VR keskittyy ydinliiketoimintaansa - suunnittelee luopuvansa asemien ravintolaliiketoiminnasta
Strategiansa mukaisesti VR keskittyy ydinliiketoimintoihinsa matkustaja- ja tavaraliikenteeseen ja suunnittelee luopuvansa asemien ravintolaliiketoiminnasta. Muutosneuvottelut käynnistyvät ravintolapalveluista vastaavassa tytäryhtiö Avecrassa, koskien kahdeksaa Avecran kivijalkaravintolaa. Suunnitellulla muutoksella ei ole vaikutusta junien ravintolapalveluihin eikä junahenkilökuntaan. Muutosneuvotteluiden arvioidaan johtavan enintään 75 työtehtävän vähenemiseen.
Strategiansa mukaisesti VR keskittyy ydinliiketoimintaansa matkustaja- ja tavaraliikenteeseen. Osana raideliikenteen kilpailuun valmistautumista, yhtiö on jo aiemmin kertonut luopuvansa esimerkiksi omistamistaan asemakiinteistöistä. VR suunnittelee nyt luopuvansa asemien ravintolaliiketoiminnasta, ja on tänään esittänyt kutsun asiaa koskeviin muutosneuvotteluihin taloudellisista, tuotannollisista ja työnantajan toiminnan uudelleenjärjestelyistä johtuvista syistä.
Muutosneuvottelut koskevat VR:n tytäryhtiö Avecra Oy:n kaikkia kahdeksaa kivijalkaravintolaa: Helsingissä Aseman Wursti, Ooster, Minuuttibaari, Robert's Coffee ja Hesburger, Tampereella Robert's Coffee, Keravalla Kellobaari sekä Tikkurilassa Kahvi&Lippu. Neuvotteluiden piirissä on yhteensä 93 Avecran työntekijää. Suunnitellulla muutoksella ei ole vaikutusta junien ravintolapalveluihin eikä junahenkilökuntaan. Suunnitellut toimenpiteet toteutettaisiin loppuvuodesta 2024 alkaen. Avecra työllistää noin 400 työntekijää Suomessa – kokonaisuudessaan VR:llä on henkilöstöä Suomessa noin 6000.
VR pyrkii aktiivisesti edistämään raidemarkkinan kasvua ja kilpailua Suomessa. Yhtiön suunnitelma luopua asemista antaa kunnille, kaupungeille ja muille toimijoille mahdollisuuden kehittää uudenlaisia palveluja liikenteen solmukohtiin, mukaan lukien asemien ravintolapalvelut.
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2023 kyydissämme tehtiin 15,1 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa ja kuljetimme rautateitse 23,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 224,1 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 9 100 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR:n lähiliikenteen aikatauluihin parannuksia idän reiteille 14.12. alkaen – uudistukset sujuvoittavat liikennettä ja parantavat vaihtoyhteyksiä5.12.2025 13:15:00 EET | Tiedote
VR on suunnittelut yhdessä kuntien kanssa parannuksia lähiliikenteen aikatauluihin Helsingin ja Kotkan väliseen liikenteeseen. Aikataulumuutokset parantavat jatkoyhteyksiä ja sujuvoittavat matkustamista palvellen kuntien asukkaita erityisesti Helsinki-Lahti-Kouvola-Kotka-akselilla. Uudet aikataulut tulevat voimaan 14.12.2025.
Uusia junavuoroja Ouluun joulukuussa3.12.2025 14:44:06 EET | Tiedote
VR lisää kaukoliikenteen junavuorojen tarjontaa eri puolilla Suomea merkittävästi vuodelle 2026. Uudet vuorot vahvistavat yhteyksiä Oulusta Helsinkiin ja väliasemille sekä Oulusta pohjoiseen. Vuorot on suunniteltu täydentämään aukkoja junaliikenteen aikatauluissa viikon kysytyimmille matkustuspäiville, ja niiden liikennöinti aloitetaan 14.12.2025.
Uusia junavuoroja Joensuuhun joulukuussa3.12.2025 14:13:39 EET | Tiedote
VR lisää kaukoliikenteen junavuorojen tarjontaa eri puolilla Suomea merkittävästi vuodelle 2026. Uudet vuorot vahvistavat yhteyksiä Joensuusta Helsinkiin ja väliasemille. Vuorot on suunniteltu täydentämään aukkoja junaliikenteen aikatauluissa viikon kysytyimmille matkustuspäiville, ja niiden liikennöinti aloitetaan 14.12.2025.
Uusia junavuoroja Kuopioon joulukuussa3.12.2025 14:07:06 EET | Tiedote
VR lisää kaukoliikenteen junavuorojen tarjontaa eri puolilla Suomea merkittävästi vuodelle 2026. Uudet vuorot vahvistavat yhteyksiä Kuopiosta Helsinkiin ja väliasemille. Vuorot on suunniteltu täydentämään aukkoja junaliikenteen aikatauluissa viikon kysytyimmille matkustuspäiville, ja niiden liikennöinti aloitetaan 14.12.2025.
VR:n kaukoliikenteessä saavutettiin matkustajaennätys – lokakuussa junalla tehtiin 1,5 miljoonaa matkaa18.11.2025 09:32:04 EET | Tiedote
Lokakuussa VR:n kaukojunissa tehtiin ennätykselliset 1,5 miljoonaa matkaa. Kyseessä on kaikkien aikojen korkein kuukausittainen matkamäärä. Myös asiakastyytyväisyys ja täsmällisyys olivat lokakuussa erinomaisella tasolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme