Kokoomuksen Kauma: Luomme tulevaisuudenuskoa kasvutoimilla
1.9.2024 10:57:28 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja Pia Kauma katsoo, että hallituksen kasvutoimet tuovat vauhtia alulle lähteneeseen talouden käänteeseen.

Viime vuosina Suomen talouskasvu on ollut vaatimatonta, mutta korkojen laskiessa taantuma alkaa hellittää. Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, että käänne parempaan on jo käynnissä ja iloitsee hallituksen toimista, jotka valavat luottamusta tulevaisuuteen.
”Julkisuudessa on puhuttu paljon säästötoimista, joita hallitus on tehnyt valtiontalouden tervehdyttämiseksi. Haluan kuitenkin muistuttaa myös merkittävistä kasvutoimista, joihin ollaan nyt satsaamassa, sillä pelkillä leikkauksilla ei kasvu synny”, Kauma aloittaa.
Hallitus muun muassa madaltaa yritysten kynnystä palkata uutta työvoimaa vähentämällä palkkaukseen sisältyviä riskejä. Hallitus on myös nopeuttamassa luvitusta sekä varmistaa energian saatavuutta. Orpon hallitus on jo ensimmäisen vuotensa aikana tehnyt merkittäviä uudistuksia, joiden hyödyt korostuvat sitä mukaa, kun talous elpyy.
”Olen hiljattain keskustellun useiden ihmisten kanssa, joiden työpaikoilla käydään yt-neuvotteluja. Epävarmuus omien töiden jatkuvuudesta koskee kaiken ikäisiä. Siksi on tärkeää pitää huolta nuorten osaamisesta riittävällä ja laadukkaalla koulutuksella, ja siksi niin perusopetukseen kuin ylemmille koulutusasteille on nyt satsattu rahaa merkittävästi”, Kauma toteaa.
Toisaalta myös työuran loppupäässä on mahdollistettava osaamisen ylläpitäminen. Töitä pitäisi saada tehdä niin pitkään kuin haluaa. Parhaillaan onkin käynnissä selvitystyö yli 55-vuotiaiden työllistymisen keinoiksi.
”Aivan erityisen tärkeänä pidän sitä, että myös palkansaajien asema huomioidaan, ja siksi olen tyytyväinen, että yritysten hallintoon tullaan esittämään työntekijöiden edustusta,” Kauma jatkaa.
Julkisesta keskustelusta saa turhan negatiivisen kuvan maamme tulevaisuudesta, sillä moniin ongelmiin on ratkaisut löydettävissä. Hallitus tekee koko ajan aktiivisia toimia, jotta pääsemme orastavaan talouskasvuun täysimääräisesti kiinni. ”Pidämme huolta, että Suomi on jatkossakin maa, jossa kannattaa investoida, yrittää, tehdä töitä ja suunnitella tulevaisuutta”, Kauma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Heikkinen: Velan korkolasku uhkaa jo suomalaisten palveluita – “Tämä on järkyttävä luku”6.5.2026 15:00:15 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen sanoo, että Suomen talouspolitiikassa on kyse lopulta sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta. Hänen mukaansa Orpon hallituskauden aikana päätetty velkajarru on välttämätön päätös, jotta hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus, turvallisuus ja lasten tulevaisuus eivät jää kasvavien korkomenojen alle.
Kokoomuksen Kaleva: Iranin demokratiakehitystä on tuettava iranilaisten omista lähtökohdista5.5.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Eduskuntaan perustettu Vapaan Iranin tukiryhmä haluaa vahvistaa parlamentaarista tukea Iranin demokratia- ja ihmisoikeuskehitykselle. Tukiryhmän puheenjohtajaksi valitun kokoomuksen kansanedustaja Atte Kalevan mukaan kestävää demokratiaa ei voida tuoda ulkoa, vaan sitä on rakennettava yhteistyössä niiden iranilaisten toimijoiden kanssa, jotka ajavat vapautta ja demokratiaa maan sisältä käsin.
Kokoomuksen Vikman: Kukaan ei saa voida painostaa Suomea sotilaallisesti5.5.2026 15:09:12 EEST | Tiedote
Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen vakavin uhka Suomen ja Euroopan turvallisuudelle. Euroopan on kannettava aiempaa suurempi vastuu omasta puolustuksestaan. Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman korostaa, että Suomen turvallisuus edellyttää vahvaa kansallista puolustusta, eurooppalaisempaa Natoa, vahvempaa EU:ta ja täysimääräistä sitoutumista Naton pelotteeseen.
Kokoomuksen Laiho: “Koulutusvihamielinen?” – Koskelan väitteet eivät kestä päivänvaloa5.5.2026 08:47:54 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskela syytökset hallituksen koulutusvihamielisyydestä ovat räikeässä ristiriidassa todellisuuden kanssa, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Mia Laiho. Orpon hallitus on tehnyt noin 200 miljoonan euron kokonaisuuden peruskoulun vahvistamiseksi. ”Jos tätä Orpon hallituksen toteuttamaa koulutuksen kunnianpalautusta voi kutsua koulutusvihamielisyydeksi, niin silloin faktoilla ja sanoilla ei ole enää mitään merkitystä”, Laiho sanoo.
Varapuhemies Risikko: Satsaukset nuoriin ja työhön vahvistavat Suomea1.5.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko korosti Seinäjoen Sinisessä vapussa pitämässään puheessa työn merkitystä talouskasvun edellytyksenä. Erityisesti hän iloitsi hallituksen taannoisessa kehysriihessä päätetyistä toimista nuorten ja pitkäaikaistyöttömien vaikeaan tilanteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme