SDP:n kansanedustajat Hamari ja Mäkinen: Sosiaali- ja terveysalan toimijoiden Soteri-rekisterin ongelmiin on puututtava välittömästi!
23.8.2024 15:09:02 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Yksityisen sektorin toimijoita velvoittava Soteri-rekisteri otettiin käyttöön vuoden 2024 alussa. Rekisterin käyttöönottoa ovat puoltanut lukuisat asiantuntijat ja se on itsessään perusteltu. Rekisterin käyttöönotossa on kuitenkin valtakunnallisesti jo kriittiseksi käyneitä ongelmia, joiden takia tuhansien toimijoiden työ kentällä on keskeytynyt.

- Tilanne on ajanut etenkin pienet- ja keskisuuret toimijat kohtuuttomaan tilanteeseen, kun lupahakemusten käsittelyaika on venynyt jo yli puoleen vuoteen, kuten Keski-Suomessa on käynyt. Samassa jonossa ovat jo pitkään alalla toimineet ja uudet alalle ryhtyvät. Kustannusten nousu on lisännyt tarvetta toimitilamuutoksille ja kuukausien odottelusta aiheutuvat kustannukset ajavat nyt toimijoita konkurssiin, Mäkinen puuskahtaa.
Tilanne on vaarantanut myös potilaiden hoidonsaannin jatkuvuuden ja turvallisuuden, kun uusiin toimitiloihin ei päästä siirtymään.
- Tällä hetkellä on tiedossa, että toimitilamuutoslupaa jonottavat myös isot toimintayksiköt, joissa hoidetaan ja kuntoutetaan esimerkiksi mielenterveyspotilaita. Kun taustalla on esimerkiksi vakava sisäilmaongelma ja muuttotarve on akuutti, on tilanne kohtuuton myös palveluja tarvitsevien kannalta, Hamari huomauttaa.
Soteri-rekisteristä säädetään sosiaali- ja terveydenhuollon valvontalaissa. Sosiaali- ja terveysministeri Juuso on lisännyt resursseja käytössä olevan ohjelmiston kehittämiseen ja keskittänyt resursseja pääkaupunkiseudulle. Tilanne on kesänaikana kriisiytynyt entisestään ja resurssien keskittäminen pahentanut jonotilannetta muualla Suomessa.
- Käynnistämisvaiheen tarpeisiin nähden liian vähäisten resurssien keskittäminen ei ole ratkaisu ongelmaan, vaan se lisää potilaiden, asiakkaiden ja yritysten eriarvoisuutta riippuen siitä, missä päin Suomea he sattuvat asumaan. Tätä ei voi hyväksyä, Hamari ja Mäkinen toteavat.
Jonotilanteen takia jopa 3400 yrittäjää on joutunut keskeyttämään toimintansa, eikä uudet toimijat pääse aloittamaan lainkaan. Edessä on väistämättä konkurssiaalto. Hallitusohjelman mukaisesti hallitus on sitoutunut vähentämään kasvun esteitä. Myös elinkeinonharjoittamisen oikeuden näkökulmasta tilanne on kestämätön.
- Nyt tarvitaan väkeviä, tilapäisiä toimia, jotta paisunut jono voidaan purkaa, estää konkurssit ja palata normaaliin työjärjestykseen. Ensihätään hallituksen tulisi vähintään tarkistaa lupaprosessin tietovaatimuksia ja käyttää riskiharkintaa pelkkien osoitteenmuutosten yhteydessä. Jos nämä toimet eivät riitä, tulisi harkita myös väliaikaispykälän säätämistä nopealla aikataululla, jotta jonot saadaan purettua, Hamari ja Mäkinen päättävät.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lotta HamariKansanedustaja
Puh:0504784414lotta.hamari@eduskunta.fiRiitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Etelä-Savon Eloisa jatkaa lapsiperheystävällistä linjaa13.10.2026 17:39:56 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja Etelä-Savon aluevaltuuston puheenjohtaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) iloitsee siitä, että Eloisa ottaa käyttöön maksuttoman NIPT-sikiöseulonnan kaikille raskaana oleville. Mikkosen mukaan päätös jatkaa hyvinvointialueen työtä lapsiperheystävällisten palvelujen kehittämiseksi.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen heikko taloudenpito maksatetaan eläkeläisillä13.10.2026 14:10:01 EEST | Tiedote
Moni eläkkeensaaja on tänä päivänä syystäkin huolissaan toimeentulonsa riittävyydestä nousevien hintojen keskellä. Samaan aikaan Orpon hallitus paikkaa omaa heikkoa taloudenhoitoaan eläkerahaston miljardeilla ja kokoomus Orpon johdolla suunnittelee jo kahden miljardin säästöjä eläkejärjestelmästä ensi kaudelle, sanoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme