Oma Häme

Oma Häme osallistuu HÄME24-valmiusharjoitukseen syyskuussa

23.8.2024 10:33:44 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Viranomaisten yhteisharjoituksessa teemana on väestönsuojelu poikkeusoloissa.

Poliisi ja pelastuslaitoksen henkilökuntaa puhumassa keskenään tehtaan pihalla.

Oma Häme osallistuu Etelä-Suomen aluehallintoviraston järjestämään HÄME24-valmiusharjoitukseen 4.-5. syyskuuta. Harjoitus on osa aluehallintovirastojen alueellista varautumista. Harjoitukseen osallistuu kuntia sekä muita alueen viranomaisia ja toimijoita, yhteensä 35:sta eri organisaatiosta Kanta- ja Päijät-Hämeen alueilta. Myös Päijät-Hämeen hyvinvointialue osallistuu harjoitukseen. 

Harjoituksessa osallistujat varautuvat kuvitteellisiin poikkeusoloihin ja väestönsuojelutilanteeseen. Harjoituksen skenaariossa kansainvälinen tilanne on kiristynyt, minkä vuoksi turvallisuustilanne Suomessa on heikentynyt. Samalla kriittisen infrastruktuurin toiminta on häiriintynyt ja sotilaallisen voimankäytön uhka on kasvanut. Harjoituksen teema on ajankohtainen ja tärkeä.

HÄME24 on toiminnallinen johtamisharjoitus, jonka keskiössä ovat organisaatioiden kriisijohtaminen sekä yhteistyö häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Osallistujat harjoittelevat toimintatapoja erilaisissa tilanteissa virtuaalisella harjoitusalustalla. Harjoitus ei näin ollen näy katukuvassa. 

HÄME24-harjoituksella pyritään kehittämään osallistuvien organisaatioiden oman toimintavalmiuden ohella erityisesti viranomaisten yhteistoimintaa ja tilannetietoisuutta. Oma Hämeestä harjoitukseen osallistuu hyvinvointialueen johtoa sekä asiantuntijoita viestinnästä, pelastuslaitokselta, terveydenhuollosta, perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluista ja ikäihmisten palveluista.

– HÄME 24 on ensimmäinen, laajan johtamisen harjoitus koko hyvinvointialueen historiassa. Kun harjoitukseen osallistuvat kaikki Kanta-Hämeen kunnat ja skenaariona on väestönsuojelu, niin pääsemme harjoittelemaan Oma Hämeen ja kuntien rajapintojen toimivuutta, toteaa hyvinvointialueen valmiuspäällikkö Tatu Pulkkinen.

Harjoitukseen osallistuvilla on myös omia tavoitteita ja omia painotuksia, joiden kautta harjoitellaan omalle organisaatiolle tärkeitä asioita. Oma Hämeelle harjoitus tarjoaa mahdollisuuden testata hyvinvointialueen valmiuskykyä sekä kriisitilanteiden johtamista ja kriisiviestintää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Soita 116 117 ennen Assin päivystykseen hakeutumista9.10.2026 16:05:22 EEST | Tiedote

Ennen Ahveniston sairaalan Assin päivystykseen lähtöä soita Päivystysapuun numeroon 116 117. Ammattilainen arvioi hoidon tarpeen ja auttaa sujuvoittamaan asiointia. Ilmoittautumisen jälkeinen arviointi voi hidastaa saapumista, mutta ei hoitotilojen toimintaa. Potilaat hoidetaan kiireellisyysjärjestyksessä. Kiireettömissä asioissa ota yhteys terveysasemaan tai digipalveluihin. Hätätilanteessa soita 112.

Oma Hämeen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu Roope Leppänen9.10.2026 14:11:00 EEST | Uutinen

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen uudeksi johtajaylilääkäriksi on valittu lääketieteen lisensiaatti, geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri Roope Leppänen. Helsinkiläinen, 50-vuotias Leppänen työskentelee tällä hetkellä erikoissairaanhoidon palvelujen johtajana Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän aloittaa uudessa tehtävässään vuoden 2027 alussa. Johtajaylilääkärin rekrytointi käynnistyi loppukesällä nykyisen viranhaltijan eläköitymisen vuoksi. Virkaa haki yhteensä 22 henkilöä, joista 20 täytti kelpoisuusvaatimukset. Haastatteluihin kutsuttiin kuusi hakijaa, joista kolmen kanssa jatkettiin keskusteluja. Kaikki kolme osallistuivat myös soveltuvuusarviointiin. - Hakijajoukko oli erittäin korkeatasoinen. Olemme iloisia, että saamme tähän vaativaan ja hyvinvointialueen tulevaisuuden kannalta keskeiseen tehtävään kokeneen ammattilaisen, toteaa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen. Johtajaylilääkäri toimii Oma Hämeen vastaavana lääkärinä ja vastaa hyvinvointialueen terveydenhuoll

Pienikin kohtaaminen voi merkitä paljon9.10.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

Maailman mielenterveyspäivänä 10.10.2026 Oma Häme ja MIELI ry muistuttavat aidon kohtaamisen merkityksestä. Huoli omasta tai läheisen jaksamisesta kannattaa ottaa rauhallisesti puheeksi, kysyä ja kuunnella. Yli 18-vuotiaat saavat ohjausta, neuvontaa ja hoidon tarpeen arviointia Oma Hämeen mielenterveys- ja päihdepalvelujen Ensilinjasta sekä Terveys-chatista. Apua saa yhdellä yhteydenotolla, ammattilaisen arvioon perustuen tarvittaessa nopeasti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye