Laitoshuollon ulkoistaminen lisää varhaiskasvattajien kuormitusta, varoittaa JHL:n Mari Keturi
2.9.2024 11:45:00 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Turun kaupunki suunnittelee varhaiskasvatuksen laitoshuollon ulkoistamista. JHL:n toimialajohtaja Mari Keturi muistuttaa, että ulkoistamisella saadaan harvoin aitoja säästöjä. Lisäksi se heikentäisi jo nyt kuormittuneiden kasvattajien jaksamista.

Ammattiliitto JHL:n toimialajohtaja Mari Keturi on erittäin huolestunut päiväkotien laitoshuollon ulkoistamissuunnitelmista Turussa. Turun kaupungin kasvatus- ja opetuslautakunta käsittelee asiaa tänään kokouksessaan. Siivouksen ulkoistamisella haetaan säästöjä.
– Ulkoistaminen ei useinkaan ole ratkaisu kaupungin talouden parantamiseksi. Sen seurauksena syntyy harvoin aitoja säästöjä, koska ulkoistetut palvelut ovat omia palveluja kapeampia ja kankeampia, Keturi muistuttaa.
JHL painottaa, että Turun kasvatus- ja opetuslautakunnan velvollisuus on selvittää ja tutkia laitoshuollon vaihtoehdot avoimesti ja ajan kanssa. Kaupungin oman työn ja kilpailutetun voittoa tavoittelevan palvelun tehokkuuden vertailu on tutkittava huolellisesti ja varhaiskasvatuksen palveluiden erityistarpeet huomioiden. Varhaiskasvatuksen laitoshuollossa tehtävänkuva on laaja, ruokailujen välisiivouksista pyykkihuoltoon ja vahinko- ja eritesiivouksiin. Palvelujen tarve ei myöskään keskity tiettyihin aikoihin, vaan siivousta tarvitaan jatkuvasti.
– Valitettavan usein ulkoistettujen palveluiden tehtävät siirtyvät ainakin osittain varhaiskasvatuksen ammattilaisten hoidettavaksi. Se on pois lasten hoitamisesta, kasvattamisesta ja opettamisesta, kertoo Turun kaupungin varhaiskasvatuksen pääluottamusmies Tini Vehviläinen.
Laitoshuoltajat ovat usein myös avustamassa varhaiskasvatuksen ammattilaisia erilaisissa tehtävissä, kuten lasten pukemisessa. On tärkeää, että siivoustyötä tekevät ovat tuttuja ja turvallisia aikuisia, eikä henkilöstön vaihtuvuus olisi kovin suurta.
– Päätös ulkoistaa laitoshuollon palvelut on päätös heikentää kaikkien henkilöstöryhmien jaksamista. Itse en ainakaan olisi valmis lisäämään varhaiskasvatuksen ammattilaisten kuormaa enää yhtään, toimialajohtaja Keturi jatkaa.
JHL ei hyväksy sitä, että päätöksenteon pikaisen aikataulun vuoksi henkilöstö pääsee käsittelemään asiaa vasta samana päivänä kun lautakunnan kokous on pidetty. Työntekijöitä edustaville järjestöille ei ole myöskään järjestetty aitoa mahdollisuutta pyytää lisäselvityksiä tai ehdottaa vaihtoehtoisia säästötapoja.
Laadukkaat ja kustannustehokkaat laitoshuollon palvelut tuotetaan omana työnä. JHL vaatii Turun kaupunkia ottamaan henkilöstö mukaan oman palvelun kehittämiseen. Laitoshuoltajat tietävät parhaiten, miten työtä voidaan tehostaa ottaen huomioon varhaiskasvatuksen erityiset olosuhteet ja ympärivuorokautinenkin palvelutarve.
Lisätietoja:
JHL:n toimialajohtaja Mari Keturi, 050 461 9315
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: HaminaKotkan sataman turvallisuus ja huoltovarmuus eivät saa olla säästökohteita22.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL vaatii, ettei HaminaKotka Satama Oy:n muutosneuvotteluissa saa vaarantaa sataman turvallisuutta ja Suomen huoltovarmuutta lyhytnäköisillä säästöillä. Työntekijät ovat valmiita etsimään vaihtoehtoja irtisanomisille muun muassa laajentamalla tehtävänkuviaan ja palauttamalla alihankintatöitä omalle henkilöstölle.
Parkkipate employees are going on strike to get a collective agreement22.10.2026 09:18:51 EEST | Press release
Trade Union JHL is going to start a strike at parking control company Parkkipate. The strike is due to start on 5 November and end on 9 November. The company does not currently have a collective agreement and has refused to negotiate about making one.
Ammattiliitto JHL: Pelastajien ja ensihoitajien asemaa on vahvistettava – Rahoituksen kriisi ja eläkeikä ratkaistava22.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL muistuttaa, että pelastustoimen ja ensihoidon palvelut muodostavat yhteiskunnan kokonaisturvallisuuden kivijalan. Alan tehtävämäärät ovat viime vuosina lisääntyneet jatkuvasti samalla, kun henkilöstön saatavuus on heikentynyt hälyttävästi. JHL vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava pelastus- ja ensihoitoalan kriisi vakavasti ja turvattava palvelut koko maassa.
Parkkipates arbetstagare går i strejk; målet är ett eget kollektivavtal21.10.2026 15:09:04 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL utlyser strejk vid bolaget Parkkipate. Strejken börjar den 5 november och slutar den 9 november. Bolaget har inget gällande kollektivavtal och går inte med på att förhandla om ett sådant.
Parkkipaten työntekijät lakkoon: tavoitteena oma työehtosopimus yhtiöön21.10.2026 14:10:49 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL ryhtyy lakkoon Parkkipate-yhtiössä. Lakko alkaa 5. marraskuuta ja päättyy 9. marraskuuta. Yhtiössä ei ole voimassa olevaa työehtosopimusta eikä yhtiö suostu neuvottelemaan sen solmimisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme