Ukkoskuurot voivat aiheuttaa vahinkoja lähipäivinä
29.8.2024 16:52:37 EEST | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Erityisesti taajamatulvien riski on selvästi kohonnut perjantaina ja lauantaina.
Ilmatieteen laitoksen 29. elokuuta tekemän ennusteen mukaan Suomeen saapuu lännestä vuodenaikaan nähden lämmintä ja kosteaa ilmaa perjantaina. Ukkoskuuroja esiintyy perjantaina päivällä yleisesti maan länsiosassa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Vahingot syntyvät suurimmaksi osaksi rankkasateiden aiheuttamista taajamatulvista.
Iltapäivällä ja alkuillasta on pieni mahdollisuus, että sisämaassa voi esiintyä myös voimakkaita ukkospuuskia ja suuria rakeita. Säärintama runsaine sateineen liikkuu yön aikana idemmäksi. Taajamatulvien riski jatkuu yölläkin.
Lauantaina päivällä ukkoskuuroja voi ehtiä muodostua itärajan läheisyydessä ennen kuin ukkosille otollisin alue siirtyy Venäjälle. Näihin ukkoskuuroihin voi liittyä myös voimakkaita ukkospuuskia. Lisäksi lauantaina päivällä hidasliikkeiset ukkoskuurot Etelä-Pohjanmaan suunnalla voivat aiheuttaa taajamatulvia.
"Venetsialaisia viettävien kannattaa paikoin varautua venetsialaisiin olosuhteisiin, eli kumisaappaille on ajoittain käyttöä. Ulkona liikkuvien kannattaa muutenkin viikonloppuna seurata säännöllisesti säävaroituksia ja säätutkaa", kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Pauli Jokinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Viikonlopun sää on sateiden sävyttämää, etelässä on myös tuulista17.9.2026 15:32:13 EEST | Tiedote
Syyskuu on edennyt sään puolesta tavanomaisissa lämpötiloissa, eikä tilanteeseen ole tulossa muutosta viikonloppuna. Suomen lähellä liikkuvien matalapaineiden takia sää jatkuu epävakaisena ja etenkin maan eteläosassa tuuli voimistuu puuskaiseksi.
Oliko El Niñolla vaikutusta Länsi-Euroopan kuumaan kesään?11.9.2026 10:53:52 EEST | Blogi
Euroopan kesän 2026 lämpötiloissa näkyi selvä itä-länsisuuntainen kontrasti: lännessä oli ennätyslämmintä, idässä viileämpää. Tällainen alueellinen jakauma on tyypillistä El Niño -kesinä, vaikka ilmiön vaikutusta tämän kesän lämpötiloihin ei voida aukottomasti todistaa pelkällä tilastollisella vertailulla.
Elokuu oli maailmanlaajuisesti lämpimin10.9.2026 05:00:00 EEST | Tiedote
EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan elokuu 2026 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian lämpimin elokuu. Samalla se oli mittaushistorian lämpimin kuukausi yhdessä vuoden 2023 heinäkuun kanssa.
Kesän UV-säteilykertymä oli Suomessa tavanomaista alhaisempi4.9.2026 10:05:59 EEST | Tiedote
Auringon UV-säteilykertymät jäivät kesä-elokuussa koko maassa alle tavanomaisen tason. Voimakasta UV-säteilyä mitattiin kuitenkin yhtä monena päivänä kuin kesäisin keskimäärin.
ESA laukaisee FLEX-satelliitin syyskuussa – Ilmatieteen laitoksen menetelmät auttavat tutkimaan kasvien yhteyttämistä2.9.2026 10:28:16 EEST | Tiedote
Euroopan avaruusjärjestö ESAn kasvien yhteyttämistä tutkiva FLEX-satelliitti on määrä laukaista 15. syyskuuta. Ilmatieteen laitos on kehittänyt FLEX-missiota varten menetelmiä, joiden avulla satelliittimittauksissa voidaan ottaa huomioon ilmakehän vaikutus ja määrittää yhteyttämiseen liittyvä fluoresenssisignaali tarkasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme