SDP:n Seppo Eskelinen: Budjettiriihessä on hallituksella lopultakin Itä-Suomen lupausten lunastamisen aika
2.9.2024 10:50:55 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
-Tällä viikolla pidettävässä budjettiriihessä Orpon hallitukselle on Itä-Suomen lupausten lunastamisen aika, sanoo joensuulainen kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd). Itä-Suomi ei voi enää odottaa.

Pääministeri Orpo lupasi kokoomuksen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Joensuussa panostuksia Itä-Suomeen niin raideliikenteeseen ja maanteihin, kantaverkkoon sekä maakuntalentojen turvaamista. Lisäksi hän nosti esille opiskelupaikkojen lisäämisen Itä-Suomen yliopistoon ja henkilön nimittämisen hallituksen Itä-Suomi-ohjelmaa turvaamaan.
-On todelle hyvä, jos hallitus vihdoin viimein herää Itä-Suomen vaikeaan tilanteeseen ja ryhtyy nyt konkreettisiin toimiin. Itäisen Suomen maakunnat ovat kärsineet Venäjä-pakotteiden vuoksi merkittävästi muuta maata suuremman taloudellisen iskun, johon tulee vastata. Viime hallitus laittoi nopealla aikataululla liikkeelle merkittävät tukitoimet, mutta Orpon hallitus on toistaiseksi jahkaillut asian kanssa, Eskelinen jatkaa.
-Tällä viikolla pidettävä hallituksen budjettiriihin onkin nyt keskeinen paikka hallituksella lunastaa lupauksensa Itä-Suomen maakunnille ja turvata kasvun edellytykset. Nyt tarvitaan juuri panostuksia saavutettavuuteen, kantaverkon vahvistamiseen ja osaavan työvoiman saatavuuteen. Nyt on lopultakin tekojen aika, Eskelinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lotta Hamari puolustaa lähiluontoa – lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskukset turvattava27.3.2026 14:32:28 EET | Tiedote
Lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskusten tulevaisuus ovat vaakalaudalla. Sosialidemokraattien Lotta Hamari jätti yhdessä muiden SDP:n pirkanmaalaisten kansanedustajien kanssa kirjallisen kysymyksen, jossa peräänkuulutetaan hallitukselta pikaisia toimia lähiluonnon ja kansallispuistojen palveluiden turvaamiseksi.
SDP:n Marttila: Yhdenvertaisuuden vahvistamisen sijaan ministerit vievät Suomea nyt väärään suuntaan27.3.2026 12:22:49 EET | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi eilen (26.3.) täpärällä äänestyspäätöksellä kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syytteen mukaan Räsäsen kirjoituksessa solvattiin homoseksuaaleja ryhmänä seksuaalisen suuntautumisen perusteella. SDP:n kansanedustaja Helena Marttila kertoo seuranneensa huolestuneena ministerien reaktioita tuomioon.
SDP:n Eloranta: Kansallisarkiston säästöt uhkaavat historian tutkimusta27.3.2026 12:15:19 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolestunut Kansallisarkiston säästösuunnitelmista. Elorannan mukaan toimipisteiden sulkeminen ja digitaaliseen toimintamalliin siirtyminen heikentävät tutkijoiden ja opiskelijoiden mahdollisuutta päästä käsiksi ja tutkia Kansallisarkiston historiallisia aineistoja. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.
SDP:n Suhosen keskustelualoite lastensuojelusta puhuttiin täysistunnossa eduskunnassa26.3.2026 17:03:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen keskustelualoite (KA 1/2025 vp) puhuttiin tänään torstaina eduskunnan täysistunnossa. Keskustelualoitteen oli allekirjoittanut 53 kansanedustajaa laajasti yli puoluerajojen, vain RKP:n ja Liike Nytin edustus puuttuivat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme