Muutos Vihreiden valtuustoryhmän kokoonpanoon Helsingissä – Vesikansa Ohisalon tilalle
Vihreiden Maria Ohisalo valittiin kesällä Euroopan parlamentin jäseneksi, ja hän luopuu sen myötä kaupunginvaltuutetun toimesta. Ohisalon tilalle nousee kaupunginvaltuutetuksi Vihreiden ensimmäinen varavaltuutettu Sanna Vesikansa. Vesikansa on toiminut kuluvalla valtuustokaudella HUS:n hallituksen jäsenenä. Edellisellä valtuustokaudella Vesikansa työskenteli Helsingin sosiaali- ja terveystoimesta vastaavana apulaispormestarina.
Vihreiden ryhmään varavaltuutetuksi nousee samalla Minerva Krohn. Vihreillä on kaupunginvaltuustossa 18 kaupunginvaltuutettua ja 18 varavaltuutettua.
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Parannuksia lasten uimaopetukseen Helsingissä Vihreiden aloitteesta14.10.2025 15:19:35 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Vihreiden Alviina Alametsän aloitteen lasten uimataidon parantamisesta.
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen odottaa lasta, perhevapaalle alkuvuodesta 202626.9.2025 08:12:18 EEST | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen odottaa perheeseensä alkuvuodesta 2026 syntyvää lasta. Vanhanen on päiväkoti-ikäisen lapsen äiti.
Helsingin Vihreät: Helsinki tarvitsee toimia nyt – suurtyöttömyys ja osaajapula kasvavat yhtä aikaa23.9.2025 11:24:49 EEST | Tiedote
Helsinkiin tarvitaan ripeitä poliittisia toimia kaupungin historiallisen korkean työttömyyden katkaisemiseksi. Ratkaisuksi Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää panostuksia työelämässä oppimiseen ja osaamisen päivittämiseen. Päätöksiä tarvitaan syksyn budjettineuvotteluissa.
Apulaispormestari Vanhanen: Nuorten nikotiinipussien käytölle on saatava stoppi18.9.2025 10:52:07 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset kouluterveyskyselyn tulokset on julkaistu. Helsingissä perehdytään tulevien viikkojen aikana tarkasti kaupungin omiin tuloksiin. Tuloksissa on paljon myönteistä, mutta myös huolestuttavaa kehitystä. Nuorten päihteiden käyttö vähenee, mutta samaan aikaan nikotiinipusseja käyttävien nuorten määrä on noussut merkittävästi lyhyessä ajassa. Nousu on saatava pysäytettyä nopeasti.
Apulaispormestari Vanhanen: Helsingin on hankittava enemmän painettuja oppikirjoja10.9.2025 16:34:33 EEST | Tiedote
Painettujen oppikirjojen on oltava tasaveroisesti saatavilla lapsille ja nuorille Helsingissä. Helsinki on edelleen merkittävästi jäljessä oppikirjarahoituksessa monia muita kuntia. Vuodelle 2025 Helsingissä on lisätty rahoitusta painettuihin oppimateriaaleihin, mutta korjausliikettä on jatkettava myös tulevana vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme