Uuden sukupolven logistiikkaa rakennetaan Oulussa – Suomeen ensimmäinen vetyrekka
3.9.2024 09:58:27 EEST | Koulutuskuntayhtymä OSAO | Tiedote
Oulussa käynnistetty yhteistyö vahvistaa konkreettisesti alueen ja koko Suomen vetytalouden kehittymistä. Vuoden 2025 investointivaraus Suomen ensimmäisen vetyrekan hankintaan mullistaa koko kuljetusketjun ja edistää hiilineutraaliuden saavuttamista.

Koulutuskuntayhtymä OSAO, Oulun yliopisto ja Oulun Ammattikorkeakoulu ovat aloittaneet monimuotoisen yhteistyön vihreän siirtymän hankekokonaisuudessa, joka yhdistää konkreettisesti tutkimuksen, kehityksen ja opetuksen.
Yksi merkittävimmistä investoinneista hankekokonaisuudessa tulee sähkörekan ohella olemaan Suomen ensimmäinen vetyrekka, jonka soveltuvuutta ja roolia logistiikkaketjussa tullaan testaamaan.
“Tutkimme vetyrekan toimivuutta ja muunneltavuutta erilaisiin kuljetustehtäviin tiiviissä yhteistyössä Oulun yliopiston kanssa. Vety- ja sähkökäyttöisellä raskaalla liikenteellä nähdään valtava merkitys hiilineutraaliustavoitteiden saavuttamiselle. Kartoitamme parhaillaan yhdessä vetyrekkavaihtoehtoja ensi vuodelle suunnitellulle hankinnallemme”, kertoo VISIOK-projektista vastaava projektipäällikkö Marjaana Komi OSAOlta.
Investoinnit tukevat OSAOn, Oulun yliopiston ja Oulun Ammattikorkeakoulun yhteisiä pyrkimyksiä kehittää ympäristöystävällistä logistiikkaa. Raskaan kaluston siirtyminen vaihtoehtoisiin käyttövoimiin kuten vetyyn tai sähköön edistää tehokkaasti Suomen tavoitetta vähentää kasvihuonepäästöjä 60 % vuoteen 2030 mennessä.
”Vetyrekka on konkreettinen esimerkki siitä, kuinka voimme yhdistää tutkimuksen, koulutuksen ja kestävän kehityksen tavoitteet”, sanoo toimitusketjujen hallinnan dosentti ja yliopistotutkija Jouni Juntunen Oulun yliopiston kauppakorkeakoulusta.
”Uusiutuvat polttoaineet ovat ympäristön lisäksi myös taloudellinen kysymys. Mikäli emme onnistu vihreässä siirtymässä ensimmäisten joukossa, kansainvälinen taloudellinen kilpailukykymme romahtaa muualla Pohjois-Euroopassa voimakkaasti laskevien logistiikkakustannusten myötä. Koska Suomi on pitkä maa, korostuu tämä erityisesti Pohjois-Suomessa.”
Uudet oppimisympäristöt valmistavat tulevaisuuden osaajia
Vaihtoehtoisiin käyttövoimiin liittyvien investointien lisäksi kolmen organisaation yhteistyössä kehitetään digitaalisia ja lisätyn todellisuuden oppimisympäristöjä raskaan kaluston huoltoon ja kunnossapitoon, metsäalalle ja sisälogistiikan hallintaan. Osaamistarpeita ja markkinatilannetta selvitetään yhteistyössä yritysten kanssa.
”Yritykset ovat siirtymässä sisälogistiikassa pitkälti automatisoituihin järjestelmiin ja robotiikan hyödyntämiseen. Oppimis- ja demonstraatioympäristöjemme sekä koulutusohjelmiemme tulee vastata muuttuneisiin osaamistarpeisiin”, toteaa Oulun Ammattikorkeakoulun projektikoordinaattori Kalle Nuortimo.
Uusimmilla teknologioilla päivitettyjä oppimisympäristöjä otetaan käyttöön esimerkiksi uudenlaisissa monialaisissa koulutuksissa, joiden avulla edistetään vihreän siirtymän alojen työllistymistä ja liiketoimintamahdollisuuksia. Jatkossa oppimisympäristöt tulevat olemaan laajasti opetus- ja tutkimuskäytössä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjaana KomiProjektipäällikköKoulutuskuntayhtymä OSAO
Puh:040 353 8369marjaana.komi@osao.fiKuvat

Linkit
Vihreän siirtymän hankekokonaisuus
OSAOn koordinoimalle kolmivuotiselle hankekokonaisuudelle rahoituksen on myöntänyt Pohjois-Pohjanmaan liitto EAKR- ja JTF-rahastoista sekä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus JTF-rahastosta.
Hankekokonaisuus on valmisteltu Oulun innovaatioallianssi -yhteistyönä ja Oulun kaupunki / BusinessOulu toimii siinä osarahoittajana.
Hankekokonaisuuden kokonaisbudjetti on yli 4 miljoonaa euroa.
Koulutuskuntayhtymä OSAO
OSAO on Suomen johtava koulutusyhteisö, joka mahdollistaa työelämäosaamisen ja jatkuvan oppimisen. Koulutuskuntayhtymän konserniin kuuluvat OSAOn koulutusyksiköt, OSAO Edu Oy ja Virpiniemen liikuntaopisto. OSAO toimii Oulun seudulla ja Koillismaalla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Koulutuskuntayhtymä OSAO
Sähköautojen akkuja ei aina tarvitse vaihtaa – OSAO kouluttaa akkukorjauksen osaajia10.9.2026 09:39:52 EEST | Tiedote
OSAO ottaa Haukiputaalla käyttöön uuden korkeajänniteakkujen testaus- ja korjausympäristön. Sähköautojen määrän kasvaessa myös korjaamoilla tarvitaan nopeasti lisää akkujen diagnostiikan ja korjaamisen erityisosaamista.
OSAOn uusi opetusravintola Kotkankulma avasi ovensa Kaukovainiolla8.9.2026 16:26:40 EEST | Tiedote
OSAOn uusi opetusravintola Kotkankulma on avattu Kaukovainiolle osoitteeseen Kotkantie 1. Opetusravintola tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden harjoitella alan työtehtäviä aidossa asiakaspalvelu- ja ravintolaympäristössä. Samalla ravintola tarjoaa asiakkaille mahdollisuuden nauttia opiskelijoiden valmistamista ruoista.
OSAOn kampushanke etenee – kehitysvaiheen sopimus allekirjoitettu14.8.2026 11:14:58 EEST | Tiedote
OSAOn Kampus 2030 -hankkeen kehitysvaiheen sopimus on allekirjoitettu. Hanke etenee kohti toteutusvaihetta, ja tavoitteena on käynnistää rakentaminen keväällä 2027. Rakentaminen toteutetaan kolmessa vaiheessa, ja koko hankkeen on määrä valmistua vuodenvaihteessa 2030–2031.
Lähihoitajille oma syöpähoitotyön koulutus ensimmäistä kertaa Suomessa7.8.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Syöpäsairauksien esiintyvyys kasvaa, ja syöpäpotilaita hoidetaan yhä enemmän kotihoidon turvin. OSAO käynnistää syksyllä 2026 Suomen ensimmäisen lähihoitajille suunnatun Syöpään sairastuneen hoitotyö -tutkinnon osan vahvistamaan lähihoitajien osaamista syöpään sairastuneiden ohjaamisessa, tukemisessa ja hoitamisessa.
ABB ja OSAO kokoavat robotiikan osaajat Ouluun helmikuussa6.8.2026 13:57:02 EEST | Tiedote
Robotiikka ja automaatio tarjoavat yrityksille uusia keinoja vastata työelämän muutoksiin, parantaa tuottavuutta ja kehittää palveluja. ABB:n ja OSAOn järjestämä Robotiikkapäivä kokoaa Ouluun alan asiantuntijat, yritykset ja opiskelijat tutustumaan uusimpiin teknologioihin ja niiden käytännön sovelluksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme