Vihreän eduskuntaryhmän uusi puheenjohtaja Oras Tynkkynen: hallituksen ohjattava varat fossiilituista palveluihin ja turvaan
27.8.2024 13:01:42 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Lappeenrannassa vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi valittu Oras Tynkkynen arvostelee Orpon hallituksen nurinkurista talouspolitiikkaa. Tynkkynen vaatii, että tukalassa taloustilanteessa niukat veroeurot ohjataan fossiilisista tuontipolttoaineista hyvinvointiyhteiskunnan vahvistamiseen.

Suomalaiset joutuvat lukemaan lähes päivittäin uutisia hyvinvointialueiden talouskurimuksesta. Orpon hallituksen vähennettyä valtion rahoitusta terveydenhuollon palveluverkkoa karsitaan ja työntekijöitä irtisanotaan ympäri Suomea. Etelä-Karjalan hyvinvointialueen johtaja varoitti vuodenvaihteessa Ylen haastattelussa, että leikkaukset voivat johtaa ”hyvinvointivaltion alasajoon”.
Hallituksen leikkaukset iskevät rajusti myös suomalaisten perusturvaan. Laskun maksavat pienituloiset työntekijät ja eläkeläiset, työttömät sekä opiskelijat. Leikkausten seurauksena lapsiperheköyhyys kasvaa.
”Näin ei tarvitse olla”, muistuttaa vihreän eduskuntaryhmän uusi puheenjohtaja Oras Tynkkynen.
”Vihreät haluavat ohjata niukat eurot peruspalveluihin ja -turvaan – ei veronkevennyksiin ja tukiin fossiilisille tuontipolttoaineille. Hallitus voi ensi vuoden talousarviossa päättää toimia samoin.”
Esimerkiksi hallituksen päätös keventää fossiilisten tuontipolttoaineiden verotusta vähentää valtion tuloja jo alkuun 168 miljoonaa euroa vuodessa, myöhemmin vielä enemmän. Saastuttavien autojen ajoneuvoveron kevennys puolestaan maksaa valtiolle 50 miljoonaa euroa vuodessa.
”Hallituksen talouspolitiikka on tunnetusti vahingollista ilmastolle ja luonnolle. Se on kuitenkin samalla monin tavoin tehotonta ja talouden uudistumista jarruttavaa. Hallituksen on peruttava haitalliset veronkevennykset fossiilisille tuontipolttoaineille ja ohjattava säästyvät varat peruspalveluiden ja -turvan vahvistamiseen”, Tynkkynen linjaa.
Vastaavasti merkittävä osa miljardien eurojen vuotuisista yritystuista on taloudellisesti tehottomia ja ympäristölle haitallisia. Valtio tukee mm. fossiilisten polttoaineiden käyttämistä työkoneissa (465 M€/v.) ja maataloudessa (70 M€/v.).
”Haluamme leikata turkistarhauksen, lentoliikenteen ja ruotsinlaivojen tuista – emme lastensuojelusta ja nuorisotyöstä. Haluamme leikata fossiilitaloutta pönkittävistä yritystuista – emme terveyspalveluista”, Tynkkynen paaluttaa.
Tynkkynen muistutti Lappeenrannassa myös siitä, että talouspolitiikan pitää palvella koko maata. Elinkeinoelämän keskusliiton mukaan Suomeen on vireillä vihreän siirtymän investointeja yhteensä jopa 270 miljardin euron verran. Investoinnit ovat kuitenkin jakautumassa hyvin epätasaisesti.
”Itä-Suomella on valtavat mahdollisuudet houkutella vihreitä teollisia investointeja. Se edellyttää kuitenkin päätöksiä, kuten ratkaisua tuulivoiman tutkaesteisiin ja sähköverkon vahvistamista. Toistaiseksi hallituksen toimet ovat jääneet valitettavan vähiin”, Tynkkynen harmittelee.
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenKansanedustaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta: Orpon viisi prosenttia on osalle suomalaisista paljon enemmän13.10.2026 15:04:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa, että vaikka pääministeri Orpo kuinka yrittäisi vähätellä kokoomuksen leikkauspolitiikan vaikutuksia pohjoismaiseen hyvinvointiyhteiskuntaan ja suomalaisten arkeen, leikkaukset eivät jakaudu tasaisesti.
Hyrkkö vaatii Orpolta suomalaisen mediakentän puolustamista: ”Hallitus pelasti Valmet Automotiven, mutta pesee kätensä STT:stä”13.10.2026 14:09:14 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö on pettynyt pääministerin ponnettomaan mediapolitiikkaan. Pääministeri kommentoi STT:n tilannetta ja kokoomuksen ehdottamia Yle-leikkauksia Politiikan toimittajat ry:n tilaisuudessa tiistaina.
Virta: Oikeusvaltio murenee, jos rikosten uhrit joutuvat odottamaan oikeutta vuosia – syyttäjälaitoksen leikkaukset pysäytettävä13.10.2026 11:44:08 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii Orpon hallitusta turvaamaan syyttäjälaitoksen toimintaedellytykset ja pysäyttämään oikeudenhoidon ruuhkautumisen. Virran mukaan oikeusvaltion puolustaminen ei voi jäädä juhlapuheisiin, jos kansalaisten mahdollisuus saada oikeutta kohtuullisessa ajassa murenee.
Virta Orpolle: Suomen tulevaisuutta ei voi rakentaa fossiiliriippuvuuden varaan – kyse on myös kansallisesta turvallisuudesta10.10.2026 13:09:09 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta kunnianhimoisempaa otetta Suomen talouden, energiariippumattomuuden ja kokonaisturvallisuuden vahvistamiseen. Virran mukaan maailman viimeaikaiset tapahtumat osoittavat, miksi fossiilisista polttoaineista irtautuminen on paitsi ilmastoteko, myös välttämätöntä Suomen turvallisuudelle ja ihmisten toimeentulolle.
Vihreät: Kansalaisjärjestöt ovat hyvinvointivaltion, demokratian ja kokonaisturvallisuuden peruspilareita – niiden asema turvattava lailla10.10.2026 10:40:00 EEST | Tiedote
Vihreät vaatii, että Suomessa etsitään ratkaisuja järjestöjen aseman vahvistamiseen lailla. Lisäksi puolue esittää Orpon hallituksen järjestöleikkausten perumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme