Muutos Vihreiden valtuustoryhmän kokoonpanoon Helsingissä – Vesikansa Ohisalon tilalle

Jaa

Vihreiden Maria Ohisalo valittiin kesällä Euroopan parlamentin jäseneksi, ja hän luopuu sen myötä kaupunginvaltuutetun toimesta. Ohisalon tilalle nousee kaupunginvaltuutetuksi Vihreiden ensimmäinen varavaltuutettu Sanna Vesikansa. Vesikansa on toiminut kuluvalla valtuustokaudella HUS:n hallituksen jäsenenä. Edellisellä valtuustokaudella Vesikansa työskenteli Helsingin sosiaali- ja terveystoimesta vastaavana apulaispormestarina.

Vihreiden ryhmään varavaltuutetuksi nousee samalla Minerva Krohn. Vihreillä on kaupunginvaltuustossa 18 kaupunginvaltuutettua ja 18 varavaltuutettua.

Avainsanat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Vihreät: Asunnottomuuden poistamiseen etsittävä uusia keinoja Helsingissä13.3.2025 16:40:35 EET | Tiedote

Asunnottomuus on monimuotoinen ongelma, joka on Helsingissä kääntynyt kymmenen vuoden positiivisen kehityksen jälkeen kasvuun. Kaikki asunnottomat eivät tällä hetkellä Helsingissä saa tarvitsemaansa tukea, sillä asunnottomuuden syyt ovat aiempaa moninaisemmat. Palvelut keskittyvät erityisesti päihteitä käyttäville. Vihreä valtuustoryhmä esittää palvelupolkua päihteettömille asunnottomille ja tavoittelee asunnottomuuden poistamista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye