Menikö jo liikaa tunteisiin?, kysyy Anna Kontula
4.9.2024 07:50:00 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Uutuuskirjassaan Kadonneen järjen metsästys Anna Kontula tuo esiin huolensa asiaperustelujen korvaamisesta tunnepuheella. Kontulan mukaan terapiasanasto on levinnyt kauas yli rajojensa ja ohjaa nyt yhteiskunnallista keskustelua.

Alkujaan terapian tarpeisiin kehitetty kieli ja näkökulma ovat valuneet kaikkialle yhteiskunnan huokosiin. Julkisuus on kasvavasti kiinnostunut tunteista, mielen hyvinvoinnista, persoonallisuuksista ja psykologiasta. Poliitikoilta ei enää odoteta tekoja tai argumentaatiota, vaan tunneperformansseja.
Terapian, tunteiden ja yksilöpsykologian avulla käytetään myös poliittista ja taloudellista valtaa – eikä vain eduskunnassa, vaan myös järjestöissä, journalismissa, sosiaalityössä, kirjallisuudessa ja arkisissa valinnoissa. Tämä tuottaa itseensä käpertyneiden yksilöiden nopeaa ja pirstoutunutta ymmärrystä aikana, jolloin tarvitsisimme rakenteita ja keskinäisriippuvuuksia tunnistavaa huolellista ajattelua ehkä enemmän kuin koskaan.
”Jos yhteiskunnallinen keskustelu saa aikaan konflikteja yksinomaan tai pääasiassa tyyliseikoista – miten kuuluu puhua, miten kuuluu tuntea, millaisia kuvia saa tai ei saa jakaa – kyse ei ole politiikasta, ei ainakaan sanan perinteisessä merkityksessä. Kyse on valtavasta mielikuvitusleikistä, jonka harhauttamana yhteiskunnallista valtaa käytetään jossain muualla.”
Kirjan neljä ensimmäistä esseetä kommentoivat tunteiden voittokulkua yhteiskunnallisen vallan eri alueilla ja eri näkökulmista. Kontula muun muassa kysyy, mitä järkeä on palauttaa mielenterveyspalveluissa korjatut ihmiset samoihin oloihin, joissa he alkujaan sairastuivat, ja pohtii, mistä johtuu edustuksellisen demokratian kyvyttömyys vastata ekokatastrofiin. Viides essee kissojen ulkoilun säätelystä on laadittu havainnollistamaan sitä, mitä Kontulan toivoma huolellinen argumentaatio voisi meille käytännössä antaa.
Kadonneen järjen metsästys on nyt saatavissa kirjakaupoista ja e-kirjana.
Anna Kontula (s. 1977) on sosiologi, kirjailija ja kansanedustaja. Hänet tunnetaan valtavirta-ajattelua haastavana keskustelijana. Kontula on julkaissut lukuisia kirjoja, joista viimeisimpinä teokset Eduskunta. Ystäviä ja vihamiehiä (Into 2018), Muuri – Matka maailman suurimpaan vankileiriin (Into 2020) ja Pikkuporvarit: pohdintaa aikamme hengestä (Into 2021).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Into Kustannus
Töölönkatu 9 A 1
00100 Helsinki
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Arne Dahlin kiitetty NOVA-sarja jatkuu3.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Ylistäviä arvioita saaneen dekkarisarjan toisessa osassa Tukholman keskustaan ilmestyy kreikkalaista jumalaa esittävä patsas, joka sateen jälkeen paljastuu ruumiiksi. Pian taideteoksia alkaa ilmestyä lisää. Ruotsalaisen Arne Dahlin kirjoja on myyty yli 5 miljoonaa kappaletta ja käännetty 32 kielelle.
Ville-Juhani Sutisen romaani valottaa nykyisen luksuslomakohteen synkkää historiaa ja suomalaisten kytköstä orjakauppaan2.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
1700-luvun lopulle ajoittuvassa Kiirastulesta-romaanissa päähenkilö Rasti lähtee köyhän Suomen syrjäseudulta etsimään parempaa elämää ja ajautuu Ruotsin siirtomaahan Saint-Barthélemyyn Karibialle. Siellä hän tempautuu osaksi orjakaupan julmaa koneistoa.
Uutuuskirja avaa taustakeskusteluja Suomen ydinaselinjauksista25.5.2026 13:21:50 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja tietokirjailija Kimmo Kiljusen teos Rajalla – Suomen selviytymistarina käy läpi Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa kautta aikojen. Kirjassa myös avataan Suomen ydinaselinjauksiin ja ydinenergialain muutoksiin liittyviä keskusteluja, joita tasavallan presidentin ja pääministerin kanssa käytiin tehtäessä puolustusyhteistyösopimus Yhdysvaltojen kanssa.
Ari Heinilän uutuuskirja näyttää, että Itämeri on suuri seikkailu25.5.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Elokuvantekijä ja itse oppinut Itämeri-tutkija Ari Heinilä on sukeltanut monilla maailman merillä ja seikkaillut mitä eksoottisimmissa paikoissa. Jännittävimmät seikkailut hän kuitenkin löysi lähivesistään Itämereltä. Minun mereni -valokuvateos kutsuu mukaan nauttimaan kotimerestämme luontoa kunnioittaen ja esittelee myös konkreettisia ratkaisuja Itämeren tilan parantamiseen.
Elaf Alin selviytymistarina: kunniaväkivallan varjosta vapauteen20.5.2026 12:20:40 EEST | Tiedote
Ruotsalais-irakilaisen Elaf Alin palkittu esikoisteos Sanoitko minulle rakkaus? on henkilökohtainen kuvaus kasvamisesta kunniasorron tiukasti hallitsemassa perheessä. Kirja nousi Ruotsissa heti ilmestyttyään myynti- ja arvostelumenestykseen. Elaf Ali saapuu kesäkuussa Lahden kansainväliseen kirjailijakokoukseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

