Hietasaarenkadun laatukäytävä avataan – kävely ja pyöräily omilla väylillään
2.9.2024 11:52:05 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Hietasaarenkadulle on valmistunut uusi noin kilometrin pituinen korkealuokkainen kävelyn ja pyöräilyn laatukäytävä, jonka avajaisia vietetään torstaina 12. syyskuuta klo 17.00–17.30 Sisäsataman päädyssä.

Hankkeessa kävely ja pyöräily erotettiin omille väylilleen, ja liikennejärjestelyjä muutettiin niin, että Hietasaarenkatua suoraan ajavilla on etuajo-oikeus muuhun liikenteeseen nähden. Tavoitteena on parantaa liikenneyhteyksiä ja liikenneturvallisuutta keskusta-alueella.
– Hietasaarenkatu on yksi Vaasan vilkkaimmista kaduista, jolla myös kävellään ja pyöräillään paljon. Nopeusero eri kulkutapojen välillä on suuri, joten turvallisuus paranee, kun pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat liikkuvat omalla väylällään, projekti-insinööri Samuli Huusko kertoo.
Hietasaarenkatu on myös osa valtakunnallista ja paikallista erikoiskuljetusreittiä. Uusien liikennejärjestelyiden myötä erikoiskuljetukset pääsevät keskusta-alueen läpi aiempaa sujuvammin, kun risteävät kadut ovat väistämisvelvollisia Hietasaarenkatuun nähden.
Liikenteen sujuvuutta seurataan
Muutos on aiheuttanut huolta bussiliikenteen osalta erityisesti Hietasaarenkadun ja Raastuvankadun risteyksessä.
– On hyvä huomioida, että risteykseen on toteutettu busseille yliajettava kiveys, joka mahdollistaa sujuvamman kääntymisen. Kyseinen risteys on ollut ahdas jo aiemminkin ja ratkaisut on tehty sovittelemalla kaikkien kulkumuotojen tarpeita keskenään, Huusko toteaa.
Huuskon mukaan liikenteen sujuvuutta tullaan seuraamaan ja ongelmakohtiin reagoidaan tarvittaessa.
Uutta pyöräilyreittiä juhlistetaan avajaistapahtumassa
Pyörätien avajaisia vietetään torstaina 12.9. klo 17–17.30 Sisäsataman päädyssä. Avajaispuheen pitää kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Sari Somppi. Lisäksi GRK:n ja Sitowisen edustajat kertovat tarkemmin pyörätien suunnittelusta ja toteutuksesta.
Tarjolla on makkaraa, mehua sekä kahvia ja keksiä. Tapahtuma päättyy nauhanleikkaukseen, jonka jälkeen pyöräillään ja kävellään yhdessä Sisäsatamasta Ratakadulle.
Hietasaarenkadun laatukäytävän rakentaminen on osa laajempaa hanketta, jonka tavoitteena on kehittää kävely- ja pyöräilyolosuhteita Vaasassa vastaamaan tämän ajan vaatimuksia. Hanke kestää vuoden 2029 loppuun saakka, ja sen aikana Vaasaan on tarkoitus toteuttaa kävelyn ja pyöräilyn laatukäytäväverkosto sekä peruskorjata huonokuntoisia kevyen liikenteen väyliä ja edistää pyöräilyä arjen kulkumuotona. Hanketta toteuttaa Vaasan Pyöräilyallianssi, johon kuuluvat Vaasan kaupungin lisäksi GRK ja Sitowise.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projekti-insinööri Samuli Huusko
040 354 5778
samuli.huusko@vaasa.fi
Kuvat

Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Sandborttagningen på gatorna har inletts30.3.2026 13:20:58 EEST | Pressmeddelande
Vårstädningen av gatorna i Vasa inleds på allvar i dag. Det inledande arbetet och rengöringen av gång- och cykelvägar med effektiverat vinterunderhåll påbörjades redan förra veckan, och rengjorda områden syns redan i gatubilden. Om vädret är gynnsamt kommer hela entreprenaden att vara klar i slutet av april.
Hiekanpoisto kaduilta on alkanut30.3.2026 13:20:14 EEST | Tiedote
Katujen kevätpuhdistus Vaasassa alkaa toden teolla tänään. Alustavat työt sekä tehostetun talvihoidon kävely- ja pyöräteiden puhdistus käynnistyivät viime viikolla, joten katukuvassa voi nähdä jo puhdistettuja paikkoja. Jos sää suosii, koko urakka on valmis huhtikuun lopussa.
Faurén lohdullinen Requiem soi pitkäperjantaina Vaasan kirkossa27.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Vaasan kaupunginorkesterin pääsiäiskonsertissa pitkäperjantaina kuullaan päänumerona Gabriel Faurén Requiem, joka on lajissaan poikkeuksellisen valoisa ja lohdullinen näkemys kuoleman jälkeisestä ikuisesta levosta.
Faurés Requiem klingar i Trefaldighetskyrkan på långfredagen27.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Under Vasa stadsorkesters påskkonsert på långfredagen får vi höra Gabriel Faurés Requiem som konsertens huvudnummer. Ett verk som, inom sin genre, är nästan ovanligt ljust och tröstande i sin syn på den eviga vilan efter döden.
Vasa nådde ett överskott på 9,6 miljoner euro 202526.3.2026 15:00:00 EET | Pressmeddelande
Vasa stads bokslut för 2025 har färdigställts. Det ekonomiska resultatet blev starkare än i budgeten. Verksamhetsmiljön var utmanande, och i året ingick betydande nedskrivningar i anslutning till social- och hälsovårdsfastigheter, men räkenskapsperiodens överskott var trots det 9,6 miljoner euro.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme