Kokoomuksen Kauma: Luomme tulevaisuudenuskoa kasvutoimilla
1.9.2024 10:57:28 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja Pia Kauma katsoo, että hallituksen kasvutoimet tuovat vauhtia alulle lähteneeseen talouden käänteeseen.

Viime vuosina Suomen talouskasvu on ollut vaatimatonta, mutta korkojen laskiessa taantuma alkaa hellittää. Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, että käänne parempaan on jo käynnissä ja iloitsee hallituksen toimista, jotka valavat luottamusta tulevaisuuteen.
”Julkisuudessa on puhuttu paljon säästötoimista, joita hallitus on tehnyt valtiontalouden tervehdyttämiseksi. Haluan kuitenkin muistuttaa myös merkittävistä kasvutoimista, joihin ollaan nyt satsaamassa, sillä pelkillä leikkauksilla ei kasvu synny”, Kauma aloittaa.
Hallitus muun muassa madaltaa yritysten kynnystä palkata uutta työvoimaa vähentämällä palkkaukseen sisältyviä riskejä. Hallitus on myös nopeuttamassa luvitusta sekä varmistaa energian saatavuutta. Orpon hallitus on jo ensimmäisen vuotensa aikana tehnyt merkittäviä uudistuksia, joiden hyödyt korostuvat sitä mukaa, kun talous elpyy.
”Olen hiljattain keskustellun useiden ihmisten kanssa, joiden työpaikoilla käydään yt-neuvotteluja. Epävarmuus omien töiden jatkuvuudesta koskee kaiken ikäisiä. Siksi on tärkeää pitää huolta nuorten osaamisesta riittävällä ja laadukkaalla koulutuksella, ja siksi niin perusopetukseen kuin ylemmille koulutusasteille on nyt satsattu rahaa merkittävästi”, Kauma toteaa.
Toisaalta myös työuran loppupäässä on mahdollistettava osaamisen ylläpitäminen. Töitä pitäisi saada tehdä niin pitkään kuin haluaa. Parhaillaan onkin käynnissä selvitystyö yli 55-vuotiaiden työllistymisen keinoiksi.
”Aivan erityisen tärkeänä pidän sitä, että myös palkansaajien asema huomioidaan, ja siksi olen tyytyväinen, että yritysten hallintoon tullaan esittämään työntekijöiden edustusta,” Kauma jatkaa.
Julkisesta keskustelusta saa turhan negatiivisen kuvan maamme tulevaisuudesta, sillä moniin ongelmiin on ratkaisut löydettävissä. Hallitus tekee koko ajan aktiivisia toimia, jotta pääsemme orastavaan talouskasvuun täysimääräisesti kiinni. ”Pidämme huolta, että Suomi on jatkossakin maa, jossa kannattaa investoida, yrittää, tehdä töitä ja suunnitella tulevaisuutta”, Kauma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Lahdenperä: Paikallisia tuotteita pitää voida ostaa suoraan tekijältä1.4.2026 14:23:24 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä pitää hallituksen esitystä alkoholilain muuttamisesta tärkeänä uudistuksena erityisesti Varsinais-Suomen kaltaisille alueille, joissa paikallinen tuotanto, ruokakulttuuri ja matkailu kulkevat vahvasti käsi kädessä.
Kokoomuksen Kilpi: Paikalliset maut ovat osa matkailua – helpotamme pientuottajien myyntiä1.4.2026 14:23:03 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kuopiolaiskansanedustaja Marko Kilpi pitää hallituksen alkoholilain muutosta tärkeänä askeleena Itä-Suomen matkailulle ja pienyrittäjille. Muutos mahdollistaisi sen, että esimerkiksi tislaamot, panimot ja viinitilat voisivat myydä omia tuotteitaan suoraan asiakkaille paikan päällä.
Kokoomuksen Wallinheimo: Pientuottajille vihdoin mahdollisuus myydä omia tuotteita suoraan valmistuspaikalta1.4.2026 14:22:25 EEST | Tiedote
Moni suomalainen arvostaa paikallisia tuotteita ja haluaa ostaa niitä suoraan tekijältä. Nykyinen lainsäädäntö on kuitenkin tehnyt siitä monessa tapauksessa tarpeettoman vaikeaa. Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo iloitsee hallituksen esityksestä, joka helpottaa kotimaisten alkoholialan pientuottajien toimintaa.
Kokoomuksen Vestman: Tuomareiden motiivien kyseenalaistaminen ei kuulu oikeusvaltioon - kritiikki on suunnattava lainsäätäjään30.3.2026 11:35:34 EEST | Tiedote
Korkein oikeus tuomitsi kansanedustaja Päivi Räsäsen sakkorangaistukseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman pitää perusteettomina ja haitallisina julkisuudessa esitettyjä puheenvuoroja, joissa on kyseenalaistettu asian ratkaisseiden tuomareiden motiivit ja joissa ratkaisu on leimattu ideologiseksi. Vestmanin mukaan sen sijaan lainsäätäjän tulisi katsoa peiliin ja arvioida, voidaanko sanan- ja uskonnonvapautta rajoittaa jatkossa näin tulkinnanvaraisella pykälällä.
Kokoomuksen Sarkomaa: Rintasyöpäseulonnat on laajennettava 45–74-vuotiaisiin EU:n suosituksen mukaisesti28.3.2026 09:45:53 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa pitää tärkeänä, että Suomessa tehdään päätös rintasyöpäseulontojen laajentamisesta koskemaan 45–74-vuotiaita naisia Euroopan neuvoston tutkimukseen perustuvan ja vuonna 2022 annetun suosituksen mukaisesti. Useat Pohjoismaat ja maat Euroopassa ovat jo aiemmin tai viimeistään suosituksen myötä päivittäneet seulontaikärajansa. Suomen seulontaohjelma koskee nykyisin vain 50–69-vuotiaita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme