Fingrid Oyj

Ota loikka Fingridin työturvallisuuskampanjaan!

29.8.2024 14:45:36 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Fingridin vuoden 2024 työturvallisuuskampanja ”Kolmiloikka kohti nollaa” alkaa 1.9. Kolme kuukautta kestävässä kampanjassa otetaan kolme askelta työtapaturmien nollaamiseksi. Koko kampanjan ajaksi käynnistyy kilpailu, jossa kannustetaan työmaita tekemään turvavartteja, työn riskien arviointeja ja turvallisuushavaintoja Quenticissa.

Kolmiloikka kohti nollaa on Fingridin työmailla työskenteleville suunnattu kampanja, jonka tavoitteena on vahvistaa tietoisuutta työturvallisuudesta, jotta saavuttaisimme tavoitteemme nollasta tapaturmasta.

Kampanja keskittyy joka kuukausi eri alateemaan, jotka kaikki tukevat kolmiloikan periaatteita:

  • Syyskuu: Suunnittele, arvioi ja mieti ennen kuin toimit
  • Lokakuu: Vaaratekijöiden tunnistaminen ja hallinta
  • Marraskuu: Sähköturvallisuus 

Kampanjan pääkilpailussa kannustetaan työmaita tekemään havaintoja Quentic-sovelluksessa koko kampanjan ajan. Palkitsemme kolme kampanjan aikana eniten Quenticissa työn riskien arviointeja, turvavartteja ja turvallisuushavaintoja tehnyttä (suhteessa työtunteihin) työmaata. Pääkilpailun lisäksi jokaisena kuukautena kampanjasivuilla julkaistaan kuukausitehtävä, jonka tekijöitä myös palkitaan.

Pääset seuraamaan pääkilpailun tilannetta POFissa, jonne julkaistaan tilasto viidestä parhaasta työmaasta. Millä palkitsemme?

Yhdessä teemme työstämme turvallisempaa!

Kampanjasivu: www.fingrid.fi/tyoturvallisuuskampanja2024

Lisätietoja:

Karri Koskinen, erikoisasiantuntija, turvallisuus, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5205
Markku Pöysti, erikoisasiantuntija, työturvallisuus, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5109.

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen FCR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan7.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote

Lokakuusta 2026 alkaen Fingrid ulkoistaa FCR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisen monitoroinnin Nord Poolille. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Siirtymäaikana Fingrid vastaa FCR‑kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta itse. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.

Tarjouspyyntö osallistumisesta Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitosyksikön järjestelmäsuojaan29.4.2026 08:49:24 EEST | Tiedote

Fingrid pyytää tarjouksia OL3-järjestelmäsuojan kohteista ajalle 1.1.2027 - 31.3.2028 (+ optiokausi enintään 6kk). Tarjouspyyntömateriaali on julkaistu Cloudia-tarjouspalvelussa, jota kautta tarjoukset tulee toimittaa 2.6. klo 18.00 mennessä. OL3-järjestelmäsuojaan voivat osallistua Etelä-Suomessa sijaitsevat, vähintään 8 megawatin suuruiset kohteet, jotka kykenevät erittäin nopeaan tehon muutokseen.

Liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen27.4.2026 16:09:07 EEST | Tiedote

Fingridin viime kesänä käyttöön ottama liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee teollisen kokoluokan sähkönkulutushankkeista ja sähkövarastoista myös sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen. Menettelyn tavoitteena on ylläpitää ajantasaista tilannekuvaa sekä varmistaa, että kantaverkon liityntäkapasiteettia jaetaan tasapuolisesti eikä siirtokykyä ylitetä. Tervetuloa myös webinaariin aiheesta 18.5.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye