SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kimmo Kiljunen: Miksi nuorisojärjestöt haluavat kurjistaa isovanhempien elämää?

30.8.2024 08:19:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen on häkeltynyt juuri päättyneistä nuorisojärjestöjen eläkeneuvotteluista ja niiden tuloksista.

– Ehdottamillaan hurjilla leikkauksilla työeläkkeisiin nuorisojärjestöt nostattavat harkitusti isämaahamme ristiriitaa sukupolvien välille, Kiljunen moittii.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– On käsittämätöntä, miksi nuori sukupolvi, joka ei edes ole ehtinyt työeläkettään kartuttaa, haluaa leikkauksin kajota isovanhempiensa lakisääteisesti säästettyyn eläketurvaan. Tällä ei ole mitään tekemistä sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden kanssa. Täysin päinvastoin, Kiljunen alleviivaa.

– Nykyinen eläkejärjestelmämme on sukupolvien välinen sopimus, jolla taataan kullekin sukupolvelle toimeentulo vanhetessa. Jokainen on vuorollaan maksajana ja saajana. Ei voi olla niin, että nykyeläkeläiset, jotka ovat aikoinaan maksaneet sekä omat ja että vanhempiensa eläketurvan, joutuisivat nyt vielä maksamaan tulevien sukupolvien eläkkeitä, Kiljunen korostaa.

– Kuvittelevatko nuorisojärjestöt, että nykyeläkkeiden heikentäminen turvaisi heidän omat eläkkeensä ja parantaisi valtion taloutta? Eläketurvakeskus on laskenut, että vuoden pituinen työeläkeindeksijäädytys säästää julkisyhteisöjen menoja miljardi euroa. Tämä ei kuitenkaan paikkaisi valtiotalouden alijäämää, vaan kasvattaisi lähes 260 miljardin eläkerahastoja entisestään. Sen sijaan eläkeleikkaukset heikentävät valtiontaloutta, sillä verotuloja menetettäisiin noin 400 miljoonaa euroa.

– Jos valtion taloutta halutaan helpottaa, niin eläkkeitä pitäisi korottaa, esittää Kiljunen. – Se lisäisi verotuloja ja loisi uusia työpaikkoja nuorille. Nimenomaan nuorten työllistyminen on avainasia heidän eläketurvassaan, ei nykyeläkeläisten kurjistaminen. Työeläkejärjestelmässä maksetaan vain ansiosidonnaisia eläkkeitä, Kiljunen jatkaa.

– Tietävätkö nuorisojärjestöt, että eläkkeitä verotetaan ankarammin kuin palkkatuloja? Eläkkeensaajat maksavat veroja noin 7,5 mrd. euroa vuodessa. Lisäksi osaan eläkeläisistä kohdistuu ns. raippavero, Kiljunen muistuttaa.

– Nuorten esitykset isovanhempiensa kurjistamisesta ovat surullista kuultavaa. Mistä tällainen itsekkyys ja pahanmielen tuottaminen kumpuaa, Kiljunen murehtii.

Yhteyshenkilöt

Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja

Puh:050 511 3088

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen heikko taloudenpito maksatetaan eläkeläisillä13.10.2026 14:10:01 EEST | Tiedote

Moni eläkkeensaaja on tänä päivänä syystäkin huolissaan toimeentulonsa riittävyydestä nousevien hintojen keskellä. Samaan aikaan Orpon hallitus paikkaa omaa heikkoa taloudenhoitoaan eläkerahaston miljardeilla ja kokoomus Orpon johdolla suunnittelee jo kahden miljardin säästöjä eläkejärjestelmästä ensi kaudelle, sanoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.

SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.

SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote

Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye