SDP:n kansanedustajat Hamari ja Mäkinen: Sosiaali- ja terveysalan toimijoiden Soteri-rekisterin ongelmiin on puututtava välittömästi!

23.8.2024 15:09:02 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Yksityisen sektorin toimijoita velvoittava Soteri-rekisteri otettiin käyttöön vuoden 2024 alussa. Rekisterin käyttöönottoa ovat puoltanut lukuisat asiantuntijat ja se on itsessään perusteltu. Rekisterin käyttöönotossa on kuitenkin valtakunnallisesti jo kriittiseksi käyneitä ongelmia, joiden takia tuhansien toimijoiden työ kentällä on keskeytynyt.

Kansanedustajat Lotta Hamari ja Riitta Mäkinen
Kansanedustajat Lotta Hamari ja Riitta Mäkinen J-P Flander

- Tilanne on ajanut etenkin pienet- ja keskisuuret toimijat kohtuuttomaan tilanteeseen, kun lupahakemusten käsittelyaika on venynyt jo yli puoleen vuoteen, kuten Keski-Suomessa on käynyt. Samassa jonossa ovat jo pitkään alalla toimineet ja uudet alalle ryhtyvät. Kustannusten nousu on lisännyt tarvetta toimitilamuutoksille ja kuukausien odottelusta aiheutuvat kustannukset ajavat nyt toimijoita konkurssiin, Mäkinen puuskahtaa. 

Tilanne on vaarantanut myös potilaiden hoidonsaannin jatkuvuuden ja turvallisuuden, kun uusiin toimitiloihin ei päästä siirtymään.

- Tällä hetkellä on tiedossa, että toimitilamuutoslupaa jonottavat myös isot toimintayksiköt, joissa hoidetaan ja kuntoutetaan esimerkiksi mielenterveyspotilaita. Kun taustalla on esimerkiksi vakava sisäilmaongelma ja muuttotarve on akuutti, on tilanne kohtuuton myös palveluja tarvitsevien kannalta, Hamari huomauttaa. 

Soteri-rekisteristä säädetään sosiaali- ja terveydenhuollon valvontalaissa. Sosiaali- ja terveysministeri Juuso on lisännyt resursseja käytössä olevan ohjelmiston kehittämiseen ja keskittänyt resursseja pääkaupunkiseudulle. Tilanne on kesänaikana kriisiytynyt entisestään ja resurssien keskittäminen pahentanut jonotilannetta muualla Suomessa.

- Käynnistämisvaiheen tarpeisiin nähden liian vähäisten resurssien keskittäminen ei ole ratkaisu ongelmaan, vaan se lisää potilaiden, asiakkaiden ja yritysten eriarvoisuutta riippuen siitä, missä päin Suomea he sattuvat asumaan. Tätä ei voi hyväksyä, Hamari ja Mäkinen toteavat. 

Jonotilanteen takia jopa 3400 yrittäjää on joutunut keskeyttämään toimintansa, eikä uudet toimijat pääse aloittamaan lainkaan. Edessä on väistämättä konkurssiaalto. Hallitusohjelman mukaisesti hallitus on sitoutunut vähentämään kasvun esteitä. Myös elinkeinonharjoittamisen oikeuden näkökulmasta tilanne on kestämätön.

- Nyt tarvitaan väkeviä, tilapäisiä toimia, jotta paisunut jono voidaan purkaa, estää konkurssit ja palata normaaliin työjärjestykseen. Ensihätään hallituksen tulisi vähintään tarkistaa lupaprosessin tietovaatimuksia ja käyttää riskiharkintaa pelkkien osoitteenmuutosten yhteydessä. Jos nämä toimet eivät riitä, tulisi harkita myös väliaikaispykälän säätämistä nopealla aikataululla, jotta jonot saadaan purettua, Hamari ja Mäkinen päättävät.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Hiltunen vaatii parannuksia lähisuhdeväkivallan uhrien suojaan21.5.2026 17:00:00 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.) vaatii hallitukselta toimia lähisuhdeväkivallan uhrien suojelun parantamiseksi oikeuskanslerin kertomuksessa esiin nousseiden vakavien havaintojen jälkeen. Puutteita on havaittu muun muassa rikosilmoitusten kirjaamisessa, riskinarvioinneissa ja uhrien suojelussa, ja viranomaisten toimintakäytännöissä on edelleen merkittäviä eroja. Suomi on EU:n turvattomin ja väkivaltaisin maa naisille.

SDP:n Helena Marttila: Miksi yksi ministeriö häivyttää toisen antamia ravitsemussuosituksia – onko hallitus sitoutunut niiden edistämiseen?21.5.2026 14:08:44 EEST | Tiedote

Kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Helena Marttila (sd.) vaatii vastuuministereiltä selkeää vastausta siihen, miksi sosiaali- ja terveysministeriö on Helsingin Sanomien tietojen (21.5.) mukaan kieltänyt maa- ja metsätalousministeriön alaisen asiantuntijaelimen antamien ravitsemussuositusten mainitsemisen omassa ravitsemuskampanjassaan.

Karlsson och Kvarnström oroade över möjligheterna att få rättegång på svenska21.5.2026 08:31:00 EEST | Pressmeddelande

De svenskspråkigas språkliga rättigheter förverkligas inte jämlikt i Finland. Enligt regeringens språkberättelse har användningen av svenska som rättegångsspråk minskat betydligt, och endast 1,4 procent av brottmålen i tingsrätterna behandlades på svenska år 2021, trots att över fem procent av befolkningen är svenskspråkig. Utredningar visar dessutom på brister i tillgången till svenskspråkig service samt att en del människor byter språk till finska i rättsprocesser trots att deras språkkunskaper inte är tillräckliga.

Karlsson ja Kvarnström huolissaan oikeudenkäyntien toteutumisesta ruotsin kielellä21.5.2026 08:31:00 EEST | Tiedote

Ruotsinkielisten kielelliset oikeudet eivät toteudu Suomessa yhdenvertaisesti. Hallituksen kielikertomuksen mukaan ruotsin käyttö oikeudenkäyntikielenä on vähentynyt merkittävästi, ja vain 1,4 prosenttia käräjäoikeuksien rikosasioista käsiteltiin ruotsiksi vuonna 2021, vaikka ruotsinkielisiä on yli viisi prosenttia väestöstä. Lisäksi selvitykset kertovat puutteista ruotsinkielisten palveluiden saatavuudessa sekä siitä, että osa ihmisistä vaihtaa oikeusprosessin kielen suomeksi, vaikka oma kielitaito ei siihen riittäisi.

SDP:n Eloranta: Hallitus lupaa vahvistaa lapsiperheiden palveluja – samaan aikaan se purkaa niiden perustaa21.5.2026 08:15:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta kritisoi lausunnoilla olevaa hallituksen esitystä, joka poistaisi laista nykyisen kasvatus- ja perheneuvolapykälän sekä vaatimuksen palvelun moniammatillisesta työstä. Sosiaalialan ammattilaiset ja psykologit ovat nostaneet esiin vakavan huolen siitä, että hallituksen lakiesitys johtaisi käytännössä nykyisen moniammatillisen kasvatus- ja perheneuvonnan heikentymiseen. Elorannan mukaan huoli on täysin perusteltu hallituksen vakuutteluista huolimatta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye