SDP:n Kimmo Kiljunen: Miksi nuorisojärjestöt haluavat kurjistaa isovanhempien elämää?
30.8.2024 08:19:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen on häkeltynyt juuri päättyneistä nuorisojärjestöjen eläkeneuvotteluista ja niiden tuloksista.
– Ehdottamillaan hurjilla leikkauksilla työeläkkeisiin nuorisojärjestöt nostattavat harkitusti isämaahamme ristiriitaa sukupolvien välille, Kiljunen moittii.

– On käsittämätöntä, miksi nuori sukupolvi, joka ei edes ole ehtinyt työeläkettään kartuttaa, haluaa leikkauksin kajota isovanhempiensa lakisääteisesti säästettyyn eläketurvaan. Tällä ei ole mitään tekemistä sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden kanssa. Täysin päinvastoin, Kiljunen alleviivaa.
– Nykyinen eläkejärjestelmämme on sukupolvien välinen sopimus, jolla taataan kullekin sukupolvelle toimeentulo vanhetessa. Jokainen on vuorollaan maksajana ja saajana. Ei voi olla niin, että nykyeläkeläiset, jotka ovat aikoinaan maksaneet sekä omat ja että vanhempiensa eläketurvan, joutuisivat nyt vielä maksamaan tulevien sukupolvien eläkkeitä, Kiljunen korostaa.
– Kuvittelevatko nuorisojärjestöt, että nykyeläkkeiden heikentäminen turvaisi heidän omat eläkkeensä ja parantaisi valtion taloutta? Eläketurvakeskus on laskenut, että vuoden pituinen työeläkeindeksijäädytys säästää julkisyhteisöjen menoja miljardi euroa. Tämä ei kuitenkaan paikkaisi valtiotalouden alijäämää, vaan kasvattaisi lähes 260 miljardin eläkerahastoja entisestään. Sen sijaan eläkeleikkaukset heikentävät valtiontaloutta, sillä verotuloja menetettäisiin noin 400 miljoonaa euroa.
– Jos valtion taloutta halutaan helpottaa, niin eläkkeitä pitäisi korottaa, esittää Kiljunen. – Se lisäisi verotuloja ja loisi uusia työpaikkoja nuorille. Nimenomaan nuorten työllistyminen on avainasia heidän eläketurvassaan, ei nykyeläkeläisten kurjistaminen. Työeläkejärjestelmässä maksetaan vain ansiosidonnaisia eläkkeitä, Kiljunen jatkaa.
– Tietävätkö nuorisojärjestöt, että eläkkeitä verotetaan ankarammin kuin palkkatuloja? Eläkkeensaajat maksavat veroja noin 7,5 mrd. euroa vuodessa. Lisäksi osaan eläkeläisistä kohdistuu ns. raippavero, Kiljunen muistuttaa.
– Nuorten esitykset isovanhempiensa kurjistamisesta ovat surullista kuultavaa. Mistä tällainen itsekkyys ja pahanmielen tuottaminen kumpuaa, Kiljunen murehtii.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Budjettiriihessä nähtiin todellinen kassanryöstö, kun hallituksen omat päätökset heikentävät julkista taloutta ensi vuonna1.9.2026 21:47:59 EEST | Tiedote
Hallituksen budjettiriihen todellinen yllätys näyttää olevan se, että hallituksen päätösperäiset toimet heikentävät julkista taloutta vuonna 2027.
SDP:n Werning tyrmää Suomen Yrittäjien työaikaesityksen: Näpit irti työntekijöiden vapaista1.9.2026 16:46:08 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää suomalaisten vuosityöajan pidentämistä esimerkiksi muuttamalla arkipyhiä palkattomiksi vapaiksi tai siirtämällä niitä viikonloppuihin. Vaihtoehdoksi järjestö nostaa myös julkisen sektorin pitkien vuosilomien lyhentämisen. SDP:n kansanedustaja ja entinen luottamusmies Paula Werning tyrmää esityksen.
SDP:n Saku Nikkanen Itämeri-parlamentaarikkojen kokouksessa: Vahvemmalla tunnistautumisella torjumme disinformaatiota1.9.2026 16:36:46 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.) nosti Itämeren parlamentaarisen konferenssin (BSPC) kokouksen puheessaan esiin tarpeen vahvistaa digitaalisen julkisen keskustelun luotettavuutta ja torjua disinformaatiota sekä bottiverkostojen toimintaa.
SDP:n Niina Malm: Hoitajien palkkojen nousu on hoitajien aivan omaa ansiota29.8.2026 14:06:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sumutus on jo täysin härskiä, sanoo kansanedustaja Niina Malm (sd). – Voisi edes yrittää pysyä faktoissa, mutta ilmeisesti vaalipaniikki alkaa olla sillä tasolla, että tämäkin pyyntö on mahdotonta täyttää, hän jatkaa.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Päivärinnan väite jättää olennaisen päivämäärän kertomatta29.8.2026 13:38:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta väittää tuoreessa kirjoituksessaan, että SDP:n varoitukset naisvaltaisten alojen palkkakuopasta ovat osoittautuneet vääriksi. Todisteena hän käyttää sairaanhoitajien palkkojen 20,9 prosentin nousua vuosina 2022–2025. Johtopäätös on kuitenkin harhaanjohtava. Päivärinnan esittämä palkkakehitys perustuu ennen kaikkea vuonna 2022 tehtyyn palkkaratkaisuun – ei hallituksen vientivetoiseen palkkamalliin, huomauttaa Hanna Laine-Nousimaa (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme