Gigantin elokuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – Kestosuosikki OnePlus CE3 litelle uusia haastajia
Elokuussa Gigantin myydyimpien puhelinten keskihinta oli reippaassa nousussa. Pixel, Googlen ensimmäinen virallinen puhelinlanseeraus Suomessa, herättää kiinnostusta.

Gigantin myydyimpien puhelinten listan kärkeä piti yhä elokuussa OnePlus Nord CE3 lite 5G. Gigantin telecom-tuotteiden myyntipäällikkö Jyri Helistö ei muista vastaavaa listaykkösputkea, vaikka saman valmistajan CE2 lite oli myös suosittu malli. CE3 lite on kuitenkin poistumassa valikoimista, ja elokuussa myydyimpien puhelinten listalle on noussut kesällä myyntiin tullut OnePlus CE4 lite -malli. Helistö arvelee, että uutuudesta on tulossa CE3 liten haastaja.
”Kyseessä on toki arvokkaampi malli, eli nämä eivät ole suoria kilpailijoita keskenään. Syyskuussa on kuitenkin kiinnostavaa nähdä, miten kilpailu näiden kahden puhelimen välillä kehittyy. CE 4 liten kahdeksas sija on hyvä, ja sieltä se lähtee varmasti haastamaan kärkeä”, Helistö kommentoi.
CE lite-sarja on hinta-laatusuhteeltaan mallisarja ja tärkeisiin ominaisuuksiin on panostettu, vaikka kyseessä on edullisemman pään laite. Helistön mukaan CE4 lite on ikään kuin edellisen mallin kasvojenkohotus: akku on isompi ja puhelin on nopeampi sekä roiskevesi- ja pölysuojattu. Molemmissa malleissa on kuluttajia kiinnostava nopea lataus.
Samoin akunkesto on jo pidempään ollut tärkeä ominaisuus puhelimelle. Se vaikuttaa jonkin verran kuluttajien ostopäätökseen.
Pixel saapui Suomeen ja Giganttiin
Helistön mukaan elokuun yksi kiinnostavimmista uutuuksista löytyy myydyimpien puhelinten listan ulkopuolelta, kun elokuussa käynnistyi Googlen Pixel 9 -puhelimen ennakkomyynti. Kyseessä on Googlen ensimmäinen virallinen puhelinlanseeraus Suomessa.
”Huomionarvioista Pixelissä on siihen tarjottava seitsemän vuoden takuu järjestelmäpäivityksien osalta. Tämä on lupaus omassa sarjassaan ja hyvä syy maksaa puhelimesta vähän enemmän,” Helistö sanoo.
Osa Pixel -malleista on jo saatavilla Gigantin kivijalka- ja verkkokaupassa, osa malleista saapuu sinne syyskuun aikana.
Helistön mukaan Pixel on herättänyt paljon kiinnostusta. Android-puhelimeksi Pixel ei suinkaan ole huokeimmasta päästä, mutta Helistö uskoo sen kuitenkin nousevan myydyimpien puhelinten listalle vielä tämän vuoden aikana.
”Pixel haastaa aidosti myös käyttöjärjestelmä- ja brändirajojen yli, mikä on hyvin kiinnostavaa. Kyseessä on maailmanluokan brändi ja erinomainen tuote”, Helistö sanoo.
Pixelistä on paraikaa ennakkomyynnissä myös taittuva eli fold-malli. Helistö odottaa sillekin kasvavaa kiinnostusta ja kysyntää.
Elokuussa puhelinten keskihinnat olivat reippaasti nousussa edellisvuoden vastaavaan verrattuna. Tähän vaikuttivat omalta osaltaan Pixelin ja CE4 liten myynti. Helistö arvelee, että kuluttajia kiinnostaa entistä enemmän investointi hyvään puhelimeen, josta pidetään huolta ja jonka jälleenmyyntiarvo säilyy korkeana. Toisaalta 1.9. voimaan astuva arvolisäveron korotus on osaltaan saattanut sysätä kuluttajia liikkeelle elokuussa. Gigantin tarjoushintoihin, kuten 2.9. alkavaan 25-vuotissyntymäpäiväkampanjointiin, alv-korotus ei kuitenkaan vaikuta.
Gigantin elokuun myydyimmät puhelimet TOP 10
- OnePlus Nord CE3 lite (1.)
- Apple iPhone 15 (6.)
- Samsung Galaxy A55 (2.)
- Apple iPhone 15 pro (8.)
- Samsung Galaxy A15 5G (3.)
- Apple iPhone 14 (4.)
- Apple iPhone 13 (7.)
- OnePlus Nord CE 4 lite (9.)
- Samsung Galaxy A05s (5.)
- Samsung Galaxy A35 (–)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyri HelistöGigantti Oy Ab / telecom-tuotteiden myyntipäällikkö
Puh:+358 44 284 1866jyri.helisto@gigantti.fiGigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Tero Lahti Gigantin operatiiviseksi johtajaksi – ”Parhaat tulokset tulevat selkeistä tavoitteista, reilusta johtamisesta ja hyvästä yhteistyöstä”4.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Gigantti Oy Ab:n operatiiviseksi johtajaksi on nimitetty Tero Lahti, joka aloittaa tehtävässään tammikuun alussa. Lahdella on yli 20 vuoden kokemus vähittäiskaupan operatiivisesta ja myynnin johtamisesta, ja hän siirtyy Giganttiin Synsamin myyntijohtajan paikalta.
Gigantin lokakuun telecom-katsaus: Asiantuntijan ennustus kävi lokakuussa toteen, älykellojen markkinalla uusi kuluttajien suosikki31.10.2025 09:43:13 EET | Tiedote
Gigantin lokakuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsee Apple ennenäkemättömällä suosiolla. Myös puettavan teknologian ykkönen löytyy Applelta, mutta kuluttajat ovat löytäneet uuden, hyvää tahtia nousevan merkin. Asiantuntijamme vinkkaa Black Fridayn suosikit, ja mukana on myös kuukauden trendinosto.
Jonna Lähde Gigantin talousjohtajaksi - ”Parhaat tulokset syntyvät, kun talous ja liiketoiminta kulkevat käsi kädessä”15.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Gigantti Oy Ab:n talousjohtajaksi on nimitetty Jonna Lähde, joka aloittaa toimessaan joulukuun alussa 2025. Lähteellä on yli 20 vuoden kokemus vaativista taloushallinnon tehtävistä, sekä laaja osaaminen muutoshankkeiden läpiviennistä. Giganttiin hän siirtyy Indoor Group Oy:n talousjohtajan tehtävästä.
Gigantin syyskuun puhelinkatsaus: Samsung hallitsee, Applen uudet mallit nousevat – Giga Mobiilin myynnin alku moninkertainen odotuksiin nähden1.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Gigantin syyskuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsevat tutut suosikit, mutta uusia nimiä on noussut kärkeen. Samsungin mallit säilyttävät vahvan asemansa, ja Applen iPhone-lanseeraukset näkyvät selvästi myynnissä. Giga Mobiilin myynti on alkanut vauhdikkaasti myymälöissä, ja liittymät tulevat loppuvuonna myös Gigantin nettimyyntiin.
Gigantti sulkee Redin myymälänsä lokakuussa15.9.2025 13:20:00 EEST | Tiedote
Gigantti Oy sulkee lokakuun puolivälissä Helsingissä sijaitsevan, Redin kauppakeskuksen myymälänsä. Myymälähenkilöstö siirtyy sulkemisen jälkeen Gigantin muihin myymälöihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme