Oma Häme osallistuu HÄME24-valmiusharjoitukseen syyskuussa
23.8.2024 10:33:44 EEST | Oma Häme | Tiedote
Viranomaisten yhteisharjoituksessa teemana on väestönsuojelu poikkeusoloissa.

Oma Häme osallistuu Etelä-Suomen aluehallintoviraston järjestämään HÄME24-valmiusharjoitukseen 4.-5. syyskuuta. Harjoitus on osa aluehallintovirastojen alueellista varautumista. Harjoitukseen osallistuu kuntia sekä muita alueen viranomaisia ja toimijoita, yhteensä 35:sta eri organisaatiosta Kanta- ja Päijät-Hämeen alueilta. Myös Päijät-Hämeen hyvinvointialue osallistuu harjoitukseen.
Harjoituksessa osallistujat varautuvat kuvitteellisiin poikkeusoloihin ja väestönsuojelutilanteeseen. Harjoituksen skenaariossa kansainvälinen tilanne on kiristynyt, minkä vuoksi turvallisuustilanne Suomessa on heikentynyt. Samalla kriittisen infrastruktuurin toiminta on häiriintynyt ja sotilaallisen voimankäytön uhka on kasvanut. Harjoituksen teema on ajankohtainen ja tärkeä.
HÄME24 on toiminnallinen johtamisharjoitus, jonka keskiössä ovat organisaatioiden kriisijohtaminen sekä yhteistyö häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Osallistujat harjoittelevat toimintatapoja erilaisissa tilanteissa virtuaalisella harjoitusalustalla. Harjoitus ei näin ollen näy katukuvassa.
HÄME24-harjoituksella pyritään kehittämään osallistuvien organisaatioiden oman toimintavalmiuden ohella erityisesti viranomaisten yhteistoimintaa ja tilannetietoisuutta. Oma Hämeestä harjoitukseen osallistuu hyvinvointialueen johtoa sekä asiantuntijoita viestinnästä, pelastuslaitokselta, terveydenhuollosta, perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluista ja ikäihmisten palveluista.
– HÄME 24 on ensimmäinen, laajan johtamisen harjoitus koko hyvinvointialueen historiassa. Kun harjoitukseen osallistuvat kaikki Kanta-Hämeen kunnat ja skenaariona on väestönsuojelu, niin pääsemme harjoittelemaan Oma Hämeen ja kuntien rajapintojen toimivuutta, toteaa hyvinvointialueen valmiuspäällikkö Tatu Pulkkinen.
Harjoitukseen osallistuvilla on myös omia tavoitteita ja omia painotuksia, joiden kautta harjoitellaan omalle organisaatiolle tärkeitä asioita. Oma Hämeelle harjoitus tarjoaa mahdollisuuden testata hyvinvointialueen valmiuskykyä sekä kriisitilanteiden johtamista ja kriisiviestintää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tatu Pulkkinenvalmiuspäällikkö
Puh:040 652 3669tatu.pulkkinen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluevaltuusto päätti kiinteistöomaisuuden kokoamisesta omaan yhtiöön27.10.2026 18:14:43 EET | Uutinen
Forssassa pidettyyn kokoukseen liittyi myös aluevaltuuston kyselytunti.
Blogi: Oletko koskaan ajatellut, että aivoterveyteesi vaikuttaa myös ympäristö, jossa elät?27.10.2026 12:49:30 EET | Artikkeli
Yhdenvertainen ympäristö tukee jokaisen mahdollisuuksia tehdä hyvinvointia ja aivoterveyttä vahvistavia valintoja omassa arjessaan, kirjoittaa projektiasiantuntija Leena Onttonen blogitekstissään.
Kausirokotusaikoja avataan lisää rokotetoimitusten edetessä – jo varatut ajat pysyvät voimassa27.10.2026 09:07:10 EET | Uutinen
Oma Hämeen kausirokotusaikoja avataan lisää rokotetoimitusten edetessä. Jo varatut ajat pysyvät voimassa – rokotteen saa sovitusti, eikä yhteydenottoa tarvita. Uudet ajat avautuvat samaan aikaan digitaaliseen ja puhelinajanvaraukseen. Ajan voi varata Oma Häme -sovelluksessa tai verkossa, tarvittaessa puhelimitse.
Rahapelaamisen haitat näkyvät arjessa – apua kannattaa hakea ajoissa26.10.2026 09:22:58 EET | Tiedote
Oma Häme ja kumppanit käynnistävät viikolla 44 rahapelaamisen ehkäisykampanjan. Pelihaitat voivat näkyä kasvavina pelisummina, salailuna ja taloudellisina ongelmina, jotka kuormittavat myös läheisiä. Asiantuntija Anna Kenni muistuttaa varhaisesta tunnistamisesta ja avoimesta puheeksi ottamisesta. Erityisesti lapsia ja nuoria tulee suojella pelihaitoilta rahapelimarkkinan uudistuessa 2027.
Oma Hämeen tarkastuslautakunnan väliarviointiraportti 2026 on julkaistu23.10.2026 15:13:15 EEST | Uutinen
Raportissa arvioidaan hyvinvointialueen talouden kehitystä, talouden tasapainottamistoimien etenemistä ja lakisääteisten palvelujen toteutumista. Tarkastuslautakunnan väliarviointiraportti etenee seuraavaksi aluevaltuuston käsiteltäväksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme