Messukeskus

SecD-Day Conference & Exhibition: Valmistelut etenevät, rekisteröityminen tapahtumaan avattu

Jaa

Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry ja Helsingin Messukeskus järjestävät seuraavan SecD-Day Conference & Exhibition -tapahtuman Helsingin Messukeskuksessa 29.1. – 30.1.2025. Tapahtumasta on tulossa merkittävästi edelliskertaa mittavampi. Rekisteröityminen alan ammattilaisille ja medialle on avattu SecD-Dayn verkkosivuilla.

SecD-Day 2025 edistää Suomen kokonaisvaltaista turvallisuutta tuottamalla tietoa puolustus-, turvallisuus-, avaruus- ja ilmailuteollisuuden ajankohtaisista aiheista, tuotteista ja palveluista. Kaksipäiväinen kutsutapahtuma on keskeinen käyntikohde kaikille, joiden työtehtävät liittyvät puolustusmateriaalialaan.

Tapahtuman konferenssiohjelman kokoaa PIA ry. Avajaisten ohella tietoa tarjotaan muun muassa keynote-esityksin, paneeleissa ja yrityspuheenvuoroissa. Arvokasta tietoa ja verkostoja tarjoaa myös näyttely, joka on tällä hetkellä jo viisi kertaa edellistä, keväällä 2023 järjestettyä SecD-Dayta laajempi. Näytteilleasettajia on yli sata. Osastopaikkojen myynnin, markkinoinnin ja käytännön järjestelyt hoitaa Helsingin Messukeskus.

Yritykset voivat kutsua ilmaislipuin asiakkaitaan tapahtumaan

SecD-Dayn rekisteröinti on avattu ja Early bird -alennus on voimassa 31.10. saakka. Maksutta tapahtumaan voivat tutustua viranomaiset Suomesta ja ulkomailta sekä poliisiammattikorkeakoulun, pelastusopiston ja maanpuolustuskorkeakoulun opiskelijat. Lisäksi rekisteröityminen on maksutonta median edustajille.

Näytteilleasettajat voivat kutsua ilmaislipuin asiakkaitaan ja potentiaalisia kumppaneita vieraakseen tapahtumaan. Näyttelyalue levittäytyy ohjelma-areenan ympärillä, joten osastoilla ehtii kiertää konferenssipäivän aikana tehokkaasti.

SecD-Day sai jo ensimmäisellä järjestämiskerrallaan hyvän vastaanoton, ja sillä on kaikki mahdollisuudet kasvaa merkittäväksi tapahtumaksi jopa koko Pohjois-Euroopan alueella.

Tapahtuman uutisia ja ohjelman rakentumista voi seurata SecD-Dayn LinkedInissä osoitteessa linkedin.com/secd-day. Rekisteröinti on avattu tapahtuman nettisivuilla www.secd-day.fi.

Lisätietoja:
Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry, Tuija Karanko, tuija.karanko(at)teknologiateollisuus.fi, +358 40 559 8986. Helsingin Messukeskus, Business Manager Anssi Rajala, anssi.rajala(at)messukeskus.com, +358 40 843 3936

Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry on Suomessa toimivan puolustus-, ilmailu-, avaruus- ja turvallisuusteollisuuden etujärjestö ja Teknologiateollisuus ry:n toimialayhdistys. Vuonna 1994 perustetulla yhdistyksellä on yli 180 jäsenyritystä. | www.pia-fi.fi/

Helsingin Messukeskus tuottaa laadukkaita messuja, konferensseja ja muita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | www.messukeskus.com

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Habitare toi yhteen muotoilun ystävät ja alan yritykset – kauneuden ystävien kohtaamispaikassa tehtiin hankintoja kotiin, tutustuttiin brändeihin ja ilmiöihin14.9.2025 19:01:02 EEST | Tiedote

Habitare 2025 toi yhteen 43 000 muotoilun ystävää, alan ammattilaista ja kodin sisustajaa sekä yli 500 yritystä. Pohjoismaiden johtava huonekalu- muotoilu- ja sisustustapahtuma on paikka tutustua laajasti alan yrityksiin, tehdä hankintoja kotiin ja löytää inspiraatiota. Habitaren Koskettaa/Touch-teema muistutti inhimillisestä tarpeestamme koskea, tunnustella ja tuntea asioita. Habitare järjestetään seuraavan kerran Helsingin Messukeskuksessa 2.–6.9.2026.

Habitare näyttää miten designkatsomo muuntuu perjantai-iltana Susijengin Saksa-ottelua seuraavaksi urheilukatsomoksi12.9.2025 15:37:45 EEST | Tiedote

Helsingin Messukeskus elää tapahtumien mukana, ja parhaillaan käynnissä oleva Habitare tekee peliliikkeen perjantai-iltana näyttäen, miten Suomen suurimman huonekalu- ja sisustustapahtuman designkatsomo muuttuu hetkessä kisakatsomoksi. Susijengin kello 17 alkavan Saksaa vastaan pelattavan ottelun suoraa lähetystä voi seurata yllättävässä paikassa Habitaren päälavalla kisaeväitä nauttien. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitaren valinnat 2025 – paras osasto, tuote ja kiinnostava ilmiö11.9.2025 12:30:00 EEST | Tiedote

Habitaren valinnat 2025 tehtiin tapahtuman avajaispäivänä kolmessa kategoriassa. Tapahtuman parhaan tuotteen, osaston ja kiinnostavan ilmiön valitsivat KOKO3:n luova johtaja ja perustaja Jukka Halminen, sisustustoimittaja ja Bo Living -lehden toimituspäällikkö Piia Kalliomäki sekä Marimekon kodintuotteiden ja kuviosuunnittelun muotoilujohtaja Minna Kemell-Kutvonen. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittaja on Jolla – kilpailutyöt tutkivat levon tiloja10.9.2025 16:30:00 EEST | Tiedote

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittajaksi on valittu Rosa Piiraisen suunnittelema Jolla. Voittaja julkistettiin Habitaressa tapahtuman avajaispäivänä keskiviikkona 10.9.2025. Kilpailun pääpalkintona oli Suomen Messusäätiön lahjoittama 5000 euron stipendi. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye