Maahanmuuttovirasto muuttaa oleskelulupien toimeentulorajoja 1.11.2024
Maahanmuuttoviraston määrittämät toimeentulorajat nousevat marraskuun alussa. Toimeentulorajoja nostetaan yleisesti. Yleisten toimeentulorajojen päivityksessä on käytetty pohjana kelan tilastoja toimeentulotukea saavien keskimääräisistä menoista ja tuloista vuonna 2023.
Toimeentulorajojen määrittämisen lähtökohtana on ollut se, että toimeentuloedellytyksen täyttämiseksi oleskelulupaa hakevan käytettävissä olevien varojen tulee olla samansuuruiset, kuin mitä suomalaisille kotitalouksille taataan minimitoimeentuloksi.
– Asetamme nettotoimeentulorajat, jotka asiakkaalla tulee olla käytettävissä toimeentulonsa turvaamiseksi. Olemme katsoneet toimeentulorajojen nostamisen tarpeelliseksi, koska toimeentulorajat on päivitetty viimeksi helmikuussa 2013 ja ne eivät vastaa nykyisiä elinkustannuksia. Ulkomaalaislain mukaan toimeentulo katsotaan turvatuksi, kun oleskeluluvan hakijan ei voida olettaa joutuvan nostamaan toimeentulotukea. Tämän vuoksi toimeentulorajojen nostaminen katsotaan tarpeelliseksi, jotta hakijalla on riittävästi rahaa Suomessa elämistä varten, oikeus- ja asiantuntijapalveluiden yksikön johtaja Johanna Waal kertoo.
Uudet toimeentulorajat koskevat kaikkia perheenjäsenten lupia ja opiskelijoiden lupia. Ne koskevat myös pientä osaa työnteon perusteella myönnettävistä luvista, kuten
- tutkinnon tai tutkimuksen suorittaneiden oleskelulupia
- opiskelijoiden ja tutkijoiden oleskelulupaa työnhakua ja yritystoimintaa varten
- startup-yrittäjien oleskelulupaa ja
- omarahoitteista tutkijan oleskelulupaa.
Lisäksi working holiday - ja au pairin luvan toimeentulorajoja nostetaan.
– Toimeentulorajat eivät koske työntekijän oleskeluluvan tulorajan mahdollista muutosta. Työntekijän oleskeluluvan toimeentulorajan mahdollinen nosto on valmistelussa ja tiedotamme siitä myöhemmin. Jatkossa toimeentulorajat päivitetään vuosittain indeksikorotuksina, Waal kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
oikeus- ja asiantuntijapalveluiden yksikön johtaja Johanna Waal, etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 433 922
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Cooperation helps combat human trafficking31.7.2025 11:00:48 EEST | Press release
According to early-year statistics from the Assistance System for Victims of Human Trafficking, forced marriage and forced labour are the most common forms of exploitation among victims of human trafficking. National and international cooperation are necessary in order to combat trafficking.
Människohandel bekämpas genom samarbete31.7.2025 11:00:35 EEST | Pressmeddelande
Enligt statistik från början av året från hjälpsystemet för offer för människohandel är tvångsäktenskap och tvångsarbete de vanligaste formerna av utnyttjande av människohandelsoffer. För att bekämpa människohandel behövs nationellt och internationellt samarbete.
Ihmiskauppaa torjutaan yhteistyöllä31.7.2025 11:00:23 EEST | Tiedote
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän alkuvuoden tilastoissa pakkoavioliitto ja pakkotyö ovat yleisimmät ihmiskaupan uhrien hyväksikäyttömuodot. Ihmiskaupan torjumiseen tarvitaan kansallista ja kansainvälistä yhteistyötä.
Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut – yhä useampi jää tutkinnon suorittamisen jälkeen Suomeen4.7.2025 10:00:21 EEST | Tiedote
Maahanmuuton toimintaympäristössä on tapahtunut monia muutoksia viimeisen vuoden aikana, jotka ovat vaikuttaneet työperusteisten oleskelulupahakemusten määriin ja käsittelyaikoihin.
Kesän marjasesonki: Luonnonmarjanpoimijat hakevat ensimmäistä kertaa kausityölain mukaisia lupia2.7.2025 09:30:04 EEST | Tiedote
Suomen marja- ja vihannesviljelmillä sekä maatiloilla työskentelee joka kesä tuhansia ulkomaalaisia työntekijöitä. Suomeen on perinteisesti tullut kausityöntekijöitä erityisesti Ukrainasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme