Oma Häme

Aluehallitus päätti käynnistää ateria-, ruoka- ja laitoshuoltopalveluiden kilpailutuksen

27.8.2024 15:21:04 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Paikallisia hälytysrahasopimuksia koskeva asia palautettiin valmisteluun.

Oma Hämeen logo

Maanantaina koolla ollut aluehallitus päätti käynnistää ateria-, ruoka- ja laitoshuoltopalveluiden kilpailutuksen. Kilpailutus koskee Hämeenlinnan ja Riihimäen seutujen palveluita – Forssan seudun ateria-, ruoka- ja laitoshuoltopalveluiden tuottajana jatkaa Loimijoen Kuntapalvelut Oy. Kilpailutuksessa ei ole tarkoitus vähentää omaa palvelutuotantoa, koska kaikki ateria-, ruoka- ja laitoshuoltopalvelut ovat tällä hetkellä hyvinvointialueella ulkoistettuja.

Hankinnan suunnitteluvaiheessa on pidetty markkinavuoropuhelu hankinnasta kiinnostuneiden yritysten kanssa. Valmistelun ja selvitystyön perusteella on päädytty järjestämään kilpailutus yhtenä osa-alueena, jossa sopimus myönnetään yhdelle toimijalle tai yhteenliittymälle. 

Hankinnan arvoksi on laskettu 15 miljoonaa euroa, joka pitää sisällään sopimuksen laajennusmahdollisuuden sekä mahdolliset hinnankorotukset neljän vuoden sopimuskaudelle. Sopimuksen on tarkoitus alkaa 1.1.2025 ja palveluiden käyttöönotto tapahtuisi porrastetusti vuoden 2025 aikana. Kilpailutettu sopimus on tarkoitus siirtää vasta perustetun tukipalveluyhtiön hallintaan, mutta siitä päätetään myöhemmin.

Hälytysrahasopimukset palautettiin valmisteluun

Aluehallitus käsitteli kokouksessaan myös hälytysrahoja koskevien paikallisten virka- ja työehtosopimusten irtisanomista. Aluehallitus päätti palauttaa asian valmisteluun, koska haluaa tarkennusta hälytyskorvausten säästötavoitteeseen vuositasolla. Lisäksi aluehallitus toivoo lisävalmistelulla tarkennusta siihen, miten hälytysrahakorvausten määrää voitaisiin vähentää sekä hälytysrahojen käyttöä kehittää ja yhdenmukaistaa hyvinvointialueella.

Aluehallitukselle esitettiin hälytysrahoja koskevien paikallisten sopimusten irtisanomista ja uusien neuvottelujen käynnistämistä. Aluehallitus käsittelee asiaa uudelleen kokouksessaan maanantaina 9. syyskuuta. 

Aluehallitukselle esitettiin hälytysrahoja koskevien paikallisten sopimusten irtisanomista. Sote-ammattilaisille ja pelastustoimialalla työskenteleville hälytysrahaa maksetaan Oma Hämeessä 120 euroa. Valtakunnallisissa virka- ja työehtosopimuksissa hälytysrahan suuruus on 7,61 euroa. Kaikilla hyvinvointialueilla on käytössä valtakunnallista virka- ja työehtosopimusta korkeampi korvaustaso. Korona-aika ja hyvinvointialueuudistus ovat nostaneet hälytysrahakorvausten tasoa, riippuen hyvinvointialueiden henkilöstötilanteesta. Lisä- ja ylitöiden tai hälytyskorvausten määrä ei ole lähtenyt Oma Hämeessä laskusuuntaan, vaikka henkilöstötilanne on kohentunut.

Hälytysrahalla tarkoitetaan korvausta työhön saapumisesta tilanteessa, jossa työnantaja kutsuu työntekijän työhön hänen vapaa-aikanaan tai suunniteltuja työvuoroja muutetaan muutoin sopimuksessa mainituilla tavoilla. 

Muut asiat aluehallitus päätti esityslistan mukaisesti. Seuraava kokous on 9. syyskuuta.

Aluehallituksen 26.8.2024 kokouksen esityslista

Avainsanat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Virastokeskus Veturi käyttökieltoon Riihimäellä – vaikuttaa myös Oma Hämeen palveluihin8.5.2026 18:17:22 EEST | Uutinen

Oma Hämeen henkilöstö ja palvelut ovat toistaiseksi siirtyneet pois Virastokeskus Veturin tiloista Riihimäellä. Veturi on asetettu käyttökieltoon perjantaista 8.5.2026 klo 16 alkaen. Veturi sijaitsee osoitteessa Eteläinen Asemakatu 4. Käyttökielto tarkoittaa, ettei rakennusta saa käyttää ennen kuin tarvittavat lisäselvitykset on tehty ja käyttökiellon poistamisesta on päätetty. Kulku rakennukseen on estetty. Rakennuksen omistaa KOY Riihimäen Yritystalo, ja Oma Häme toimii tiloissa vuokralaisena. Käyttökielto perustuu perjantaina 8. toukokuuta tehtyihin mittauksiin, joissa havaittiin rakennuksen vierustalla maan painumista ja perustuspaaluissa liikettä. Lue lisää Riihimäen kaupungin tiedotteesta Kiinteistössä työskenteleviä Oma Hämeen työntekijöitä on informoitu tilanteesta. Hyvinvointialue on aloittanut kartoittamaan korvaavia tiloja palveluilleen. Oma Häme tiedottaa palveluiden muutoksista maanantaina 11. toukokuuta tai myöhemmin, kun lisätietoja on saatavilla. Veturissa sijaitsee muu

Palveluihin pääsy pääosin tavoiteajoissa Kanta-Hämeessä – kehittämistyö jatkuu useissa palveluissa8.5.2026 16:34:37 EEST | Tiedote

Palveluihin pääsy on parantunut Kanta-Hämeen hyvinvointialueella alkuvuonna 2026, ja useissa palveluissa on saavutettu lakisääteiset tavoiteajat. Erityisesti erikoissairaanhoidossa ja suun terveydenhuollossa kehitys on ollut selvästi myönteistä. Perusterveydenhuollossa hoitoon pääsy toteutuu kokonaisuutena hyvin, ja aikuisväestön osalta tavoiteajat saavutetaan käytännössä kaikissa tapauksissa. Myös monissa sosiaali- ja ikäihmisten palveluissa on päästy hyvälle tasolle tai kehitys on ollut oikeansuuntaista. Lakisääteiset palvelut on saatu turvattua, vaikka toimintaa on samanaikaisesti uudistettu ja sopeutettu tiukkoihin taloudellisiin reunaehtoihin. Samalla tarkentunut tieto osoittaa, että kaikissa palveluissa lakisääteiset tavoitteet eivät vielä täysimääräisesti täyty ja kehittämistyö jatkuu aktiivisesti. Oma Häme seuraa lakisääteisten palveluiden toteutumista säännöllisesti. Seuranta kattaa muun muassa palveluihin pääsyn, käsittelyajat, tavoittamisajat ja henkilöstömitoituksen. Tilann

Aluehallitus käsitteli seminaarissaan talouden tasapainottamista ja strategian toimeenpanoa8.5.2026 13:34:22 EEST | Uutinen

Aluehallitus kokoontui torstaina 7. toukokuuta seminaariin Riihimäelle. Päivän aikana aluehallitus käsitteli hyvinvointialueen talouden tasapainottamista, muutostalousarviota sekä strategian toimeenpanoa tulevaa päätöksentekoa varten. Seminaarin tavoitteena oli muodostaa aluehallitukselle yhteinen tilannekuva hyvinvointialueen taloudesta, strategiatyöstä ja valmisteltavista asioista. – Päivä avasi yhteistä ymmärrystä ja antoi aluehallitukselle yhteisen tilannekuvan strategian valmistelusta ja siirtymisestä päätöksentekoon. Keskustelu oli erittäin tärkeää talouden tilanteesta ja muutostalousarviosta. Käsittelyn avulla muodostui yhteinen käsitys myös lisäajan hakemisesta alijäämien kattamiseen ja prosessin etenemisestä, aluehallituksen puheenjohtaja Kaisa Lepola (sd.) toteaa. Seminaarissa myös pääsopijajärjestöjen pääluottamusedustajat antoivat katsauksensa henkilöstön ajankohtaisiin asioihin. Pääluottamusedustajat korostivat poikkeuksellisen hyvää yhteistyötään työnantajan kanssa sekä j

Lifecare-potilastietojärjestelmä päivittyy ja järjestelmässä on käyttökatko – palveluissa mahdollisia viiveitä lauantaina 16.5.20268.5.2026 08:00:00 EEST | Uutinen

Käyttökatkon aikana terveyspalveluissa voi esiintyä tilapäistä ruuhkaa tai asioinnin viiveitä. Asukkaita pyydetään huomioimaan tämä ja hakeutumaan hoitoon vain kiireellisissä tapauksissa. Kiireettömissä asioissa suositellaan asiointia ennen tai jälkeen päivityksen. Ennen päivystykseen tai kiirevastaanotolle hakeutumista, pyydetään ottamaan ensin yhteyttä Päivystysapu 116117-ensilinjaan.

Oma Häme mukana TerveSos -päivillä – esillä asiakkuus, palvelujen yhteensovittaminen ja uusi Assi-sairaala7.5.2026 17:28:37 EEST | Uutinen

Kanta-Hämeen hyvinvointialue osallistui TerveSos 2026 -päiville Hämeenlinnassa tilanteessa, jossa sosiaali- ja terveydenhuollossa etsitään keinoja vastata kasvavaan palvelutarpeeseen ja monimutkaistuviin asiakastilanteisiin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen järjestämän tapahtuman keskusteluissa toistuivat kysymykset palvelujen sujuvuudesta, ennakoinnista ja siitä, miten asiakkaan palvelukokonaisuus pysyy hallinnassa. Oma Häme osallistui tapahtumaan sekä keskustelijana että esimerkkinä käytännön ratkaisuista. Tapahtumassa avattiin Kanta-Hämeessä tehtyä kehittämistyötä asiakkuuden hallinnan, palvelujen yhteensovittamisen ja uuden sairaalan toimintamallin kautta. Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen nosti puheenvuorossaan esiin ilmiön, joka näkyy arjessa monin tavoin. – Rakennammeko itse palveluja, joita ei tarvita tai joihin resurssit eivät riitä. Meidän on pystyttävä katsomaan palvelutapahtumia kokonaisuutena asiakkaan näkökulmasta. Hän kuvasi esimerkin ADHD-lapsesta, jolla oli vu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye