Inbjudan till utställningens pressvisning ti 10.9 kl. 14: Den venetianske renässansmästaren Jacopo Bassanos betydande verk från 1500-talet på Konstmuseet Sinebrychoff
På Konstmuseet Sinebrychoff visas sällsynta verk från 1500-talet av en av epokens stora mästare, Jacopo Bassano. Denne mästare på att återge djur, färg och ljus skapade en ny genre som medförde garanterad framgång. De verk av Bassano som finns i Finlands Nationalgalleris samling granskades, och nya observationer gjordes.
Välkommen till utställningens pressvisning tisdagen den 10 september 2024 kl. 14.00. Anmälan tas emot på adressen merja.haikio@siff.fi

Utställningens pressvisning
Ti 10.9 kl. 14
Utställningen presenteras av Konstmuseet Sinebrychoffs chef, FD Kirsi Eskelinen, som är utställningens kurator och forskare specialiserad på Jacopo Bassano. På plats är även utställningens andra kurator, Dr. Claudia Caramanna, forskare, också specialiserad på Jacopo Bassano. Vänligen anmäl dig till pressvisningen: merja.haikio@siff.fi
Jacopo Bassano – Venetiansk renässansmästare
12.9.2024–12.1.2025
Konstmuseet Sinebrychoff
Konstmuseet Sinebrychoff ställer ut konst av en italiensk renässansmästare från 1500-talet. Jacopo Bassanos (ca 1515–1592) monografiska utställning som producerats av museet presenterar konstnärens verk för första gången i Europa utanför Italien. Jacopo Bassano är en av de viktigaste representanterna för den venetianska renässansen tillsammans med sina stora samtida Tizian, Jacopo Tintoretto och Paolo Veronese, även om han inte är lika känd för den breda allmänheten.
”Vi presenterar denne egenartade mästare genom speciellt sådana verk som gjorde honom populär under hans samtid. Hans verk hyllades av samtida kritiker och var mycket efterfrågade på marknaden", säger museichef Kirsi Eskelinen.
De utställda verken dateras till 1550–1570-talen. Tack vare ett omfattande internationellt samarbete visas totalt 34 av Bassanos verk på utställningen. En del av dem har aldrig tidigare visats på någon av Jacopo Bassanos monografiska utställningar. I utställningen ingår också en mängd ytterst sällsynta pastellskisser som har lånats in från Louvren och Gallerie degli Uffizi. Bland utställningens övriga samarbetspartner kan nämnas Gallerie dell’Accademia, Galleria Borghese och Museo Civico di Bassano del Grappa i Italien samt Kunsthistorisches Museum i Wien.
Den engelskspråkiga utställningskatalogen, Jacopo Bassano – Renaissance Painter of Venetian Country Life är skriven av ledande Bassanoforskare. Kuratorer för utställningen är FD Kirsi Eskelinen och Dr Claudia Caramanna, båda forskare specialiserade på Jacopo Bassano.
Innovatör och skicklig djurmålare
Jacopo Bassano introducerade en ny genre som kallas bibliskt pastoralmåleri. I målningarna från 1560-talet avbildas bibliska händelser i en idyllisk lantlig miljö. Djur och herdar är ett centralt inslag i verken. I bakgrunden skymtar Monte Grappa, berget i Jacopos hemtrakt. Under 1570-talet blev återgivningen av vardagliga detaljer i verken så framträdande att det är svårt att urskilja eller identifiera det bibliska temat.
”Det centrala i målningarna är landskapet där bönderna, deras djur och dagliga sysslor dominerar. Särskilt djuren är exempel på Jacopos mästerliga målarkonst, och de fungerar som ett slags signatur”, säger Eskelinen.
Framgångarna för Bassanos ateljé växte med hans bibliska pastoralmålningar. Produktionen i verkstaden var noggrant organiserad och effektiv för att möta den stora efterfrågan. I målningarna upprepades ofta samma kompositioner, kroppsställningar och figurativa teman. Storleken på målningarna följde de standardstorlekar som beställarna föredrog. De populäraste motiven var bibliska pastoraler och olika serier av målningar såsom t.ex. de fyra årstiderna.
Bassanos framgångsrika familjeföretag nådde både Europas hov och vanliga människor
Jacopo Bassano arbetade i en verkstad som hans far, Francesco il Vecchio (ca 1470/1475–1539) hade grundat. Ateljén låg i Bassano på fastlandet i venetianska stadsstaten. Jacopo har därför fått namn efter sin hemstad Bassano. Han började leda verksamheten efter faderns död 1539. Bassanos verkstad var enligt venetiansk tradition ett familjeföretag, där Jacopo assisterades av sina fyra söner Francesco (1549–1592), Leandro (1557–1622), Giambattista (1553–1613) och Gerolamo (1566–1621).
Verkstaden var framgångsrik under Jacopos ledning, och där producerades förutom traditionella målningar också fresker, altarmålningar, porträtt och olika slags dekormålningar. Verkstaden låg långt ifrån Venedigs konstnärliga centrum, vilket innebar att produktionen var ganska varierad, till skillnad från de stora mästarnas ateljéer i Venedig som enbart koncentrerade sig på målningar. En av verkstadens fyra räkenskapsböcker, Libro secondo, har bevarats för eftervärlden, vilket gör att man känner till verkstadens produktion och beställare. Tack vare räkenskapsboken har man också exakt kunnat datera några av Jacopos verk.
Jacopo Bassano var ateljéns mästare, hans söner imiterade faderns stil och detaljer. Sönerna lärde sig att kopiera faderns mest populära motiv av vilka man gjorde ett flertal olika versioner. På utställningen visas också sönernas målningar. Det är svårt att skilja mellan Jacopos och sönernas verk, och det var inte heller avsikten, eftersom verkstaden uttryckligen strävade efter en enhetlig stil. Jacopo målade många verk tillsammans med sina söner.
”Det förefaller som om Jacopo också medvetet främjade sina söners konstnärliga karriärer genom att signera deras första viktiga beställningsverk tillsammans med dem. Mästarens signatur garanterade målningarnas kvalitet, samtidigt som Jacopo presenterade sönerna som sina efterföljare”, berättar Eskelinen.
Bassanos namn blev också känt utomlands, rentav i de europeiska hoven. Både överklassen och vanligt folk fanns bland verkstadens kunder. Familjen Bassanos verkstad verkade oavbrutet fram till 1654, då Jacopo Apollonio, Jacopos dotterson och efterträdare, dog.
Materialforskning avslöjade en blå färg
Utställningen utgår från två målningar av Jacopo Bassano som finns i Konstmuseet Sinebrychoffs samlingar: Jungfru Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Antonius Abboten (ca 1561–62) och Johannes Döparen plockar blommor åt sina föräldrar (ca 1559–1560). Dessa två verk har nu granskats ytterligare inför utställningen. Finlands Nationalgalleris konservator Suvi Kervinen har konserverat Jungfru Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Antonius Abboten inför utställningen.
”Det är den finaste italienska renässansmålning vi har i Finland. Verket har också en mycket intressant proveniens, eftersom den har tillhört en kung av den franska ätten Bourbon, vilket framgår av vapnet i målningens bakgrund”, berättar Eskelinen.
Specialforskare Hanne Tikkala på Finlands Nationalgalleri har utfört materialforskningen på bägge konstverken. Forskningen gav en förklaring till varför paletten i verket Johannes Döparen plockar blommor åt sina föräldrar är så brun. Den blåa färg som har använts har nämligen bleknat och helt utplånats under tidens gång. Det blåa färgämnet som användes i verket är smalt, som var en vanligt förekommande på 1500-talet. Den ursprungligen klarblåa färgen har använts på flera håll i arbetet. Färgvärlden i verket har därför varit rätt olik den betraktarna kan se idag.
”Materialforskningen har gett mycket värdefulla upplysningar. När vi känner till den blåa färgens existens inverkar det också på hur verket ska tolkas. Det här är en internationellt viktig upptäckt, eftersom de blåa pigment som Jacopo använde inte har studerats på detta sätt tidigare. Att den blåa färgen har bleknat kan man också se i tre andra verk på utställningen", berättar Eskelinen.
Konserveringen och materialforskningen av de två verk av Jacopo Bassano som ingår i Nationalgalleriets samling klargörs närmare för allmänheten i en video på utställningen. På videon får vi se en digital rekonstruktion av målningen Johannes Döparen plockar blommor åt sina föräldrar gjord utgående från materialforskningen. På rekonstruktionen framträder den blåa färgen.
Utställningens betydelse och partnernas engagemang framgår också av det faktum att Musei Civici di Vicenza, National Gallery i Prag och Museo Civico di Bassano del Grappa har konserverat de verk som lånats till denna utställning.
Utställningens kuratorer:
FD Kirsi Eskelinen, chef för Konstmuseet Sinebrychoff, forskare med Jacopo Bassano som specialområde
Dr Claudia Caramanna, frilansforskare specialiserad på Jacopo Bassano.
Utställningspublikation:
Jacopo Bassano – Renaissance Painter of Venetian Country Life
Huvudredaktör: FD Hanne-Leena Paloposki
Förlag: Mercatorfonds
Författare:
Luisa Attardi, PhD, independent researcher
Alessandro Ballarin, prof. emeritus
Claudia Caramanna, PhD, independent researcher
Kirsi Eskelinen, FD, museichef, Konstmuseet Sinebrychoff / Finlands Nationalgalleri
Kirsi Hiltunen, ledande konservator, Finlands Nationalgalleri
Suvi Kervinen, konservator, Finlands Nationalgalleri
Valeria Paruzzo, PhD, university lecturer, University of Trento
Gianluca Poldi, PhD, independent researcher
Hanne Tikkala, specialforskare, Finlands Nationalgalleri
Utlånare av verk:
Gallerie dell’Accademia, Venedig
Galleria Borghese, Rom
Gallerie degli Uffizi, Florens
Kunsthistorisches Museum, Wien
Liechtenstein.The Princely Collections, Vaduz–Vienna
Museo Civico di Bassano del Grappa
Musei Civici di Padova
Musei Civici di Vicenza
Musée du Louvre, Paris
Museum of Fine Arts, Budapest
Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Oslo
National Gallery, Prag
The Royal Castle, Warszawa
Privata långivare
Föreläsningar:
12.9.2024
16.00
Dr. Claudia Caramanna: Jacopo Bassano – Renaissance Painter of Venetian Country Life
25.9.2024
18.00
prof. emeritus Altti Kuusamo: Venetsian maalaustaide renessanssin aikana
16.10.2024
14.00–16.00
Seminarium
Curator emeritus, Metropolitan Museum of Art Keith Christiansen: Valentin de Boulogne: Beyond Caravaggio
FD, Kirsi Eskelinen: Jacopo Bassano´s Four Seasons series
13.11.2024
18.00
FD, Kirsi Eskelinen: Jacopo Bassano – Venetsian renessanssimestari
Det italienska kulturinstitutet har understött utställningens publikation.
Oy Sinebrychoff Ab stöder Konstmuseet Sinebrychoffs verksamhet.
Nyckelord
Kontakter
Kirsi EskelinenMuseichef
Tel:+358 (0) 294 500 490Kirsi.Eskelinen@siff.fiMerja HäikiöMarknadsförings- och kommunikationsexpert
Tel:+358 294 500 482merja.haikio@siff.fiBilder

Länkar
Konstmuseet Sinebrychoff
Inträdesavgift: Museibiljett 20 € / Rabatterad biljett 12 € / Fritt inträde med Museikort / personer under 18 år 0 €. En museibiljett köpt via webben 18 €.
Till hemmuseet och samlingsutställningen på andra våningen är inträdet fritt.
Öppet: ti, to, fre 11–18, on 10–20, lö, sö 10–17, må stängt.
Bokning av guidad rundvandring: Nationalgalleriets publikservice, tel. 0294 500 500 (må–fre kl. 10–14) forsaljning@fng.fi
Kontaktuppgifter: Konstmuseet Sinebrychoff, Bulevarden 40, 00120 Helsingfors, tel. 0294 500 460, www.siff.fi
Facebook @siffmuseo | Instagram @Sinebrychoffartmuseum | Twitter @Sinebrychoffart
Finlands Nationalgalleri är det nationella museet för bildkonst. Nationalgalleriet upprätthåller tre av de kändaste museerna i Finland: Konstmuseet Ateneum, Museet för nutidskonst Kiasma och Konstmuseet Sinebrychoff. Vidare administrerar Nationalgalleriet den nationella konstsamlingen och arkivet kring den, bygger upp vårt kulturarv och främjar kulturbildningen.
Nationalgalleriet (kansallisgalleria.fi)
Andra språk
- ENG: Invitation to press conference at 14:00 Tuesday 10.9. Major works by Jacopo Bassano 16th-century master of the Venetian Renaissance at Sinebrychoff Art Museum
- FIN: Kutsu näyttelyn ennakkoesittelyyn ti 10.9. klo 14: Venetsian renessanssimestari Jacopo Bassanon merkittävät teokset 1500-luvulta ovat nähtävillä Sinebrychoffin taidemuseossa
Följ Sinebrychoffin Taidemuseo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sinebrychoffin Taidemuseo
På Konstmuseet Sinebrychoffs utställningar år 2026 insuper vi nattens stämningar, presenterar en framgångsrik affärskvinna samt bekantar oss med det vilda konstnärslivet i Rom.27.11.2025 09:23:57 EET | Pressmeddelande
Under nästa år kan du se tre särskilda utställningar på Konstmuseet Sinebrychoff. På den första, Natten, fördjupar vi oss i den mest mystiska tiden på dygnet och tar emot den rätta stämningen med poesins hjälp. I mars öppnar utställningen Anna Sinebrychoff – En föregångare som presenterar en unik kvinna i ledningen för Sinebrychoffs bryggeri på 1800-talet. Hennes liv är intimt sammankopplat med museets historia. I september reser vi till 1600-talets Rom ledsagade av Mathias Withoos och lär känna den av livsglädje bultande konstnärsgruppen Bentvueghels.
Sinebrychoffin taidemuseon vuoden 2026 näyttelyissä tunnelmoidaan yötä, esitellään 1800-luvulla menestynyt liikenainen sekä tutustutaan taiteilijoiden riehakkaaseen eloon Roomassa27.11.2025 09:23:57 EET | Tiedote
Ensi vuonna Sinebrychoffin taidemuseossa on esillä kolme vaihtuvaa näyttelyä. Ensimmäisenä avautuvassa Yö-näyttelyssä tarkastellaan mystistä vuorokaudenaikaa ja tunnelmaan virittäydytään runouden avulla. Maaliskuussa avautuu Anna Sinebrychoff – Edelläkävijä -näyttely, jossa esitellään museon historiaan kiinteästi liittyvä poikkeuksellinen nainen, joka hallitsi Sinebrychoffien panimoa 1800-luvun lopulla. Syyskuussa vuoden kansainvälisessä näyttelyssä matkustetaan 1600-luvun Roomaan Mathias Withoosin johdolla ja tutustutaan elämäniloa pulppuavaan Bentvueghels-taiteilijaryhmään.
In 2026, the Sinebrychoff Art Museum exhibitions will evoke the atmosphere of nighttime, profile a successful businesswoman of the 19th century, and introduce us to the boisterous life of artists in Rome in the 17th century.27.11.2025 09:23:57 EET | Press release
Next year, the Sinebrychoff Art Museum will host three temporary exhibitions. Night – the first to open – examines this mysterious time of day, attuning us to its atmospheres with the aid of poetry. The Anna Sinebrychoff - Ahead of Her Time exhibition opens in March, spotlighting an exceptional woman closely tied to the Museum’s own history, and who ran the Sinebrychoff Brewery at the end of the 19th century. In September, the year’s international exhibition takes us on a journey to 17th-century Rome, led by the artist Mathias Withoos, and introduces us to the Bentvueghels artists’ group, who bubble over with joie de vivre.
På julen vördar vi traditionen – det dukas till fest på Paul och Fanny Sinebrychoffs hemmuseum16.10.2025 10:28:57 EEST | Pressmeddelande
På Paul och Fanny Sinebrychoffs hemmuseum tas julen emot i traditionens tecken. Festen är uppdukad på borden och rummen är pyntade och dekorerade. Kom i stämning för säsongen och upplev gångna tiders julstämning.
Jouluna vaalitaan perinteitä – Juhlakattaukset esillä Paul ja Fanny Sinebrychoffin kotimuseossa16.10.2025 10:28:57 EEST | Tiedote
Paul ja Fanny Sinebrychoffin kotimuseossa joulu otetaan perinteikkäästi vastaan. Juhlakattaukset on asetettu pöydille ja huoneet on koristeltu. Virittäydy sesonkiin tunnelmoimalla entisaikojen joulua.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum