Oma Häme

Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä

Jaa

Oma Häme auttaa asukkaita talous- ja velkaongelmissa yhteistyössä muiden tahojen kanssa.

keltainen ja punainen säästöpossu

Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä syyskuussa Forssassa, Hämeenlinnassa ja Riihimäellä. Talousneuvolassa voit keskustella ilman ajanvarausta arjen raha-asioistasi sekä saada neuvoja tilanteeseesi asiantuntijoiden kanssa.

Kaikenikäisille tarkoitettu palvelu on maksutonta ja luottamuksellista. Halutessasi voit asioida nimettömänä. Talousneuvolassa voit tavata eri alojen ammattilaisia. Oma Hämeen aikuissosiaalityön lisäksi toiminnassa ovat mukana talous- ja velkaneuvonta, Ulosottolaitos, Kela sekä alueen seurakunnat.

Talousneuvola on auki

  • Hämeenlinnassa 2. syyskuuta alkaen joka kuukauden ensimmäisenä maanantaina klo 13-15 Kumppanuustalolla (Kirjastokatu 1, Hämeenlinna)
  • Forssassa 16. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena maanantaina klo 13-15 Forssan seurakuntatalolla (Kartanonkatu 16, Forssa)
  • Riihimäellä 18. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena keskiviikkona klo 12-14 Riksulassa (Antonin talo, Öllerinkatu 3, Riihimäki). Riihimäen talousneuvolaan osallistuu myös asumisneuvonta.

Talousneuvolan on tarkoitus auttaa asukasta arjen taloudenhallintaan liittyvissä haasteissa sekä talous- ja velkaongelmien ratkaisemisessa. Talous- ja velkaongelmilla on merkittäviä vaikutuksia ihmisten hyvinvoinnille. Talouden saaminen tasapainoon vapauttaa asiakkaan voimavaroja työstää muita asioita, esimerkiksi työllistymiseen tai terveydentilaan liittyen.

” Talousneuvoloiden toiminnan järjestäminen on valtakunnallinen hallitusohjelmaan kirjattu tavoite. Talousneuvola pyrkii sidosryhmätyöskentelyllä edistämään asukkaiden taloudellista toimintakykyä”, kertoo palvelualuepäällikkö Sari Kiviranta Oma Hämeen aikuissosiaalityön ja taloudellisen tuen yksiköstä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Etäpäivätoiminta on mahdollistanut jonojen lyhentämisen – ikäihmisten ryhmät täyttyivät nopeasti31.12.2025 15:30:25 EET | Tiedote

Oma Hämeessä on keväällä 2025 aloitettu ikäihmisten kuntouttavan päivätoiminnan järjestäminen lähtökohtaisesti etäpalveluna kotihoidon tapaan. Kotihoidosta on saatu jo hyviä kokemuksia etälaitteiden käytön kanssa. Ensimmäiset kuntouttavan päivätoiminnan etäryhmät alkoivat huhtikuussa, ja niistä on jo saatu hyviä kokemuksia. Ryhmät täyttyivät heti ja suurin osa asiakkaista halusi jatkaa myös toiselle neljän kuukauden jaksolle kesän jälkeen. Kuntouttavaan etäpäivätoimintaan asiakkaat ohjautuvat myöntämiskriteereiden mukaan. Tällä hetkellä asiakkaita on kuntouttavassa etäpäivätoiminnassa 31 ja uusia ryhmiä perustetaan, kun asiakkaita ohjautuu palvelun piiriin. – Läsnä tapahtuvassa kuntouttavassa päivätoiminnassa on lähes 400 asiakasta, ja jonossa muutamia kymmeniä. Etäpäivätoiminta sekä muuttuneet myöntämisen kriteerit ovat mahdollistanut sen, että jonoja on saatu purettua tänä vuonna viime vuotta paremmin, sanoo kuntouttavan päivätoiminnan vs. lähijohtaja Maria Luoto. Päivätoiminnan järj

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye