SDP:n Johan Kvarnström: HUS:lla on suuri demokratiaongelma, joka voidaan ratkaista lainmuutoksella
3.9.2024 08:05:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) haluaa rajoittaa Helsingin yliopiston edustajien äänioikeutta HUS-yhtymän hallituksen palveluverkkoasioissa. Siksi hän on tehnyt lakialoitteen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen järjestämisestä Uudellamaalla annetun lain muuttamiseksi.

Tällä hetkellä HUS-yhtymän hallituksessa on kaksi Helsingin yliopiston edustajaa, joilla on täydet oikeudet, mukaan lukien äänioikeus. Näillä edustajilla on ollut mahdollisuus vaikuttaa Uudenmaan tärkeisiin sosiaali- ja terveydenhuollon päätöksiin, vaikka yliopisto ei ole toimielin, jonka johto valitaan yleisillä vaaleilla.
– Tässä lakialoitteessa on kyse sen varmistamisesta, että asukkaiden hyvinvointiin vaikuttavia päätöksiä tekevät suoraan valitut henkilöt tai sellaisten elinten edustajat, joiden ylin johto valitaan yleisillä vaaleilla. Tämä on demokratiakysymys, Kvarnström sanoo.
Aloitteessa ehdotetaan, että Helsingin yliopistolla olisi nykyisen käytännön sijaan edustus, jolla olisi täysi läsnäolo- ja puheoikeus hallituksessa, mutta rajoitettu äänioikeus. Näin yliopisto voisi edelleen tarjota asiantuntemustaan vaikuttamatta poliittisiin päätöksiin, jotka jäisivät vain vaaleilla valittujen tehtäväksi.
Aloitteen taustalla ovat aiemmat kiistanalaiset päätökset, joissa yliopiston edustajilla on ollut ratkaiseva rooli. Vuonna 2024 he äänestivät esimerkiksi Lohjan sairaalan synnytysosaston sulkemisesta. Yliopiston edustajat ratkaisivat lisäksi päätöksen Tammisaaren synnytysosaston sulkemisesta vuonna 2009.
– Tässä lakialoitteessa ei kuitenkaan ole kyse yliopiston edustajien toiminnan kyseenalaistamisesta, vaan sen varmistamisesta, että poliittinen valta säilyy vaaleilla valituilla. Myös niiden, jotka uskovat tehneensä kaiken oikein, pitäisi voida ajatella, että heitä ei ole valittu demokraattisesti eikä heillä siten pitäisi olla suurta valtaa sairaalaverkossa, Kvarnström sanoo.
lakimuutos esitetään tulevan voimaan 1. kesäkuuta 2025 HUS-yhtymän nykyisen toimikauden päättyessä. Tämä tarkoittaisi sitä, että uusi hallitus, joka asetettaisiin tulevien kunta- ja aluevaalien jälkeen, olisi ehdotettujen muutosten piirissä.
Lakialoite avautuu tällä viikolla allekirjoitettavaksi kaikille kansanedustajille. Kvarnström kehottaa kollegojaan eduskunnassa tukemaan lakialoitetta, joka vastaa hyvin demokratian perusperiaatteita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
SDP:n Nikkanen: Järjestäytynyt rikollisuus näkyy vankiloissa – ”Nyt ovat käsillä kriittiset hetket”18.9.2026 09:31:32 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa näkyy järjestäytyneen rikollisuuden ja katujengien kasvu, eikä kehitystä voi jäädä seuraamaan sivusta. SDP kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii toimia, joilla Suomesta tehdään Euroopan vaikein toimintaympäristö järjestäytyneelle rikollisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
SDP:n Helena Marttila: Monikulttuurinen Espoo on tutkitusti onnellisen Suomen onnellisin kaupunki17.9.2026 12:41:22 EEST | Tiedote
Kuntarahoituksen tuoreen onnellisuustutkimuksen mukaan espoolaiset ovat kaikkein tyytyväisimpiä elämäänsä. Espoo nousi 22 suomalaiskaupungin vertailussa kärkeen keskiarvolla 7,81. Vertailun toisessa päässä oli Pori, jonka tulos jäi 6,43:een. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) iloitsee tutkimustuloksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme