Oma Häme osallistuu HÄME24-valmiusharjoitukseen syyskuussa
23.8.2024 10:33:44 EEST | Oma Häme | Tiedote
Viranomaisten yhteisharjoituksessa teemana on väestönsuojelu poikkeusoloissa.

Oma Häme osallistuu Etelä-Suomen aluehallintoviraston järjestämään HÄME24-valmiusharjoitukseen 4.-5. syyskuuta. Harjoitus on osa aluehallintovirastojen alueellista varautumista. Harjoitukseen osallistuu kuntia sekä muita alueen viranomaisia ja toimijoita, yhteensä 35:sta eri organisaatiosta Kanta- ja Päijät-Hämeen alueilta. Myös Päijät-Hämeen hyvinvointialue osallistuu harjoitukseen.
Harjoituksessa osallistujat varautuvat kuvitteellisiin poikkeusoloihin ja väestönsuojelutilanteeseen. Harjoituksen skenaariossa kansainvälinen tilanne on kiristynyt, minkä vuoksi turvallisuustilanne Suomessa on heikentynyt. Samalla kriittisen infrastruktuurin toiminta on häiriintynyt ja sotilaallisen voimankäytön uhka on kasvanut. Harjoituksen teema on ajankohtainen ja tärkeä.
HÄME24 on toiminnallinen johtamisharjoitus, jonka keskiössä ovat organisaatioiden kriisijohtaminen sekä yhteistyö häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Osallistujat harjoittelevat toimintatapoja erilaisissa tilanteissa virtuaalisella harjoitusalustalla. Harjoitus ei näin ollen näy katukuvassa.
HÄME24-harjoituksella pyritään kehittämään osallistuvien organisaatioiden oman toimintavalmiuden ohella erityisesti viranomaisten yhteistoimintaa ja tilannetietoisuutta. Oma Hämeestä harjoitukseen osallistuu hyvinvointialueen johtoa sekä asiantuntijoita viestinnästä, pelastuslaitokselta, terveydenhuollosta, perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluista ja ikäihmisten palveluista.
– HÄME 24 on ensimmäinen, laajan johtamisen harjoitus koko hyvinvointialueen historiassa. Kun harjoitukseen osallistuvat kaikki Kanta-Hämeen kunnat ja skenaariona on väestönsuojelu, niin pääsemme harjoittelemaan Oma Hämeen ja kuntien rajapintojen toimivuutta, toteaa hyvinvointialueen valmiuspäällikkö Tatu Pulkkinen.
Harjoitukseen osallistuvilla on myös omia tavoitteita ja omia painotuksia, joiden kautta harjoitellaan omalle organisaatiolle tärkeitä asioita. Oma Hämeelle harjoitus tarjoaa mahdollisuuden testata hyvinvointialueen valmiuskykyä sekä kriisitilanteiden johtamista ja kriisiviestintää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tatu Pulkkinenvalmiuspäällikkö
Puh:040 652 3669tatu.pulkkinen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Blogi: Soten korjausliike vai uusi kierros jossittelua?10.6.2026 11:29:53 EEST | Tiedote
Rahoitus- ja investointijohtaja kirjoittaa palveluiden keskittämisestä ja sote-säästöjen kipukohdista.
Sosiaalihuollon järjestelmäuudistus aiheuttaa viiveitä maksuihin10.6.2026 09:53:38 EEST | Uutinen
Viiveet koskevat lastensuojelun, aikuissosiaalityön ja vammaissosiaalityön tukia ja korvauksia.
Aluevaltuusto käsitteli tarkastuslautakunnan arviointikertomusta ja hyväksyi vuoden 2025 tilinpäätöksen9.6.2026 18:49:57 EEST | Uutinen
Aluevaltuusto oli koolla Hämeenlinnassa 9. kesäkuuta ennen kesätaukoaan. Aluevaltuusto merkitsi kokouksessaan tiedoksi tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen vuodelta 2025. Sen mukaan vuosi 2025 oli Oma Hämeelle myönteisen kehityksen vuosi. Hyvinvointialue teki ensimmäistä kertaa ylijäämäisen tuloksen, kun tilikauden tulos oli 23,9 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Talouden paraneminen kertoo onnistuneista sopeutustoimista, toiminnan tehostamisesta sekä henkilöstön ja johdon sitoutumisesta muutoksiin. Vaikka talouden suunta on oikea, hyvinvointialueella on edelleen noin 85 miljoonan euron kumulatiivinen alijäämä, jonka kattaminen edellyttää merkittäviä lisätoimia tulevina vuosina. Tarkastuslautakunnan mukaan hyvinvointialue on onnistunut turvaamaan lakisääteiset palvelut talouden sopeutuksesta huolimatta. Hoitoon pääsy, palvelujen saatavuus ja asiakaskokemus ovat säilyneet pääosin hyvällä tasolla. Lautakunta nostaa kehityskohteiksi kuitenkin palvelujen vaikuttavuuden mittaamisen ja asia
Kesän yleisimmät terveyshuolet – katso kotikonstit ja milloin pitää hakeutua hoitoon9.6.2026 11:11:58 EEST | Tiedote
Terveys-chat kulkee mukanasi läpi kesän ja palvelee arkisin klo 8–20.
Aluehallitus käsitteli talousasioita ja palvelusetelisääntökirjoja9.6.2026 09:43:45 EEST | Uutinen
Maanantaina 8. kesäkuuta koolla ollut aluehallitus käsitteli useita talouteen sekä palvelujen järjestämiseen liittyviä asioita. Aluehallitus merkitsi tiedoksi hyvinvointialueen talouden toteuman tammi–huhtikuulta 2026. Neljän ensimmäisen toimintakuukauden jälkeen tulos oli 14,7 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Toimintakulut ovat samaan aikaan kuitenkin kasvaneet verrattuna viime vuoteen muun muassa henkilöstömenojen, ostopalvelujen sekä lääkkeiden ja hoitotarvikkeiden kustannusten nousun vuoksi. Aluehallitus hyväksyi vuoden 2027 talousarvioraamin, suunnittelukehyksen ja talousarvion laadintaohjeet. Hyvinvointialueen on edelleen tasapainotettava talouttaan kattaakseen aiempina vuosina syntyneet alijäämät. Taloussuunnitelmaan sisältyy vuosille 2027–2029 yhteensä reilun 68 miljoonan euron tasapainottamistoimet, joista lähes 15 miljoonaa euroa kohdistuu vuoteen 2027. Lisäksi aluehallitus merkitsi tiedoksi Ahveniston sairaalahankkeen ensimmäisen vuosineljänneksen raportin. Raportissa käsitelti
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme