Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä
30.8.2024 13:39:41 EEST | Oma Häme | Tiedote
Oma Häme auttaa asukkaita talous- ja velkaongelmissa yhteistyössä muiden tahojen kanssa.

Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä syyskuussa Forssassa, Hämeenlinnassa ja Riihimäellä. Talousneuvolassa voit keskustella ilman ajanvarausta arjen raha-asioistasi sekä saada neuvoja tilanteeseesi asiantuntijoiden kanssa.
Kaikenikäisille tarkoitettu palvelu on maksutonta ja luottamuksellista. Halutessasi voit asioida nimettömänä. Talousneuvolassa voit tavata eri alojen ammattilaisia. Oma Hämeen aikuissosiaalityön lisäksi toiminnassa ovat mukana talous- ja velkaneuvonta, Ulosottolaitos, Kela sekä alueen seurakunnat.
Talousneuvola on auki
- Hämeenlinnassa 2. syyskuuta alkaen joka kuukauden ensimmäisenä maanantaina klo 13-15 Kumppanuustalolla (Kirjastokatu 1, Hämeenlinna)
- Forssassa 16. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena maanantaina klo 13-15 Forssan seurakuntatalolla (Kartanonkatu 16, Forssa)
- Riihimäellä 18. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena keskiviikkona klo 12-14 Riksulassa (Antonin talo, Öllerinkatu 3, Riihimäki). Riihimäen talousneuvolaan osallistuu myös asumisneuvonta.
Talousneuvolan on tarkoitus auttaa asukasta arjen taloudenhallintaan liittyvissä haasteissa sekä talous- ja velkaongelmien ratkaisemisessa. Talous- ja velkaongelmilla on merkittäviä vaikutuksia ihmisten hyvinvoinnille. Talouden saaminen tasapainoon vapauttaa asiakkaan voimavaroja työstää muita asioita, esimerkiksi työllistymiseen tai terveydentilaan liittyen.
” Talousneuvoloiden toiminnan järjestäminen on valtakunnallinen hallitusohjelmaan kirjattu tavoite. Talousneuvola pyrkii sidosryhmätyöskentelyllä edistämään asukkaiden taloudellista toimintakykyä”, kertoo palvelualuepäällikkö Sari Kiviranta Oma Hämeen aikuissosiaalityön ja taloudellisen tuen yksiköstä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari KivirantaPalvelualuepäällikkö
Puh:050 323 4188sari.kiviranta@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Esitys aluehallitukselle: mielenterveys- ja päihdepalveluja kehitetään nykyisessä palvelurakenteessa ilman uusia yksiköitä5.2.2026 10:05:00 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 9. helmikuuta palveluverkkopäätösten päivityksiä, jotka koskevat mielenterveys- ja päihdepalveluja. Muutokset etenevät vielä aluevaltuuston käsittelyyn. Aluehallitukselle esitetään, että mielenterveys- ja päihdepalveluihin aiemmin suunniteltuja erillisiä yksiköitä – selviämisasemaa sekä asumispalvelujen arviointi- ja kuntoutusyksikköä – ei tässä vaiheessa perusteta. Aluevaltuusto on päättänyt yksiköiden perustamisesta osana palveluverkkopäätöksiä huhtikuussa 2024. Muutosesitykset liittyvät palveluverkkosuunnitelman toteutustavan tarkentamiseen. Taustalla on palvelujen uudelleenarviointi, jonka mukaan kyseisiin yksiköihin suunnitellut palvelut voidaan järjestää tarkoituksenmukaisesti osana nykyisiä palvelukokonaisuuksia. Selviämishoidosta tehtiin pilotti Palveluverkkoa suunniteltaessa tavoitteena oli selviämisaseman perustaminen vieroitus- ja katkaisuhoidon yhteyteen. Ahveniston sairaalassa ei kuitenkaan ole selviämisasemalle soveltuvia tiloja, eikä e
Aluehallitus käsittelee esitystä Parolan terveysaseman siirrosta5.2.2026 10:00:00 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 9. helmikuuta aluevaltuustolle menevää esitystä Parolan terveysaseman siirrosta Hämeenlinnaan. Aluehallitukselle esitetään, että Parolan terveysaseman toiminta siirtyisi Hattulasta Ahveniston palvelukeskukseen 1.7.2027 mennessä. Kyseessä on palveluverkkoon liittyvä päätös, jonka tekee lopullisesti aluevaltuusto. Siirron jälkeen Ahveniston palvelukeskus vastaisi noin 30 000 asukkaan sosiaali- ja terveyspalveluista. Aluevaltuusto päätti hyvinvointialueen palveluverkosta huhtikuussa 2024. Päätöksen mukaan Oma Hämeen palvelurakenne perustuu kolmeen sote-palvelukeskukseen, sote-palvelupisteisiin sekä liikkuviin palveluihin. Päätökseen on kirjattu Parolan sopimustilanne ja sen tarkastelu vuonna 2026. Parolan terveysaseman palveluja Hattulassa tuottaa Terveystalo. Nykyinen sopimus Terveystalon kanssa päättyy 30.6.2026. Parolan terveyskeskuksen toiminnan siirron valmistelussa on arvioitu vaikutuksia palvelujen saavutettavuuteen ja hoidon jatkuvuuteen. Asiakk
Jalkautuvaa neuvolamallia ei kannata laajentaa – yksilölliset ratkaisut palvelevat paremmin perheiden tarpeita5.2.2026 09:55:00 EET | Uutinen
Oma Häme on arvioinut jalkautuvan neuvolamallin toimivuutta ja tarvetta osana perhekeskuspalveluita. Hyvinvointialueella on aiemmin linjattu, että neuvolatoiminta järjestetään pääsääntöisesti palvelukeskuksissa ja palvelupisteissä. Jalkautuvan neuvolapalvelun tarjoamista on kokeiltu, koska sen tarve on haluttu selvittää. Aluehallitus käsittelee jalkautuvaa neuvolatoimintaa kokouksessaan 9. helmikuuta. Aluehallitukselle esitetään, ettei jalkautuvaa neuvolamallia oteta Oma Hämeessä laajemmin käyttöön, vaan neuvolapalvelut toteutetaan jatkossakin pääsääntöisesti palvelukeskuksissa ja -pisteissä. Neuvola oli mukana lähipalvelumallin pilotissa Tammelassa keväällä 2025. Kokeilujaksolla neuvola-aikoja tarjottiin ensisijaisesti asiakkaille Forssaan. Tammelassa aikoja oli tarjolla rajatusti. Neuvola-aikoja käytettiin suhteessa tarjontaan enemmän kuin muita pilotissa mukana olleita palveluja Tammelassa. Lähes kaikki vastaajat kertoivat valitsevansa Forssan neuvolan, mikäli neuvola-aikaa joutuisi
Kuvantamispalvelut koko Kanta-Hämeen alueella – neljä toimipistettä, yksi hoitopolku5.2.2026 09:54:07 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen kuvantamispalvelut kattavat neljä toimipistettä: Hämeenlinna, Riihimäki, Forssa ja Viipurintien terveyskeskus. Palvelut toimivat yhtenäisesti hoitotakuun mukaisesti, ja potilaita kannustetaan hyödyntämään koko alueen resursseja sujuvan ja laadukkaan hoidon takaamiseksi. Syyskuuhun 2026 asti Viipurintien terveyskeskuksen röntgen palvelee alueella. Ahveniston uusi sairaala valmistautuu avaamiseen, ja AssiBussi helpottaa kulkua nykyisen keskussairaalan ja uuden sairaalan välillä. Tavoitteena on varmistaa potilasturvallisuus ja hoidon jatkuvuus muutoksen keskellä.
Uusi toimintamalli sujuvoittaa palvelutarpeen arviointia ja vahvistaa asiakkaiden osallisuutta4.2.2026 15:53:49 EET | Tiedote
Tekoälyä hyödyntävää toimintamallia testataan ikäihmisten omaishoidossa ja vammaispalveluissa vuoden 2026 aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme