Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä
30.8.2024 13:39:41 EEST | Oma Häme | Tiedote
Oma Häme auttaa asukkaita talous- ja velkaongelmissa yhteistyössä muiden tahojen kanssa.

Talousneuvolan toiminta alkaa Kanta-Hämeessä syyskuussa Forssassa, Hämeenlinnassa ja Riihimäellä. Talousneuvolassa voit keskustella ilman ajanvarausta arjen raha-asioistasi sekä saada neuvoja tilanteeseesi asiantuntijoiden kanssa.
Kaikenikäisille tarkoitettu palvelu on maksutonta ja luottamuksellista. Halutessasi voit asioida nimettömänä. Talousneuvolassa voit tavata eri alojen ammattilaisia. Oma Hämeen aikuissosiaalityön lisäksi toiminnassa ovat mukana talous- ja velkaneuvonta, Ulosottolaitos, Kela sekä alueen seurakunnat.
Talousneuvola on auki
- Hämeenlinnassa 2. syyskuuta alkaen joka kuukauden ensimmäisenä maanantaina klo 13-15 Kumppanuustalolla (Kirjastokatu 1, Hämeenlinna)
- Forssassa 16. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena maanantaina klo 13-15 Forssan seurakuntatalolla (Kartanonkatu 16, Forssa)
- Riihimäellä 18. syyskuuta alkaen joka kuukauden kolmantena keskiviikkona klo 12-14 Riksulassa (Antonin talo, Öllerinkatu 3, Riihimäki). Riihimäen talousneuvolaan osallistuu myös asumisneuvonta.
Talousneuvolan on tarkoitus auttaa asukasta arjen taloudenhallintaan liittyvissä haasteissa sekä talous- ja velkaongelmien ratkaisemisessa. Talous- ja velkaongelmilla on merkittäviä vaikutuksia ihmisten hyvinvoinnille. Talouden saaminen tasapainoon vapauttaa asiakkaan voimavaroja työstää muita asioita, esimerkiksi työllistymiseen tai terveydentilaan liittyen.
” Talousneuvoloiden toiminnan järjestäminen on valtakunnallinen hallitusohjelmaan kirjattu tavoite. Talousneuvola pyrkii sidosryhmätyöskentelyllä edistämään asukkaiden taloudellista toimintakykyä”, kertoo palvelualuepäällikkö Sari Kiviranta Oma Hämeen aikuissosiaalityön ja taloudellisen tuen yksiköstä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari KivirantaPalvelualuepäällikkö
Puh:050 323 4188sari.kiviranta@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluevaltuusto hyväksyi strategian ja päätti lisäajan hakemisesta alijäämien kattamiseen19.5.2026 19:27:56 EEST | Uutinen
Oma Häme hakee lisäaikaa alijäämiensä kattamiseen vuoden 2029 loppuun saakka.
Potilastietojärjestelmän häiriötilanne helpottanut Oma Hämeessä – tilannetta seurataan edelleen19.5.2026 18:10:49 EEST | Tiedote
Oma Hämeen potilastietojärjestelmän häiriötilanne on helpottanut ja Lifecare toimii normaalisti. Häiriö vaikutti laajasti sote-palveluihin aiheuttaen palveluruuhkaa. Tilannetta seurataan edelleen ja juurisyytä selvitetään järjestelmätoimittajan kanssa. Kiitämme asukkaita kärsivällisyydestä ja ymmärryksestä tilanteen aikana.
Oma Hämeen potilastietojärjestelmässä laajavaikutteinen häiriö – palveluissa ruuhkaa18.5.2026 17:33:59 EEST | Tiedote
Oma Hämeen potilastietojärjestelmässä ilmeni laajavaikutteinen häiriö, joka aiheuttaa ruuhkaa päivystyksessä ja terveysasemilla. Asukkaita kehotetaan asioimaan vain kiireellisissä tilanteissa. Häiriön syytä selvitetään järjestelmätoimittajan kanssa, ja tilannetta korjataan aktiivisesti. Lisätiedot löytyvät Oma Hämeen verkkosivuilta ja sosiaalisesta mediasta.
Oma Häme vahvistaa asiakasviestintäänsä – asukkaat voivat tilata uutiskirjeen sähköpostiinsa18.5.2026 14:45:54 EEST | Uutinen
Oma Häme ottaa käyttöön uuden kanavan asiakasviestintäänsä: sähköpostiin tilattavan uutiskirjeen. Tarkoituksena on helpottaa asiakkaiden arkea kokoamalla yhteen paikkaan tietoa hyvinvointialueen palveluista ja niiden kehittämisestä – niin, että ne ovat selkeästi, ymmärrettävästi ja helposti luettavassa muodossa. Ensimmäinen uutiskirje julkaistaan toukokuun lopussa. Uutiskirjeeseen nostetaan Oma Hämeen verkkosivuilla julkaistua ajankohtaista tietoa, kuten uusimpia uutisia sekä tietoa palveluiden muutoksista ja tehdyistä päätöksistä. Uutiskirjeen voi tilata kuka vain liittymällä sähköpostilistalle. Tilaa uutiskirje täältä Oma Häme satsaa jatkossakin monikanavaiseen asiakasviestintään. Uutiskirje ei korvaa muita kanavia, eikä nouse ensisijaiseksi viestintäkanavaksi, vaan täydentää kokonaisuutta. Uutiskirjeessä on mukana lyhennetty versio, joka on helppo tulostaa luettavaksi. Oma Hämeen yksiköiden lisäksi tulostetta voivat hyödyntää esimerkiksi järjestöt, seurakunnat tai kirjastot. Näin uu
Aimo auttaa löytämään sopivan avun – Karoliina Kärkkäinen kehittää digipalveluita asiakkaiden arjen tueksi15.5.2026 10:07:29 EEST | Artikkeli
Miten varmistetaan, että asiakas löytää sopivan palvelun silloin, kun sitä tarvitsee? Oma Hämeessä tätä kysymystä ratkotaan määrätietoisesti digitaalisten palveluiden kehittämisessä. Yksi konkreettinen esimerkki siitä on Aimo-tekoälyapuri.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme