Gummerus

Niilo Seväsen Ikitalvi-teokset maailmalle – suositun fantasiasaagan oikeudet on myyty Saksaan

Jaa

Kirjailija Niilo Seväsen eeppisen fantasiaromaanin Ikitalven polun (Gummerus) oikeudet on myyty Saksaan, tiedottaa Helsinki Literary Agency HLA. Oikeudet on myyty Saksan suurimpiin kustantamoihin kuuluvalle Bastei Lübbelle, ja niihin sisältyy myös teoksen esiosan Talven portin sekä Ikitalven polun tulevan jatko-osan Ikitalven kuilun oikeudet.

Kirjailija Niilo Sevänen
Kirjailija Niilo Sevänen Kuvaaja: Liisa Valonen

-  Tämä oli kertakaikkisen mahtava uutinen. Ikitalven tarinassa Pyhä saksalais-roomalainen keisarikunta on raunioina ja keisari Otto III hukassa, joten osasin ounastella, että saksankielisessä Euroopassa saatettaisiin kiinnostua tarinasta. Mutta asiat etenivät paljon nopeammin kuin olisin arvannut. Valtavat kiitokset Helsinki Literary Agencylle hienosta työstä!”, Sevänen iloitsee.

Helmikuussa ilmestynyt Ikitalven polku on keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentava suuri tarina täynnä seikkailua ja inhimillistä tragediaa. Niin Ikitalven polku kuin sen sähkö- ja äänikirjana julkaistu esiosa Talven portti ovat ilmestymisensä jälkeen hurmanneet lukijat ja kriitikot. Helsingin Sanomien arvion mukaan ”erinomaisesta teoksesta voi aistia kaikuja jopa sellaisten fantasiakirjallisuuden mestarien kuin J. R. R. Tolkienin ja G. R. R. Martinin tuotannoista”.

Ikitalven polun jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy Gummerukselta suomeksi vuonna 2025.
 
Niilo Sevänen (s. 1979) on Kotkassa asuva kirjailija ja muusikko. Hänet tunnetaan myös kansainvälisesti menestyneen Insomnium-metalliyhtyeen keulakuvana.

IG: niilo_sevanen

Lisätietoja: 
https://www.helsinkiagency.fi/2024/08/26/niilo-sevanens-eternal-winter-series-pre-empted-in-three-volume-deal-in-germany/

Haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Kuvat

Kirjailija Niilo Sevänen
Kirjailija Niilo Sevänen
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Ikitalven polku -kirjan kansikuva
Ikitalven polku -kirjan kansikuva
Kansi: Jenni Noponen Kansi: Jenni Noponen
Lataa

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote

Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.

Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote

Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye