Philip Teir ritar en båge från 1990-talet till idag
Philip Teirs nya roman "Eftermiddag i augusti" sträcker en båge från 1990-talet till nutid. Romanen utforskar hur vår egen livshistoria är sammanflätad med de människor som korsar vår väg; det är en uppväxtskildring om Jakobstad, recessionens 90-tal, sena kvällar framför MTV, och om hur kulturen griper in i våra liv och förändrar oss i grunden.

Vad är det med 90-talet som gör det så aktuellt idag?
– Jag tror att vi nu har fått tillräckligt med avstånd till 90-talet för att kunna se det i ett nytt ljus. Det var ett årtionde då autenticitet värderades högt, särskilt inom musiken. Saker skulle vara äkta, och motkulturen var mindre kommersialiserad än den är idag. Många i min generation känner säkert en viss nostalgi för detta. Dessutom utspelade sig halva 90-talet innan internet gjorde sitt intåg; hade man tråkigt fick man gå till järnvägsspåret och platta till mynt eller hitta en källarlokal för att repa med sitt band.
I romanen följer vi Jacobs och Roberts vägar i livet. Styrs livet av slumpen eller våra val?
– Det är väl en kombination av båda? Robert är den mer pessimistiska av de två; han ser inte riktigt någon mening med att ha ambitioner, medan Jacob i slutändan visar mer drivkraft. Vi föds med olika förutsättningar, men slumpen kan också spela in på avgörande sätt, vilket är en central tanke i boken. Människorna vi möter tidigt i livet är ofta de som påverkar oss mest.
Du har forskat om österbottningars engagemang i flyktingsituationen för romanen. Hur skiljde sig samtalet om flyktingar på 1990-talet jämfört med idag?
– Tonen var mer idealistisk och varmare, särskilt i jämförelse med hur diskussionerna förts efter vår nya regering tillträtt eller efter flyktingvågen 2015. Men samma cynism existerade även på 90-talet, vilket blir tydligt i de insändare som skrevs på den tiden. Det finns alltid de som försöker avhumanisera flyktingar och behandla dem som lagstiftningsmässiga problem.
Slutligen, vad är det med Jakobstad? Din bok, liksom flera av höstens utgivningar, utspelar sig i denna österbottniska småstad – vad betyder Jakobstad för dig som författare?
– Jag har länge velat skriva om Jakobstad eftersom miljön jag skildrar i boken känns unik. Det här var en tid då Jakobstad var känt för sin reggaekultur, ett ganska utbrett bruk av marijuana och ett rikt musikliv. Det var en spännande miljö att växa upp i som stimulerade kreativitet. Samtidigt finns det en annan sida av Jakobstad som är mer religiös och småborgerlig. Jag tror att det är just denna kontrast som gör att författare finner det intressant att återvända hit i sitt berättande.
Eftermiddag i augusti har recensionsdag 19.9. PDF får på begäran.
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder

S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Snellmansgatan 13
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Matilda Södergrans nya diktsamling utforskar gränserna mellan människa och natur16.9.2025 12:58:02 EEST | Pressmeddelande
I sin åttonde bok Den svalkan rör sig Matilda Södergran mellan det synliga och det osynliga, mellan det bekanta och det främmande. Dikterna förhandlar om gränsen mellan inre och yttre, naturligt och skapat, tal och tystnad.
Matilda Södergrans nya diktsamling utforskar gränserna mellan människa och natur16.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
I sin åttonde bok Den svalkan rör sig Matilda Södergran mellan det synliga och det osynliga, mellan det bekanta och det främmande. Dikterna förhandlar om gränsen mellan inre och yttre, naturligt och skapat, tal och tystnad.
Något lite större – poesi för 9–12-åringar av Hanna Lundström och Herta Donner12.9.2025 14:44:59 EEST | Pressmeddelande
Hur känns det att växa, förändras och hitta sig själv? I diktsamlingen Något lite större skriver poeten Hanna Lundström för barn i åldern 9–12 – en ålder där identiteten börjar formas och där poesin kan bli ett oväntat och kraftfullt bollplank. Illustrationerna är gjorda av konstnären Herta Donner med en sparsmakad och färgstark palett.
Lotta Ilona Häyrynen romandebuterar med brevroman om kvinnlig åtrå12.9.2025 14:05:44 EEST | Pressmeddelande
Opinions- och kulturskribenten Lotta Ilona Häyrynen gör en glödande litterär debut med brevromanen Jag vill inte tänka på döden men jag vill tänka på dig. Boken handlar om den trettioåriga kvinnan Laura som bollar mellan två män i ett försök att lappa ihop sig själv. Det är en roman om ensamhet, lust och den bedrägliga magin i att för en stund få vara den ideala kvinnan inför den manliga blicken.
Anu Kaaja: Rosetten – en roman om begär, konst och våra skuldbelagda njutningar11.9.2025 13:04:51 EEST | Pressmeddelande
Anu Kaaja är en av Nordens mest originella litterära röster. Hennes kritikerrosade roman Rusetti, som hyllats i Finland och nominerats till Nordiska rådets litteraturpris 2024, utkommer nu på svenska i översättning av Malin Kivelä under titeln Rosetten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum