Oiva Toikan elämäkerta osoittaa tunnetun muotoilijan monipuolisen uran taiteen eri aloilla
Jutta Ylä-Monosen kirjoittama Oiva Toikka – Taiteilijan elämä -teos kertoo arvostetun taiteilijan laaja-alaisesta urasta aina tunnetuista lasilinnuista vähemmän tunnettuihin töihin lavaste- ja pukusuunnittelijana.

Taiteilija Oiva Toikka tunnetaan lasilinnuistaan ja näyttävistä, värikkäistä lasiveistoksistaan. Hän ehti yli 60 vuotta kestäneen taiteilijanuransa aikana tehdä myös keramiikkaa ja kuvituksia sekä suunnitella kankaita Marimekolle. Sen sijaan Oivan pitkä ja menestyksekäs ura teatterin ja oopperan lavaste- ja pukusuunnittelijana on jäänyt varsin tuntemattomaksi. Jutta Ylä-Monosen kirja Oiva Toikka – Taiteilijan elämä luo ensimmäisen kerran kattavan kuvan lahjakkaan Oiva Toikan elämästä ja monialaisesta urasta taiteilijana.
Oiva Toikka syntyi 1931 Viipurin lähellä Säiniön kylässä 10-lapsisen perheen rakastettuna kuopuksena. Hän alkoi piirtää intohimoisesti heti, kun kynä pysyi kädessä. Hänen poikkeuksellinen lahjakkuutensa huomattiin jo opintojen aikana Ateneumin keramiikkaosastolla. Sieltä tie johti Arabian taideosastolle ja vihdoin Nuutajärvelle Kaj Franckin läheiseksi työtoveriksi. Intohimo lasiin vei mennessään. Oiva heittäytyi täysillä luovaan työskentelyyn ja sai ympärillään olevat ihmiset innostumaan. Rakastettujen käyttölasisarjojen, muun muassa Kastehelmen, Floran ja Pionin, rinnalla taidelasi sai vähitellen yhä isomman roolin.
Kansainvälisesti palkittu ja arvostettu taiteilija sai leikkiä läpi elämän rakastamiensa materiaalien parissa. Ura huipentui elämän loppupuolella yhteistyöhön muranolaisen lasinpuhaltaja Pino Signoretton kanssa. Siellä syntyivät suurikokoiset uniikit lasiveistokset.
Oiva vierasti suomalaisen muotoilun kultakauden minimalismia. Hänen taidettaan leimasi leikkimielisyys ja rönsyilevä mielikuvitus. Elämäniloinen karjalaispoika valloitti kaikki mutkattomuudellaan ja välittömyydellään.
Jutta Ylä-Mononen (s. 1967) on muotoilusta, arkkitehtuurista, taiteesta ja sisustuksesta kirjoittava toimittaja ja tietokirjailija. Hän on opiskellut lasi- ja keramiikkamuotoilua, muotoilujohtamista sekä antiikkia ja modernia sisustussuunnittelua. Ylä-Monosen aiempia teoksia ovat Vuokko – Muotoilija Vuokko Nurmesniemen elämä ja ura (2021) ja Isa Kukkapuro-Enbomin kanssa kirjoitettu kahdestakymmenestäviidestä Kaj Franck -palkitusta muotoilijasta kertova Inspire Me! (2017).
***
Tervetuloa Oiva Toikka – Taiteilijan elämä -teoksen julkistustilaisuuteen keskiviikkona 4.9.2024 klo 12.00 Galerie Forsblomiin (Yrjönkatu 22).
Ilmoittaudu maanantaihin 2.9. mennessä osoitteeseen tiedotus@siltalapublishing.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino SirkesaloTiedotuspäällikköKustannusosakeyhtiö Siltala
Puh:0503374737tiedotus@siltalapublishing.fiKuvat
Linkit
Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Voimakas ja poikkeuksellinen kuvaus elävästä ihmiskehosta15.10.2025 11:22:16 EEST | Tiedote
Gabriel Westonin teos yhdistää anatomian, lääketieteen historian ja henkilökohtaisen potilaskertomuksen kokonaisvaltaiseksi näkemykseksi ihmiskehosta.
Sukututkimuksen uranuurtajan uusi teos johdattaa digitaalisen sukututkimuksen pariin14.10.2025 09:35:00 EEST | Tiedote
Marja Pirttivaaran Sukupolvien jäljet on selkeä ja kattava opas kaikille sukututkimuksesta kiinnostuneille.
Ruotsin kiinnostavimman nykykirjailijan novellikokoelma tutkii ihmiselämää kulttuurisotien ja hyvesignaloinnin aikakaudella13.10.2025 10:14:18 EEST | Tiedote
August-palkitun Lena Anderssonin Tutkielma inhimillisestä käyttäytymisestä tarkkailee novelleissaan nykyihmisen elämää viiltävän tarkasti.
EMBARGO 21.10. // Esa-Pekka Salosen ura ja elämä avautuvat ensimmäisessä syväluotaavassa haastattelukirjassa6.10.2025 12:41:59 EEST | Tiedote
EMBARGO 21.10. // Suna Vuoren kirjoittama teos tarjoaa ainutlaatuisen näkymän kansainvälisesti arvostetun säveltäjä-kapellimestarin elämään ja uraan.
Hirvonen, Holmberg ja Lehtola – Kolme kiinnostavaa kotimaista romaania30.9.2025 10:19:34 EEST | Tiedote
Siltalan syyskuun loppu tarjoaa vielä kolme kiinnostavaa kotimaista romaania: Iida Sofia Hirvosen Voittajantunti, Annina Holmbergin Annabel Lee ja Jyrki Lehtolan Täällä pohjan tähden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme