Gummerus

Niilo Seväsen Ikitalvi-teokset maailmalle – suositun fantasiasaagan oikeudet on myyty Saksaan

27.8.2024 10:50:43 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Kirjailija Niilo Seväsen eeppisen fantasiaromaanin Ikitalven polun (Gummerus) oikeudet on myyty Saksaan, tiedottaa Helsinki Literary Agency HLA. Oikeudet on myyty Saksan suurimpiin kustantamoihin kuuluvalle Bastei Lübbelle, ja niihin sisältyy myös teoksen esiosan Talven portin sekä Ikitalven polun tulevan jatko-osan Ikitalven kuilun oikeudet.

Kirjailija Niilo Sevänen
Kirjailija Niilo Sevänen Kuvaaja: Liisa Valonen

-  Tämä oli kertakaikkisen mahtava uutinen. Ikitalven tarinassa Pyhä saksalais-roomalainen keisarikunta on raunioina ja keisari Otto III hukassa, joten osasin ounastella, että saksankielisessä Euroopassa saatettaisiin kiinnostua tarinasta. Mutta asiat etenivät paljon nopeammin kuin olisin arvannut. Valtavat kiitokset Helsinki Literary Agencylle hienosta työstä!”, Sevänen iloitsee.

Helmikuussa ilmestynyt Ikitalven polku on keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentava suuri tarina täynnä seikkailua ja inhimillistä tragediaa. Niin Ikitalven polku kuin sen sähkö- ja äänikirjana julkaistu esiosa Talven portti ovat ilmestymisensä jälkeen hurmanneet lukijat ja kriitikot. Helsingin Sanomien arvion mukaan ”erinomaisesta teoksesta voi aistia kaikuja jopa sellaisten fantasiakirjallisuuden mestarien kuin J. R. R. Tolkienin ja G. R. R. Martinin tuotannoista”.

Ikitalven polun jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy Gummerukselta suomeksi vuonna 2025.
 
Niilo Sevänen (s. 1979) on Kotkassa asuva kirjailija ja muusikko. Hänet tunnetaan myös kansainvälisesti menestyneen Insomnium-metalliyhtyeen keulakuvana.

IG: niilo_sevanen

Lisätietoja: 
https://www.helsinkiagency.fi/2024/08/26/niilo-sevanens-eternal-winter-series-pre-empted-in-three-volume-deal-in-germany/

Haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Kuvat

Kirjailija Niilo Sevänen
Kirjailija Niilo Sevänen
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Ikitalven polku -kirjan kansikuva
Ikitalven polku -kirjan kansikuva
Kansi: Jenni Noponen Kansi: Jenni Noponen
Lataa

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote

Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Mitä tehdä, kun kansanvallan perustukset horjahtelevat? Jäähyväiset demokratialle (Gummerus) ilmestyy 4.9.12.8.2026 09:09:36 EEST | Tiedote

Demokratiaa on ajauduttu pitämään länsimaissa itsestäänselvyytenä, mutta sen perustukset horjahtelevat. Elämme maailmassa, jossa vaalit hävinnyt Yhdysvaltojen istuva presidentti yrittää estää vallanvaihdon usuttamalla kannattajansa rynnimään kongressitaloon estämään vaalituloksen vahvistamisen. Merkkejä kansanvallan rapauttamisesta löytyy myös EU-alueelta, Suomi mukaan lukien. Milloin maailma muuttui tällaiseksi? Miten kunnioitus kansanvaltaisia instituutioita ja inhimillisiä käytöstapoja kohtaan saivat väistyä öyhöttämisen, vihapuheen ja valheiden tieltä? Entä mitä asialle voisi tehdä? Matti Mörttisen ja Yannick Lahden Jäähyväiset demokratialle ilmestyy 4.9.

Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote

Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye