiksi taloudellisista syistä”, sanoo asiantuntija Mikko Kinnunen Suomen Yrittäjistä.

Yrittäjägallup: Auto hallitsee pk-yritysten työmatkoja3.1.2026 06:45:00 EET | Tiedote

Joka neljännessä pk-yrityksessä (23 %) matkustetaan päivittäin, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Päivittäinen työmatkailu on erittäin yleistä rakentamisen alalla, kun taas esimerkiksi palvelualoilla matkoja tehdään selvästi vähemmän. Maakunnissa työmatkoja kertyy enemmän kuin pääkaupunkiseudulla. ”Suomi on pitkien etäisyyksien maa, ja sujuva yritystoiminta edellyttää usein oman auton käyttöä ja hyvää tiestön kuntoa”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye