Sofia Virta: Kauhistelu ei riitä – meidän tulee kyetä estämään Hukkajoen katastrofin kaltaiset tuhot!
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esittää nopeita toimia, jotta Suomussalmen Hukkajoen jokisimpukoihin eli raakkuihin kohdistuneen kaltaista luontotuhoa ei tapahtuisi jatkossa missään päin Suomea. Koko Hukkajoen raakkupopulaatio on vaarantunut sen myötä, että alueella metsäkäsittelyä tehneet koneet ovat ajaneet joen yli useita kertoja ohjeistuksista piittaamatta.

– Raakku on erittäin uhanalainen laji ja yksi suomalaisen luonnonsuojelun symboleista. Raakkujen suojelu on Suomessa otettu vakavasti ja tässäkin tilanteessa oli olemassa selkeät ohjeet, miten alueella tulee toimia. Nyt näyttää siltä, että nykyinen lainsäädäntö ei riitä ehkäisemään tällaisia katastrofeja, siksi tarvitaan entistäkin tiukempaa sääntelyä, Virta painottaa.
Virta esittää, että kaikki tunnetut raakun esiintymät säädetään lailla rajatuiksi kohteiksi, joiden läheisyydessä kaikenlainen metsätaloustominta on kielletty yksiselitteisesti ja selkeästi.
– Raakkuja esiintyy Suomessa vain hyvin harvoissa joissa. Sellaisia paikkoja, joissa raakkupopulaatio voi kasvaa on vain kourallinen. Nämä paikat täytyy naulata niin tiukasti suojelluiksi, ettei kenelläkään voi olla hetkeäkään epäselvää, voiko niillä toimia ja esimerkiksi ajaa metsäkoneilla, Virta paaluttaa.
Virta on myös surullinen ja vihainen välinpitämättömyydestä, jota Hukkajoen toiminta osoittaa. Virran mukaan ELY-keskus on tehnyt hyvää työtä pyrkiessään huolehtimaan raakkujoen suojelusta, mutta määräyksistä ei ole välitetty.
– Paraskaan lainsäädäntö ei voi suojella, jos siitä ei yksinkertaisesti välitetä. Tällainen välinpitämättömyys on käsittämätöntä. Tämä tapaus on yksi peili, jota meistä jokainen voi katsoa, kun seuraavan kerran kuulee puhuttavan erityisestä suomalaisesta luontosuhteesta. Tilanne, jossa luontoa tuhoava toiminta jatkuu asiantuntijoiden huomautuksista huolimatta ja seksististen kommenttien saattelemana on sietämätön. Tästä tapauksesta täytyy jokea tuhonneiden ja hakkuista vastuussa olevan metsäyhtiön kantaa vastuunsa, Virta linjaa.
– Suomen luonto ei voi hyvin. Uhanalaisten lajien ja luontotyyppien lista on erittäin pitkä. Jos luontokatoa ei saada pysäytettyä, koko yhteiskuntamme on lopulta vaarassa. Ja jos haluamme pysäyttää luontokadon, meillä ei ole lainkaan varaa tällaiseen asenteeseen, jota Hukkajoen tapaus ilmentää, Virta päättää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Jenni Pitko: “On vaikea nähdä, mistä hallitus on riidellyt, kun vaikuttavat ilmastotoimet loistavat poissaolollaan”4.7.2025 19:15:36 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jenni Pitkon mukaan hallituksen perjantai-iltapäivänä odotteluiden jälkeen lausuntokierrokselle lähettämä Energia- ja ilmastostrategia on surullista luettavaa. Epämääräiset toimet ilman aikatauluja ja rahaa eivät vie hänen mukaansa Suomea hiilineutraalisuuden polulle.
Vihreiden Hyrkkö tyrmistyi: Hallituksen ilmastostrategia ei näytä täyttävän ilmastolain hiilineutraalisuustavoitetta4.7.2025 17:25:47 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen perjantai-iltapäivänä lausunnoille lähettämää energia- ja ilmastostrategian luonnosta. Hallitus tuntuu strategian rivien väleissä ilmoittavan, että se ei aio tavoitella ilmastolain mukaisesti hiilineutraaliutta vuoteen 2035 mennessä.
Vihreiden Jenni Pitko ihmettelee, miksi turkistarhausta ei saada ajettua alas: “Tarhakettu ei kesästä nauti”4.7.2025 10:23:38 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja, Jenni Pitko suree turkiseläinten puolesta ja pitää turkistarhauksen tilannetta Suomessa surkeana ja hallituksen toimettomuutta asiassa häpeällisenä. Kannattamattoman elinkeinon aiheuttama kärsimys eläimille on tarpeetonta. Luonnonvaraisten eläinten kirjo kesällä muistuttaa siitä, miten ankaraa ja stressaavaa elämää tarhan ketut joutuvat viettämään.
Vihreiden Hyrkkö vaatii pääministeri Orpolta vastausta: Onko Suomi ministeri Multalan vai ministeri Ranteen linjalla?3.7.2025 15:39:52 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen epäselvää linjaa suhteessa EU:n 90% päästövähennystavoitteeseen. Hyrkön mukaan on kestämätöntä, että Suomen linjaa joudutaan toistuvasti ihmettelemään maailmalla.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Hallituksen uusi ilmastosuunnitelma on todellinen rimanalitus2.7.2025 20:56:09 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, entinen ilmasto- ja ympäristöministeri, Krista Mikkonen arvostelee kovin sanoin hallituksen lausuntokierrokselle lähettämää Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (KAISU). Hänen mukaansa hallituksen ilmastopolitiikka nojaa täysin edeltäjiensä tekemään työhön ja EU-tason sääntelyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme