Aviador mukana Helmet-kirjastojen ekaluokkalaiskampanjassa
2.9.2024 15:12:06 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote
Lukuvuonna 2024–2025 Helmet-kirjastot jakavat kaikille ekaluokkalaisille ilmaisen kirjan. Suomenkielinen kirjalahja on tänä vuonna Sergio Augusto Sánchezin kirjoittama ja Manuel García Platan kuvittama Pikku avokadon tarina. Teoksen on suomentanut Sofia Perhomaa ja sen kustantaja on Aviador.

Pikku avokadon tarinassa pieni Laura pitää avokadoista ja päättää isänsä opastuksella kasvattaa avokadon siemenestä puun. Iloon kasvun ihmeen seuraamisesta sekoittuu surullisia sävyjä, kun puu sairastuu ja käy lähellä kuolemaa. Kirja on luonnon moninaisuuden lisäksi kuvaus erilaisista tunteista, joita itselle rakkaaseen asiaan liittyy.
− Kirja kuvaa elämän rajallisuutta ja toivoa vaikeuksien keskellä symbolisella ja silti ymmärrettävällä tavalla. Se on kirjoitettu alakouluikäisille, mutta luonnonläheiseen ja kauniiseen tarinaan on helppo samaistua iästä riippumatta, kertoo kustantaja Vesa Tompuri Aviador Kustannuksesta.
Kuinka kirjalahjan saa?
Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla kirjaston henkilökunta kutsuu ekaluokat opettajineen kirjastoon ja jakaa kirjalahjat luokkien kirjastovierailun yhteydessä. Espoossa lahjan saa luokan kirjastoon tekemän ekaluokkalaisvierailun yhteydessä tai käymällä lähikirjastossa ja näyttämällä opettajalta saatua kirjanmerkkiä.
Äidinkieleltään ruotsinkielisille sekä lukemisesteisille oma lahjakirja
Helmet-kirjastot lahjoittavat myös äidinkieleltään ruotsinkielisille sekä lukemisesteisille oman lahjakirjan. Ruotsinkielinen kirja on tänä vuonna Slemmo – Super-snigeln, jonka on kirjoittanut Dan Höjer ja kuvittanut Tony Miles. Kustantaja on Bokförlaget Hegas, joka erikoistunut helppolukuisiin kirjoihin.
Valtion erikoiskirjasto Celia tuottaa saavutettavat äänikirjat ja pistekirjat suomen- ja ruotsinkielisistä ekaluokkalaiskampanjakirjoista. Celian kirjoja voivat käyttää kaikki, joille tavallisen kirjan lukeminen on lukivaikeuden, sairauden, vamman tai vastaavan syyn vuoksi vaikeaa. Kirjat saadakseen lapsella täytyy olla tunnukset Celian verkkopalveluun. Tunnukset palveluun voi saada koulun kautta tai kirjastosta.
Lisätietoja:
Viestintäasiantuntija Marjut Saloniemi, Espoon kaupunginkirjasto, puh. 050 303 6937, marjut.saloniemi@espoo.fi
Viestintäasiantuntija Marjo Haatainen, puh. 050 382 8150, marjo.haatainen@hel.fi, Helsingin kaupunki / Kulttuuri ja vapaa-aika / Viestintä- ja markkinointipalvelut
Tiedottaja Minna Saastamoinen, minna.saastamoinen@vantaa.fi, puh. 050 312 1669, Vantaan kaupunki / kaupunkikulttuurin ja hyvinvoinnin toimiala
Kustantaja Vesa Tompuri, p. 050 591 6059, vesa@aviador.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat

Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Maarit Verrosen uutuusromaani manaa uutta maailmanjärjestystä30.7.2026 13:57:34 EEST | Tiedote
Kirjailijan 31. teos sijoittuu kuviteltuun itäeurooppalaiseen maahan ja Itämeren rannikolle.
Tunnettuihin teoksiin viittaava nuorten aikuisten novellikokoelma tarjoaa tuoreita näkökulmia nykyhetkeen29.7.2026 10:09:51 EEST | Tiedote
Lemmikkieläinten hautausmaa on Heidi Korkiakankaan ensimmäinen novellikokoelma.
Uuno Kailaan ja Kaarlo Sarkian kesken jäänyt rakkaus28.7.2026 12:26:59 EEST | Tiedote
Uutuusromaani kuvaa runoilijoiden mielenmaisemia 1930-luvun Helsingissä ja kuljettaa lukijan Kailaan mukana Nizzan tuberkuloosiparantolaan.
Pelastusasemalle sijoittuva lastenkirja muistuttaa, että jokainen meistä on tärkeä juuri sellaisena kuin on27.7.2026 10:54:47 EEST | Tiedote
Ella ja erikoisjengi – Loistavan Ellan ensimmäinen päivä pelastusasemalla on lastenkirja heille, jotka ovat joskus miettineet, voiko heidän valonsa olla liian kirkas
Maaria Kujalan esikoisteos on kantaaottava rakkausromaani, joka auttaa uskomaan rauhan, myötätunnon ja inhimillisyyden sanomaan21.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
"Kissa painoi nenänsä nenääni vasten, katsoi kirkkailla vihreillä silmillään suoraan sieluni puhtauteen. Ja katosi viimeisen kerran."
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme