SDP:n Kimmo Kiljunen: Miksi nuorisojärjestöt haluavat kurjistaa isovanhempien elämää?
30.8.2024 08:19:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen on häkeltynyt juuri päättyneistä nuorisojärjestöjen eläkeneuvotteluista ja niiden tuloksista.
– Ehdottamillaan hurjilla leikkauksilla työeläkkeisiin nuorisojärjestöt nostattavat harkitusti isämaahamme ristiriitaa sukupolvien välille, Kiljunen moittii.

– On käsittämätöntä, miksi nuori sukupolvi, joka ei edes ole ehtinyt työeläkettään kartuttaa, haluaa leikkauksin kajota isovanhempiensa lakisääteisesti säästettyyn eläketurvaan. Tällä ei ole mitään tekemistä sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden kanssa. Täysin päinvastoin, Kiljunen alleviivaa.
– Nykyinen eläkejärjestelmämme on sukupolvien välinen sopimus, jolla taataan kullekin sukupolvelle toimeentulo vanhetessa. Jokainen on vuorollaan maksajana ja saajana. Ei voi olla niin, että nykyeläkeläiset, jotka ovat aikoinaan maksaneet sekä omat ja että vanhempiensa eläketurvan, joutuisivat nyt vielä maksamaan tulevien sukupolvien eläkkeitä, Kiljunen korostaa.
– Kuvittelevatko nuorisojärjestöt, että nykyeläkkeiden heikentäminen turvaisi heidän omat eläkkeensä ja parantaisi valtion taloutta? Eläketurvakeskus on laskenut, että vuoden pituinen työeläkeindeksijäädytys säästää julkisyhteisöjen menoja miljardi euroa. Tämä ei kuitenkaan paikkaisi valtiotalouden alijäämää, vaan kasvattaisi lähes 260 miljardin eläkerahastoja entisestään. Sen sijaan eläkeleikkaukset heikentävät valtiontaloutta, sillä verotuloja menetettäisiin noin 400 miljoonaa euroa.
– Jos valtion taloutta halutaan helpottaa, niin eläkkeitä pitäisi korottaa, esittää Kiljunen. – Se lisäisi verotuloja ja loisi uusia työpaikkoja nuorille. Nimenomaan nuorten työllistyminen on avainasia heidän eläketurvassaan, ei nykyeläkeläisten kurjistaminen. Työeläkejärjestelmässä maksetaan vain ansiosidonnaisia eläkkeitä, Kiljunen jatkaa.
– Tietävätkö nuorisojärjestöt, että eläkkeitä verotetaan ankarammin kuin palkkatuloja? Eläkkeensaajat maksavat veroja noin 7,5 mrd. euroa vuodessa. Lisäksi osaan eläkeläisistä kohdistuu ns. raippavero, Kiljunen muistuttaa.
– Nuorten esitykset isovanhempiensa kurjistamisesta ovat surullista kuultavaa. Mistä tällainen itsekkyys ja pahanmielen tuottaminen kumpuaa, Kiljunen murehtii.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kimmo Kiljunen: Jos minulta kysytään, eläkkeiden nosto, ei leikkaukset, helpottaisi valtiontaloutta28.7.2026 11:06:19 EEST | Tiedote
Valtionvarainministeri Riikka Purra ehdottaa luopumista automaattisista eläkeindeksien korotuksista. Se tarkoittaa eläkkeiden leikkaamista. Miksi ainoana tulonsaajaryhmänä eläkeläisiä halutaan poliittisin päätöksin köyhdyttää. Kyse on pienituloisista ihmisistä. Mediaanieläke Suomessa on vain 1 850 euroa kuukaudessa. Lähes kolmasosa eläkkeensaajista saa alle köyhyysrajan eli alle 1 500 euroa. Purran ehdotus on myös järjetön, jos kyse on valtiontalouden sopeuttamistarpeista. Näen, että eläkeindeksien jäädyttäminen ei auta julkisen talouden tasapainottamisessa, koska valtio ja kunnat eivät maksa työeläkkeitä. Ne maksetaan eläkerahastoista, jotka ovat sijoittaneet yli 280 miljardin euron eläkevarat pääosin ulkomaille. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan vuoden mittainen indeksijäädytys vähentäisi eläkemenoja miljardi euroa. Tämä säästö ei kuitenkaan helpota valtiotalouden alijäämää. Se vain kiihdyttäisi eläkerahastojen kasvua. Sen sijaan indeksijäädytys aiheuttaisi 400 miljoonan euron väh
SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote
Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi
SDP:n Lindén, Kiuru ja Kymäläinen: Ministerit Rydman, Partanen ja Ikonen ovat aiheuttaneet vakavan tilanteen syöpäpotilaiden hoidolle – kuka ottaa vastuun ja korjaa tilanteen?10.7.2026 15:37:27 EEST | Tiedote
Laajaa tyrmistystä on herättänyt sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tuore ohjauskirje hyvinvointialueille. Siinä on otettu kantaa eräiden kalliiden lääkkeiden kustannusvastuuseen. Tämä koskee useita syöpälääkkeitä ja eräitä muita lääkkeitä.
SDP:n Saku Nikkanen: Garden Helsinki -hankkeen epäselvyydet rapauttavat luottamusta8.7.2026 12:24:52 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen ympärillä jatkuvat. Pääministerin viime viikolla antamat vastaukset eivät vakuuta, ja koko ajan nousee uutta tietoa siitä, mitä kulisseissa on tapahtunut.
SDP:n Eveliina Heinäluoma:Hallitus syventää HUS:in hoitojonokriisiä – hoitojonot eivät lyhene leikkaamalla6.7.2026 12:42:53 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi viikonloppuna, ettei HUS saanut kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonoja lain edellyttämälle tasolle määräaikaan mennessä miljoonaluokan uhkasakosta huolimatta. SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan tilanne on vakava, mutta hallituksen ratkaisut tekevät siitä entistä vaikeamman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme