SAK: Hallitus syventää työttömäksi joutuvien ahdinkoa
2.9.2024 13:01:17 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Tänään maanantaina tulee voimaan hallituksen kolmas ja kovin leikkauspaketti työttömyysturvaan. SAK:n hallitus muistuttaa, ettei toimeentulon romutus auta uuden työn löytymisessä.
Orpo-Purran hallituksen ansiosidonnaisen työttömyysturvan leikkaukset jatkuvat. Tänään muun muassa ansioturvalle pääsy vaikeutuu ja päivärahaa leikataan jo kahden kuukauden työttömyyden jälkeen.
Kaikkein kovin leikkaus koskee työttömäksi jääviä, kun ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa leikataan 20 prosentilla jo noin kahden kuukauden työttömyyden jälkeen ja vielä viidellä prosentilla kahdeksan kuukauden jälkeen.
– Valtaosa työttömäksi jäävistä ei ehdi löytää uutta työtä kahdessa kuukaudessa. Myös elinkeinoelämästä on viime aikoina todettu ulkomaalaisia työntekijöitä koskevassa keskustelussa, että kolme kuukauttakin on lyhyt aika löytää uutta työtä, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta muistuttaa.
Esimerkiksi 2000 euron kuukausituloilla 1306 euron ansiopäiväraha laskee ensin 1045 euroon kuukaudessa ja lopulta 980 euroon. Työttömyyden pitkittyessä leikkaus on siis 326 euroa kuukaudessa.
SAK:n viime viikolla julkaistun työttömyysbarometrin mukaan merkittävin työttömyyden syy työuran loppupäässä on koettu ikäsyrjintä. Ikääntyneet työntekijät pääsivät nuorempia hakijoita selvästi harvemmin työhaastatteluihin.
– Tämän tiedon valossa onkin järkyttävää, että tänään voimaan tulevat leikkaukset heikentävät erityisesti ikääntyneiden työntekijöiden mahdollisuuksia pysyä työelämässä. Esimerkiksi 57 vuotta täyttäneet ovat voineet päästä aikaisemmin työllistämisvelvoitteen piiriin. Lakimuutoksen jälkeen tämä mahdollisuus poistuu, Eloranta toteaa.
SAK:n hallitus perää hallitukselta tällä viikolla pidettävässä budjettiriihessä tukitoimia työttömien työllistymiseksi.
– Tosin tällä hetkellä näyttää päinvastoin siltä, että työllistymistä tukevat palvelut ovat vain vähenemässä. Työttömien toimeentulon romuttamisen ohella hallitus heikentää monin tavoin myös palveluja työllistymisen tueksi. Etenkin työuran loppupäässä työttömäksi jäävät tarvitsevat tukea työllistymiseen, Jarkko Eloranta huomauttaa.
SAK:n hallituksen mielestä yrityksille pitää olla nykyistä enemmän vastuuta. Superihmisten etsimisen sijaan on aika opetella muokkaamaan työtä työntekijöiden työkykyyn sopivaksi. Varsinkin työuran loppupäässä olevat työntekijät ovat usein sitoutuneita, ja he tuovat mukanaan kyvyn löytää ratkaisuja pitkän kokemuksensa vuoksi.
– Sen sijaan nyt voimaan tulee heikennys, jolla heikennetään 58-vuotiaiden ja tätä vanhempien pitkäaikaistyöttömien toimeentuloa ja palveluita. Jatkossa kuntien velvoite löytää ikääntyneille työttömille töitä poistuu, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta sanoo.
Myöskään palkkatuetusta työstä ei lähtökohtaisesti enää kerry työssäoloehtoa. Poikkeuksena ovat alentuneesti työkykyiset tai yli 60-vuotiaat pitkäaikaistyöttömät. Näille ryhmille palkkatukitöistä kertyy edelleen työssäoloehtoa nykyisen mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Elorantapuheenjohtaja
Puh:020 774 0100Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko: https://www.sak.fi/uutiskirje.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK:n työmarkkinakatsaus: Työaikakeskustelu haukkuu väärää puuta16.6.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Kokonaisuudessaan Suomessa tehdään saman verran töitä kuin keskeisimmissä verrokkimaissa. Eurooppalaisen vertailun perusteella myös Suomessa lomapäivien määrä on keskimääräistä tasoa. Suomessa on käytännössä yksi lomapäivä enemmän kuin maajoukossa keskimäärin. Ongelmat ovatkin ihan muualla.
ILO hyväksyi historiallisen sopimuksen alustatyöntekijöiden oikeuksista12.6.2026 15:23:59 EEST | Tiedote
YK:n alaisen Kansainvälisen työjärjestön ILO:n työkonferenssi hyväksyi tänään täysistunnossaan uuden kansainvälisen sopimuksen alustatyöntekijöiden oikeuksista. Päätös on merkittävä askel kohti sitä, että digitaalisessa alustataloudessa tehtävää työtä ei jätetä työelämän perusoikeuksien ulkopuolelle.
SAK, Akava ja STTK: Palkkavarmuus vahvistaa kokonaisturvallisuutta12.6.2026 10:05:00 EEST | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt ovat tyytyväisiä syntyneeseen sopuun yhteisistä pelisäännöistä, jotka liittyvät drooniuhkatilanteisiin. Yhteisellä suosituksella työelämässä noudatettavista toimintatavoista vahvistetaan kokonaisturvallisuutta.
Työmarkkinakeskusjärjestöt: Tuottava ja hyvinvoiva työelämä on yhteinen asia2.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Ministeriöt julkistivat 2.6.2026 Kansallisen työelämän kehittämisstrategian vuoteen 2035. Se vastaa tarpeeseen lisätä työn tuottavuutta, työhyvinvointia ja osaamista samanaikaisesti.
SAK:n hallitus tyrmää elinkeinoelämän tavoitteet1.6.2026 13:40:08 EEST | Tiedote
SAK:n hallitus on eri mieltä Suomen tulevaisuudesta kuin EK. Elinkeinoelämän keskusliitto julkaisi eduskuntavaalitavoitteensa viime viikolla. SAK:n mukaan työntekijöiden ja tavallisten suomalaisten elämän kurjistamisen täytyy loppua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme