HSY

HSY:n hallituksen päätökset 30.8.2024

Jaa
graafinen kuva kartasta ja nuija kuvaamaan  päätöksentekoa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä Länsimäen Rajakylän, Vaaralan ja Jakomäen vesihuoltopalvelun kehittämisen hankesuunnitelman. Hankkeessa siirretään Rajakylän alue sille teknisesti sopivampaan painepiiriin ja samalla alueen vedenjakelu varmistetaan toteuttamalla kaksi riippumatonta vedenjakeluyhteyttä. Lisäksi alueen heikkokuntoista vesihuoltoverkostoa saneerataan.  

Hallitus päätti hyväksyä myös Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitoksen prosessiviemärin hankesuunnitelman. Prosessiviemärin kautta viemäröidään vedenpuhdistuksessa syntyviä prosessivesiä, kuten suodattimien ja saostuksen huuhteluvesiä Viikinmäen puhdistamolle puhdistettavaksi. 

Hallitus päätti seuraavat hankinnat:
- vesihuollossa käytettävät muoviputket ja niiden yhteet eli liittimet tilataan Dahl Suomi Oy:ltä ja Onninen Oy:ltä
- Espoon Hakalehdon jätevedenpumppaamon rakentamisen pääurakan toteuttajaksi valittiin Peab Industri Oy 
- Vantaan Ilmailutien-Pyhtäänkorventien ja Äyritien vesihuoltoverkostojen rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy.

Vantaan ja Helsingin sekajätteen, biojätteen ja kartongin keräys- ja kuljetustyöt tilataan seuraavasti: 
Sekajätteiden keräys- ja kuljetustyöt: 
- Auriga Oy:ltä yhdelle urakka-alueelle
- Rabindo Oy:ltä kahdelle urakka-alueelle 
- Vantaan Painepesu Oy:ltä kahdelle urakka-alueelle.
 
Biojätteiden keräys- ja kuljetustyöt: 
- Verdis Oy:ltä neljälle urakka-alueelle 
- Auriga Oy:ltä kahdelle urakka-alueelle 
- Remeo Oy:ltä yhdelle urakka-alueelle. 

Kartongin keräys- ja kuljetustyöt: 
- Remeo Oy:ltä yhdelle urakka-alueelle 
- STP-Group Oy:ltä yhdelle urakka-alueelle 
- Verdis Oy:ltä yhdelle urakka-alueelle.

Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti.

Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: 
https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames

Ystävällisin terveisin
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala
www.hsy.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

HSY – Puhtaasti parempaa arkea

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.

HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.

HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 14.11.202514.11.2025 11:12:17 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteet ja ottaa käyttöön asiakirjamaksut niiltä osin, kun ne eivät ole julkisuusperiaatteen mukaisesti maksuttomia. HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy. Hallituksen kokouksessa ja yhtymäkokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistoilta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjossa:

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye