Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne yhä heikentynyt
Yritysten taloudellinen tilanne on edelleen heikentynyt, kertoo tuore Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 45 prosenttia kertoo, että tilanne on hyvä. Kesäkuussa vastaava osuus oli 50 prosenttia. – Yritykset odottavat kovasti ennakoitua käännettä, mutta vielä kesällä tilanne heikkeni. Juuri tehty arvonlisäveron kiristys ei helpota tuskaa, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

*korjattu tutkimuksen luottamusväli
Pk-yrityksistä 19 prosenttia raportoi, että yrityksen taloudellinen tilanne on huono. Osuus oli sama kesäkuussa. Tilanne on heikoin Yrittäjägallupien mittaushistoriassa toukokuun 2022 jälkeen.
Tilanne on paras yli viisi henkeä työllistävillä ja teollisuudessa. Heikoin tilanne on kaupan alalla, jossa 23 prosenttia raportoi huonosta tilanteesta. Kaupassa, rakentamisessa ja teollisuudessa tilanne on kuitenkin aavistuksen parantunut sitten kesäkuun.
– Kauppaan vaikuttavat niin verkkokaupan kasvu, ostovoiman heikkous kuin maassamuutto. Kun asukkaat vähenevät muuttoliikkeen myötä, se iskee moneen erikoiskaupan yritykseen varsinkin muuttotappioalueilla, Pentikäinen arvioi.
Alueellisesti paras tilanne on pohjoisessa ja pääkaupunkiseudulla. Siellä on myös parhaat näkymät.
– Pohjoisen yrityksiä nostavat matkailu, maanpuolustus, mineraalit ja metsät. Monella alueella myös vihreä siirtymä tuo mahdollisuuksia, Pentikäinen kommentoi.
Yrittäjägallupiin vastasi 14.–26. elokuuta 1 112 mikro- ja pk-yritysten edustajaa. Vastaajista 45 prosenttia oli yksinyrittäjiä.
Rakentamisessa ”lupaava merkki”
Koko Suomen tasolla yritysten näkymät ovat hieman heikentyneet. Yrityksistä 29 prosenttia arvioi, että yrityksen tilanne paranee seuraavan vuoden aikana. Kesäkuussa osuus oli 32 prosenttia. Heikkeneviin näkymiin uskoi 19 prosenttia. Osuus oli sama kesäkuussa.
Eniten paranevia näkymiä on teollisuudessa ja rakentamisessa.
– Varsinkin rakentamisessa on nyt selvästi enemmän yrityksiä, jotka arvioivat näkymien parantuvan. Vielä kesäkuussa alan näkymät olivat selvästi heikommat. Tämä on lupaava merkki, Pentikäinen sanoo.
Yrittäjien vuotuisessa ansiotasossa ei ole tapahtunut kesän aikana juurikaan muutoksia.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Näin kysyttiin
Yrittäjien Verianilla teettämään tutkimukseen vastasi 1 122 pk-yritysten edustajaa 14.−26.8.2024.
Tutkimustulosten luottamusväli on 2,9 prosenttiyksikköä* suuntaansa.
Lisätiedot: Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, 040 504 1944
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Yrittäjät esittää rakennusalalle korjaussarjaa – varainsiirtovero ja kotitalousvähennys uusiksi14.11.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää varainsiirtoveron puolittamista määräajaksi, kotitalousvähennyksen korotusta remonttien vauhdittamiseksi ja valtiontakausta rakennushankkeiden rahoitukseen. ”Rakentamisen orastava elpyminen on pysähtynyt talouden nollakasvun ja kuluttajien heikon luottamuksen vuoksi. Nyt tarvitaan uusia ratkaisuja”, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: EU-tuomioistuimen ratkaisu ei rajoita palkoista sopimista11.11.2025 16:23:51 EET | Tiedote
EU-tuomioistuin antoi 11.11.2025 ratkaisun vähimmäispalkkadirektiivistä. Tuomioistuin kumosi direktiivin osittain. - Vaikka ratkaisulla ei ole välitöntä vaikutusta Suomelle, sen linjaukset vahvistavat sitä, että Suomessa voidaan kehittää työmarkkinajärjestelmää omista lähtökohdista, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Tekoälyn käyttö on yleistynyt nopeasti Suomen pk-yrityksissä11.11.2025 06:45:00 EET | Tiedote
Tekoälyn käyttö on kasvanut nopeasti suomalaisissa pk-yrityksissä. ”Tämä on erittäin lupaavaa suomalaisten yritysten osaamisen ja tuottavuuden kannalta. Tekoälyn käytöstä voi tulla suomalaiselle pk-kentälle merkittävä kilpailuetu, sillä kansainvälisen vertailun mukaan Suomi on tekoälyn käytön ykkösmaa Euroopassa”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa8.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.
Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen – omistajanvaihdosten rahoitus on vaikeutunut6.11.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme