SDP:n Kimmo Kiljunen: Miksi nuorisojärjestöt haluavat kurjistaa isovanhempien elämää?
30.8.2024 08:19:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen on häkeltynyt juuri päättyneistä nuorisojärjestöjen eläkeneuvotteluista ja niiden tuloksista.
– Ehdottamillaan hurjilla leikkauksilla työeläkkeisiin nuorisojärjestöt nostattavat harkitusti isämaahamme ristiriitaa sukupolvien välille, Kiljunen moittii.

– On käsittämätöntä, miksi nuori sukupolvi, joka ei edes ole ehtinyt työeläkettään kartuttaa, haluaa leikkauksin kajota isovanhempiensa lakisääteisesti säästettyyn eläketurvaan. Tällä ei ole mitään tekemistä sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden kanssa. Täysin päinvastoin, Kiljunen alleviivaa.
– Nykyinen eläkejärjestelmämme on sukupolvien välinen sopimus, jolla taataan kullekin sukupolvelle toimeentulo vanhetessa. Jokainen on vuorollaan maksajana ja saajana. Ei voi olla niin, että nykyeläkeläiset, jotka ovat aikoinaan maksaneet sekä omat ja että vanhempiensa eläketurvan, joutuisivat nyt vielä maksamaan tulevien sukupolvien eläkkeitä, Kiljunen korostaa.
– Kuvittelevatko nuorisojärjestöt, että nykyeläkkeiden heikentäminen turvaisi heidän omat eläkkeensä ja parantaisi valtion taloutta? Eläketurvakeskus on laskenut, että vuoden pituinen työeläkeindeksijäädytys säästää julkisyhteisöjen menoja miljardi euroa. Tämä ei kuitenkaan paikkaisi valtiotalouden alijäämää, vaan kasvattaisi lähes 260 miljardin eläkerahastoja entisestään. Sen sijaan eläkeleikkaukset heikentävät valtiontaloutta, sillä verotuloja menetettäisiin noin 400 miljoonaa euroa.
– Jos valtion taloutta halutaan helpottaa, niin eläkkeitä pitäisi korottaa, esittää Kiljunen. – Se lisäisi verotuloja ja loisi uusia työpaikkoja nuorille. Nimenomaan nuorten työllistyminen on avainasia heidän eläketurvassaan, ei nykyeläkeläisten kurjistaminen. Työeläkejärjestelmässä maksetaan vain ansiosidonnaisia eläkkeitä, Kiljunen jatkaa.
– Tietävätkö nuorisojärjestöt, että eläkkeitä verotetaan ankarammin kuin palkkatuloja? Eläkkeensaajat maksavat veroja noin 7,5 mrd. euroa vuodessa. Lisäksi osaan eläkeläisistä kohdistuu ns. raippavero, Kiljunen muistuttaa.
– Nuorten esitykset isovanhempiensa kurjistamisesta ovat surullista kuultavaa. Mistä tällainen itsekkyys ja pahanmielen tuottaminen kumpuaa, Kiljunen murehtii.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Rohkeneeko Orpo ottaa kunnian kaikista hallituksen ”saavutuksista”?18.8.2026 17:38:21 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo hehkutti tiistaina Kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että kokoomus kehtaa ottaa kunnian Suomen talouden käänteestä. SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kannustaa Orpoa rohkeuteen ottaa kunnia myös kaikista muista hallituksen ”saavutuksista”.
SDP:n Saku Nikkanen: Nyt varmistui, ettei hallituksen leikkaukset Salon yöpäivystyksestä tuoneet tavoiteltuja säästöjä18.8.2026 16:22:22 EEST | Tiedote
Hallituksen sairaalaverkkouudistuksen tavoitteena oli hillitä hyvinvointialueiden kustannusten kasvua keskittämällä erikoissairaanhoitoa. Salon sairaalan yöpäivystyksen lakkauttamista perusteltiin erityisesti kustannussäästöillä, mutta käytännössä odotetut säästöt ovat jääneet toteutumatta. On täysin paikallaan kysyä, miten onnistuneeksi Orpon hallitus arvioi talouskuripolitiikkansa tämän asian suhteen, kun yöpäivystyksen lakkauttamisesta tehdyt säästöt eivät lopultakaan tuoneet tavoiteltuja säästöjä sosiaali- ja terveyspalveluihin, kysyy Saku Nikkanen.
SDP:n Haatainen: Orpon hallitus on epäonnistunut lasten suojelemisessa18.8.2026 10:59:32 EEST | Tiedote
Tänään julkaistussa Eriarvoisuuden tila -raportissa piirtyy lohduton kuva Orpon hallituksen politiikasta. SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kritisoi erityisesti sitä, ettei hallitus ole estänyt lapsiköyhyyden kovaa nousua.
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme