KT:n toimitusjohtaja Markku Jalonen jää eläkkeelle
30.8.2024 11:30:54 EEST | Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT | Tiedote
Jalosen työsuhde Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:ssa jatkuu helmikuun loppuun saakka.

Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n toimitusjohtaja Markku Jalonen jää eläkkeelle. Hänen työsuhteensa päättyy 28.2.2025.
Markku Jalonen on toiminut KT:n johdossa vuodesta 2007 alkaen työmarkkinajohtajana ja 1.7.2021 alkaen toimitusjohtajana.
KT:n hallituksen puheenjohtaja Ari Korhonen antaa tunnustusta Jalosen työlle KT:ssa.
– Markku Jalonen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan uran todella vaativassa tehtävässä KT:n johdossa ja on ollut keskeinen toimija vuosien ajan suomalaisessa työmarkkinakentässä. Markku on laajasti tunnettu ja arvostettu niin neuvotteluosapuolten, sidosryhmien kuin myös KT:n luottamushenkilöiden ja henkilöstön piirissä. Hän tulee jättämään suuret saappaat täytettäväksi.
Puheenjohtaja Ari Korhosen mukaan Jalosen seuraajan haku käynnistetään lähiaikoina.
Yhteyshenkilöt
Ari KorhonenHallituksen puheenjohtajaKunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Puh:044 7971550Markku JalonentoimitusjohtajaKunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Puh:040 547 7710markku.jalonen@kt.fiKuvat

Tietoa julkaisijasta
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on kunta- ja hyvinvointialan työnantajajärjestö ja työmarkkinakeskusjärjestö. Jäseniämme ovat kunnat, kuntayhtymät, hyvinvointialueet ja hyvinvointialueyhtymät sekä niiden omistamat yritykset.
Neuvottelemme alan työ- ja virkaehtosopimukset, kehitämme työelämää ja osallistumme lainvalmisteluun. Työmme on lakisääteistä, ja sitä tehdään virkavastuulla. Kunta- ja hyvinvointiala työllistää Suomessa joka viidennen palkansaajan. Tavoitteenamme on turvata suomalaisille laadukkaat hyvinvointipalvelut ja puolustaa veronmaksajien etua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Kunta- ja hyvinvointiala tarjoaa nuorille tänä vuonna 63 000 kesätyöpaikkaa27.2.2026 07:55:00 EET | Tiedote
Kunta- ja hyvinvointialalla on ensi kesänä tarjolla yhteensä noin 63 000 kesätyöpaikkaa. Tiukasta taloustilanteesta huolimatta kesätyöpaikkojen kokonaismäärä on noussut viime vuoteen verrattuna.
Hyvinvointialueet irtisanoivat viime vuonna lähes 1300 henkilöä, kunnat 34010.2.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Irtisanomisia oli kaksinkertaisesti suhteessa vuosi sitten arvioituun. Lomautuksia oli ennakoitua vähemmän.
Muistutuskutsu: Mediainfo KT:n ajankohtaiskyselyn tuloksista tiistaina 10.2.20266.2.2026 07:55:00 EET | Kutsu
Kuinka paljon irtisanomisia ja muita säästötoimenpiteitä kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat vuodelle 2026? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2025? Tervetuloa tiistaina 10.2.2026 klo 10.30–12 Kuntatalolla järjestettävään mediainfoon kuulemaan KT:n tuoreen ajankohtaiskyselyn tulokset.
Kutsu mediainfoon: Millaisia henkilöstösäästöjä kunnat ja hyvinvointialueet suunnittelevat vuodelle 2026?3.2.2026 08:00:00 EET | Kutsu
Kuinka paljon irtisanomisia ja muita säästötoimenpiteitä kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat vuodelle 2026? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2025? Tervetuloa tiistaina 10.2.2026 klo 10.30–12 Kuntatalolla järjestettävään mediainfoon kuulemaan KT:n tuoreen ajankohtaiskyselyn tulokset.
Hyvinvointialueiden palkkaus uudistuu – muutos koskee noin 200 000:ta palkansaajaa18.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Uudet palkkausjärjestelmät tulevat käyttöön hyvinvointialueiden kahdessa suurimmassa työ- ja virkaehtosopimuksessa. Uudistuksen toimeenpanoon käytetään aiemmin sovittuja palkkaeriä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme