SDP EDUSKUNTA

SDP:n Johan Kvarnström: HUS:lla on suuri demokratiaongelma, joka voidaan ratkaista lainmuutoksella

3.9.2024 08:05:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) haluaa rajoittaa Helsingin yliopiston edustajien äänioikeutta HUS-yhtymän hallituksen palveluverkkoasioissa. Siksi hän on tehnyt lakialoitteen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen järjestämisestä Uudellamaalla annetun lain muuttamiseksi.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Tällä hetkellä HUS-yhtymän hallituksessa on kaksi Helsingin yliopiston edustajaa, joilla on täydet oikeudet, mukaan lukien äänioikeus. Näillä edustajilla on ollut mahdollisuus vaikuttaa Uudenmaan tärkeisiin sosiaali- ja terveydenhuollon päätöksiin, vaikka yliopisto ei ole toimielin, jonka johto valitaan yleisillä vaaleilla.

– Tässä lakialoitteessa on kyse sen varmistamisesta, että asukkaiden hyvinvointiin vaikuttavia päätöksiä tekevät suoraan valitut henkilöt tai sellaisten elinten edustajat, joiden ylin johto valitaan yleisillä vaaleilla. Tämä on demokratiakysymys, Kvarnström sanoo.

Aloitteessa ehdotetaan, että Helsingin yliopistolla olisi nykyisen käytännön sijaan edustus, jolla olisi täysi läsnäolo- ja puheoikeus hallituksessa, mutta rajoitettu äänioikeus. Näin yliopisto voisi edelleen tarjota asiantuntemustaan vaikuttamatta poliittisiin päätöksiin, jotka jäisivät vain vaaleilla valittujen tehtäväksi.

Aloitteen taustalla ovat aiemmat kiistanalaiset päätökset, joissa yliopiston edustajilla on ollut ratkaiseva rooli. Vuonna 2024 he äänestivät esimerkiksi Lohjan sairaalan synnytysosaston sulkemisesta. Yliopiston edustajat ratkaisivat lisäksi päätöksen Tammisaaren synnytysosaston sulkemisesta vuonna 2009.

– Tässä lakialoitteessa ei kuitenkaan ole kyse yliopiston edustajien toiminnan kyseenalaistamisesta, vaan sen varmistamisesta, että poliittinen valta säilyy vaaleilla valituilla. Myös niiden, jotka uskovat tehneensä kaiken oikein, pitäisi voida ajatella, että heitä ei ole valittu demokraattisesti eikä heillä siten pitäisi olla suurta valtaa sairaalaverkossa, Kvarnström sanoo.

lakimuutos esitetään tulevan voimaan 1. kesäkuuta 2025 HUS-yhtymän nykyisen toimikauden päättyessä. Tämä tarkoittaisi sitä, että uusi hallitus, joka asetettaisiin tulevien kunta- ja aluevaalien jälkeen, olisi ehdotettujen muutosten piirissä.

Lakialoite avautuu tällä viikolla allekirjoitettavaksi kaikille kansanedustajille. Kvarnström kehottaa kollegojaan eduskunnassa tukemaan lakialoitetta, joka vastaa hyvin demokratian perusperiaatteita.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot

Puh:050 514 4080

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.

SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote

Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.

SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote

– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye