ST1 NORDIC OY:N VÄLITILINPÄÄTÖSTIEDOTE TAMMI-KESÄKUU 2024
Konsernin keskeiset tunnusluvut
|
1.1.-30.6.2024 |
1.1.-30.6.2023 |
2023 |
|||
|
Liikevaihto, MEUR |
4 150,8 |
4 032,5 |
8 209,6 |
||
|
Liikevoitto/tappio, MEUR |
149,3 |
36,5 |
185,6 |
||
|
Liikevoitto % liikevaihdosta |
3,6 |
0,9 |
2,3 |
||
|
Tilikauden tulos, MEUR |
116,4 |
28,8 |
146,7 |
||
|
Oman pääoman tuotto % |
16,6 |
2,3 |
11,0 |
||
|
Omavaraisuusaste |
55,0 |
51,0 |
55,7 |
St1 Nordic -konsernin vuoden 2024 ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto oli 4,2 miljardia euroa ja lähes samalla tasolla edellisvuoden kanssa. Liikevaihdon maakohtainen jakauma säilyi hyvin samankaltaisena kuin aiempina vuosina ja 20 % liikevaihdosta tuli Suomesta, 55 % Ruotsista, 24 % Norjasta ja 1 % Iso-Britanniasta.
Liikevoitto oli 149,3 miljoonaa euroa, joka oli 112,8 miljoonaa euroa enemmän kuin edellisvuonna vastaavaan aikaan. Tulos verojen jälkeen oli 116,4 miljoonaa euroa edellisvuoden tuloksen ollessa 28,8 miljoonaa euroa. Edellisvuoden tulokseen vaikutti negatiivisesti Göteborgin jalostamon huoltoseisokki vuoden 2023 toisella neljänneksellä. Varasto- ja arvostuserät vuorostaan vaikuttivat tulokseen positiivisesti tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla. Vuoden alkupuolella Göteborgissa avattu biojalostamo tuottaa nyt uusiutuvia polttonesteitä. Biojalostamon tulosvaikutus oli vielä pieni. Retail- ja suoramyyntimarkkinoiden kilpailutilanne jatkui haastavana.
Liiketoiminnan rahavirta oli 21,5 miljoonaa euroa. Investoinnit olivat yhteensä 97,6 miljoonaa euroa. Suurimmat investoinnit kohdistuivat asemaverkostoon, uusiin sähkölatauspisteisiin ja biokaasuasemiin. Lisäksi investoitiin aurinkovoimalaitokseen Göteborgin jalostamon alueella sekä IT-infrastruktuurin kehitykseen. Konserni sijoitti myös biokaasuliiketoiminnan kasvattamiseen.
Konsernin oma pääoma oli kauden lopussa 1434,7 miljoonaa euroa ja omavaraisuusaste vahva 55,0. St1 Nordic Oy:n yhtiökokous valtuutti hallituksen hankkimaan yhtiön omia osakkeita ja hallitus päätti hankkia tarjotut 635895 osaketta.
Henrikki Talvitie, St1 Nordic Oy:n toimitusjohtaja:
Vuodelle 2024 tunnusomaisia olivat merkittävät edistysaskeleet energiatransitiossamme valitsemamme strategian mukaisesti. Useat uusiutuvan energian investoinnit ovat konkretisoituneet ottaessamme käyttöön uusia tuotantolaitoksia ja jakeluverkostoa. Kuluneena vuonna on myös pohjustettu tulevaa kasvua erityisesti biokaasuliiketoiminnassa.
Göteborgin biojalostamo, St1:n ja SCA:n yhteisyritys, vihittiin virallisesti käyttöön huhtikuussa. Vuoden alussa alkaneen laajamittaisen käynnistysvaiheen jälkeen biojalostamo tuottaa nyt uusiutuvaa lentopolttoainetta (SAF), uusiutuvaa dieseliä (HVO) ja bionaftaa. Göteborgin biojalostamo on St1:n historian suurin yksittäinen investointi ja merkittävä virstanpylväs energiatransition etenemissuunnitelmassamme.
St1 investoi sekä paineistettuun että nestemäiseen biokaasuun Pohjoismaissa. Vuoden alussa uusi jalostus- ja nesteytyslaitoksemme aloitti tuotannon Boråsissa Ruotsissa.
Vuoden 2023 lopussa St1, Aneo ja HitecVision yhdistivät voimansa tarkoituksenaan yhdistää omistuksensa Biokraft Internationalista uuteen 1Vision Biogas AB -yhtiöön. 1Vision Biogasin omistavat St1 (50 %) ja HitecVisionin ja Aneo Renewables Holding AS:n yhteinen holdingyhtiö (50 %). Yhdistämisen ehtona oli tarvittavien lupien ja hyväksyntöjen saaminen kilpailuviranomaisilta sekä ulkomaaninvestointeja valvovilta viranomaisilta. Ne saatiin tammikuussa 2024. Tänä vuonna 1Vision Biogas hankki loputkin Pohjois-Euroopan suurimpiin nesteytetyn biokaasun tuottajiin kuuluvan Biokraftin osakkeista.
Valion ja St1:n yhteisyritys Suomen Lantakaasu Oy toteutti Nurmon Bioenergia Oy:n enemmistöosakkuuteen oikeuttavien osakkeiden hankinnan. Nurmon nesteytettyä biokaasua tuottavan laitoksen suunniteltu vuotuinen tuotantokapasiteetti on 117 gigawattituntia, ja laitoksen odotetaan aloittavan toimintansa vuoden 2026 aikana.
Osana energiatransitiotaan St1 investoi kuluvana vuonna myös jakeluverkoston kehittämiseen. Tähän sisältyy biokaasun lisäksi uusiutuva HVO-diesel sekä suurtehoisen sähkölatausverkoston rakentaminen.
Tilintarkastamaton taloudellinen informaatio:
Konsernituloslaskelma 1.1.2024-30.6.2024, 1.1.2023-30.6.2023, 1.1.2023-31.12.2023
Konsernitase 30.6.2024, 31.12.2023
Konsernin rahoituslaskelma 1.1.2024-30.6.2024, 1.1.2023-31.12.2023
St1 Nordic Oy julkaisee vuoden 2024 tilinpäätöstiedotteen 31.3.2025.
Lisätietoja:
Rahoitusjohtaja Kati Ylä-Autio puh. +358 10 557 5263
Toimitusjohtaja Henrikki Talvitie puh. +358 10 557 1
Yhteyshenkilöt
Liisa JoenpolviSt1 Nordic Oy
Puh:+358105572419liisa.joenpolvi@st1.comLiitteet
St1 Nordic Oy on energiakonserni, jonka visiona on olla johtava CO2-hyvän energian valmistaja ja myyjä. Konserni tutkii ja kehittää taloudellisesti kannattavia ja ympäristön kannalta kestäviä energiaratkaisuja. St1 keskittyy polttonesteiden markkinointiin, öljynjalostukseen sekä uusiutuvan energian ratkaisuihin, kuten edistyneisiin biopolttoaineisiin ja teolliseen tuulivoimaan. Konsernilla on kaikkiaan 1290 St1- ja Shell-huoltoasemaa ja kaasun tankkauspistettä Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. St1:n pääkonttori on Helsingissä ja sen palveluksessa on yli 1000 henkilöä. www.st1.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta St1
Suomella hyvä mahdollisuus Pohjoismaiden ensimmäisen fuusioreaktorin sijoituspaikaksi20.10.2025 10:21:44 EEST | Tiedote
Novatron Fusion Group suunnittelee pilottihanketta fuusioreaktorin rakentamiseksi Pohjoismaihin 2030-luvulla. VTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan Suomi olisi kärkivalinta fuusioenergian sääntelyvalmiuden suhteen.
Report shows best locations for fusion reactor in the Nordics20.10.2025 10:21:44 EEST | Press release
As the global fusion race accelerates, Novatron Fusion Group (NFG) – the only private fusion energy company in the Nordics – is preparing to build a pilot fusion reactor in the Nordic region during the 2030s. A new study conducted by VTT Technical Research Centre of Finland shows that Denmark, Finland, Norway and Sweden all meet the technical requirements to host the facility, but that Finland is the most prepared in terms of regulatory readiness.
Vielä ehdit ilmoittautua Nordic Fusion Forumiin 20.10.2025 Espoon Hanasaaressa13.10.2025 09:59:27 EEST | Kutsu
Hyvä toimittaja, kutsumme sinut/toimituksenne edustajan Nordic Fusion Forumiin, joka järjestetään ensi maanantaina 20.10. klo 13.30 alkaen Hanasaaressa, Espoossa. Tilaisuuden järjestää St1 yhteistyössä ruotsalaisen Novatron Fusion Groupin (NFG) kanssa. NFG on ensimmäinen täysimittaista kaupallista fuusioenergiaratkaisua kehittävä yksityinen yritys EU:ssa. St1 on pääsijoittajana investoinut yritykseen 13 miljoonaa euroa. NFG:n ensimmäinen fuusioratkaisun prototyyppi NOVATRON 1 valmistui joulukuussa 2024 ja se sijaitsee Tukholmassa. Nordic Fusion Forumin avaa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala videon välityksellä. Yksi tapahtuman keskeisistä kohokohdista on VTT:n uuden raportin esittely. Raportissa selvitetään fuusioenergian pilottilaitoksen rakentamisen mahdollisuuksia ja strategista potentiaalia Suomessa ja muissa Pohjoismaissa - sekä tunnistetaan optimaaliset sijaintivaihtoehdot useiden eri kriteerien perusteella. Raportti tarjoaa vankan tietopohjan tuleville investoinneille,
St1 Suomi Oy fuusioi tytäryhtiönsä Lämpöpuisto Oy:n vuoden 2025 lopussa4.9.2025 11:03:04 EEST | Tiedote
St1 Suomi Oy fuusioi tytäryhtiönsä Lämpöpuisto Oy:n osaksi emoyhtiötä. Fuusion on määrä toteutua 31.12.2025 mennessä. Fuusiosuunnitelma on rekisteröity Patentti- ja rekisterihallituksessa (PRH) 28.8.2025. Lämpöpuisto on ollut St1:n kokonaan omistama tytäryhtiö vuodesta 2016 alkaen. Järjestely tukee St1:n strategiaa selkeyttää konsernirakennettaan, vahvistaa palvelukykyä ja kehittää yhteistyötä pitkäjänteisesti eri sidosryhmien kanssa.
St1 Suomi Oy to merge its subsidiary Lämpöpuisto Oy at the end of 20254.9.2025 11:03:04 EEST | Press release
St1 Suomi Oy will merge its subsidiary, Lämpöpuisto Oy. The merger is expected to be completed by 31 December 2025. The merger plan was registered with the Finnish Patent and Registration Office (PRH) on 28 August 2025. Lämpöpuisto has been a wholly owned subsidiary of St1 since 2016. The arrangement supports St1’s strategy to streamline its group structure, strengthen its service capabilities, and enhance long-term collaboration with various stakeholders.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme