Muutos Vihreiden valtuustoryhmän kokoonpanoon Helsingissä – Vesikansa Ohisalon tilalle
28.8.2024 14:06:52 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Vihreiden Maria Ohisalo valittiin kesällä Euroopan parlamentin jäseneksi, ja hän luopuu sen myötä kaupunginvaltuutetun toimesta. Ohisalon tilalle nousee kaupunginvaltuutetuksi Vihreiden ensimmäinen varavaltuutettu Sanna Vesikansa. Vesikansa on toiminut kuluvalla valtuustokaudella HUS:n hallituksen jäsenenä. Edellisellä valtuustokaudella Vesikansa työskenteli Helsingin sosiaali- ja terveystoimesta vastaavana apulaispormestarina.
Vihreiden ryhmään varavaltuutetuksi nousee samalla Minerva Krohn. Vihreillä on kaupunginvaltuustossa 18 kaupunginvaltuutettua ja 18 varavaltuutettua.
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Vihreiden Diarra ehdottaa vapaailtaa vanhemmille Helsingissä27.8.2026 12:44:45 EEST | Tiedote
Vihreiden kaupunginvaltuutettu Fatim Diarra jätti 26.8.2026 valtuustoaloitteen, jossa ehdotetaan Vanhempien vapaaillan pilotointia Helsingissä. Tarkoituksena on tarjota vanhemmille omaa aikaa ja lapsille sen ajaksi turvallista tekemistä.
Vihreät eivät halua rakentamista Östersundomin metsiin18.8.2026 08:03:45 EEST | Tiedote
Östersundomin osayleiskaava on parhaillaan kaupunkiympäristölautakunnan käsittelyssä. Östersundomin alueen metsät ovat luontoarvoiltaan erityisen rikkaita ja siksi kaavan käsittely ratkaisee kaupungin arvokkaimpien metsien kohtalon. Kaavaehdotus on merkittävä parannus Östersundomin aiempiin suunnitelmiin. Tästä huolimatta kaavaehdotuksessa on vihreiden näkemyksen mukaan vielä paljon parannettavaa arvokkaiden luontoalueiden huomioinnissa.
Vihreät peräänkuuluttaa datakeskuksille tiukkoja ehtoja Helsingissä15.6.2026 08:17:41 EEST | Tiedote
Helsingin vihreiden valtuustoryhmä on julkaissut omat periaatteensa sille, millä ehdoilla datakeskuksia voidaan sijoittaa Helsinkiin. Datakeskukset ovat tervetulleita, mutta eivät millä tahansa ehdoilla.
Vihreät: Helsingin metsät ja luontoalueet tulee rauhoittaa myös pientalorakentamiselta12.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät esittävät, että pientalorakentamista ei suunnitella metsäisille tai luonto- ja virkistysarvoiltaan arvokkaille alueille, kun kaupunkiympäristölautakunta käsittelee Helsingin pientalotonttitarjonnan lisäämistä 16.6.2026.
Vihreät: Lumensäilytyspaikka ei kuulu Keskuspuistoon11.6.2026 15:29:07 EEST | Tiedote
Helsingin vihreiden valtuustoryhmä vastustaa lumensäilytyspaikan sijoittamista Metsälään Keskuspuiston virkistysalueelle. Kaupunkiympäristölautakunta päättää Metsäläntien lumenvastaanottopaikan kaavasta kokouksessaan 16.6.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme