Alaikäisiin kohdistuva seksuaalinen häirintä on yleistynyt – pääkaupunkiseudun kouluissa, toisella asteella ja nuorisotiloilla autetaan tunnistamaan ja reagoimaan häirintään
3.9.2024 09:20:14 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Joka toinen vuosi toteutettavan Kouluterveyskyselyn tulokset osoittavat, että lapsiin ja nuoriin kohdistuva seksuaalinen häirintä on yleistynyt. On havaittu, että lasten ja nuorten voi olla vaikeaa tunnistaa seksuaalista häirintää. Tämän vuoden aikana pääkaupunkiseudun kouluissa, toisella asteella ja nuorisotiloilla käsitellään ilmiötä, jotta lapset ja nuoret oppisivat tunnistamaan ja reagoimaan seksuaaliseen häirintään. Aihetta käsitellään kouluissa 5.-luokasta ylöspäin ikätasoisesti Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla. Aiheesta tuotetaan myös materiaalia nuorten seuraamien sosiaalisen median vaikuttajien kanaviin.
Valtakunnallisen Kouluterveyskyselyn avulla tuotetaan joka toinen vuosi monipuolista seurantatietoa lasten ja nuorten terveydestä ja hyvinvoinnista. Kyselyyn vastaavat 4.–5.-luokkalaiset, 8.–9.-luokkalaiset sekä lukion ja ammatillisen koulutuksen 1.–2. vuoden oppilaat. Viime vuonna pääkaupunkiseudulla kyselyyn vastasi yhteensä 47 134 oppilasta. Pääkaupunkiseudun kaupungit haluavat omalta osaltaan auttaa tunnistamaan seksuaalista häirintää sekä ehkäistä sen esiintymistä lasten ja nuorten keskuudessa.
Kysely osoittaa, että seksuaalisen häirintää koetaan kaikissa kyselyyn vastanneissa ikäryhmissä. Eniten seksuaalista ahdistelua ovat kokeneet 8.–9.-luokkalaiset ja lukioikäiset tytöt, joista miltei puolet on kokenut seksuaalista ehdottelua tai ahdistelua. Seksuaalinen häirintä näyttää kohdistuvan yhä nuorempiin, sillä 4.–5.-luokkalaisten kokema häirintä oli lisääntynyt kahden vuoden takaiseen verrattuna ja oli nyt noin 10 % vastanneista.
Seksuaalinen häirintä on yleisintä somessa
Seksuaalista häirintää voi kohdata julkisissa tiloissa, kotona tai verkon välityksellä. Sosiaalisen median kanavissa nuoriin kohdistuva seksuaalinen häirintä on tyypillisesti seksuaalissävytteisten viestien ja kuvien lähettämistä. Kasvokkaiseen kanssakäymiseen liittyy myös fyysistä seksuaalista toimintaa.
Viime vuosina etenkin seksuaalissävytteisten kuvien lähettäminen nuorten keskuudessa on yleistynyt, kun kuvien ja videoiden ottaminen ja jakaminen on muutenkin arkipäiväistynyt. Sosiaalisessa mediassa tapahtuvasta seksuaalisesta häirinnästä on tullut niin yleinen ilmiö, että osa nuorista ajattelee sen kuuluvan sosiaaliseen mediaan.
"Mitä nuoremmasta henkilöstä on kyse, sen hankalampaa voi olla tunnistaa joutuvansa seksuaaliväkivallan uhriksi. Groomaajat eli aikuiset, jotka houkuttelevat alaikäisiä seksuaaliseen toimintaan, voivat olla hyvin taitavia saamaan ensin lapsen tai nuoren luottamuksen kyselemällä kuulumisia ja kehumalla tämän ulkonäköä, ja hiljalleen lapselta tai nuorelta toivotaan seksuaalista toimintaa”, lapsiin kohdistuneisiin pahoinpitely- ja seksuaalirikoksiin erikoistunut Annina Lehtonen Länsi-Uudenmaan poliisista sanoo.
Opettajat ja nuoriso-ohjaajat auttavat nuoria tunnistamaan häirintää ja reagoimaan siihen
Syksyllä pääkaupunkiseudun kunnat ovat tuottaneet materiaaleja opettajien ja nuoriso-ohjaajien tueksi seksuaalisen häirinnän käsittelyyn lasten ja nuorten kanssa. Aikuisten käyttöön tarkoitettu tukimateriaali sisältää käsitteiden avaamista, keskustelukysymyksiä ja osallistavia tehtäviä, joiden avulla ilmiötä käsitellään. Tukimateriaalin rinnalla voi katsoa seksuaalisen häirinnän tunnistamista auttavia videoita, jotka on tuottanut Pelastakaa Lapset ry.
Seksuaalisen häirinnän ilmiötä käsitellään kouluissa ja nuorisotiloissa tämän vuoden aikana 5. luokkalaisista lukioikäisiin saakka ikätasoon sopivalla tavalla. Käsiteltäviä teemoja ovat seksuaalisen häirinnän käsitteet, seksuaalissävytteiset kuvat, grooming, tuen saaminen, nuoren lahjominen ja ilmoituksen tekeminen sekä groomaajan useat uhrit. Tavoitteena on, että nuoret oppisivat tunnistamaan seksuaalisen häirinnän ja toimimaan oikein, mikäli he joutuvat sen uhriksi tai etteivät he epähuomiossa itse syyllistyisi seksuaalisen häirinnän tunnusmerkit täyttäviin tekoihin.
Aikuinen on velvollinen tekemään viranomaisilmoituksen jo epäilystä
Aikuinen on velvollinen ilmoittamaan poliisille ja lastensuojeluviranomaiselle, mikäli epäilee lapsen tai nuoren joutuneen seksuaalisen ahdistelun kohteeksi. Pelkästään ilmoituksen tekeminen ei kuitenkaan riitä, vaan aikuisen on huolehdittava, että lapsi ja nuori saa myös riittävästi tukea tilanteeseensa.
“Poliisi toivoo, että meihin oltaisiin matalalla kynnyksellä yhteydessä, jos edes epäilee lapseen tai nuoreen kohdistuneen seksuaaliväkivaltaa. Vain tällä tavalla pystymme myös poliisissa puuttumaan tilanteeseen ja mahdollisesti saattamaan tekijät vastuuseen teoistaan”, Lehtonen toteaa.
Näin voi suojella lasta ja nuorta netissä:
1. Lapselta ja nuorelta on tärkeä kysyä nettiin ja someen liittyviä kuulumisia ja ajatuksia osana arkisia keskusteluja.
2. On hyvä kysyä myös, onko tapahtunut jotain, mikä tuntui lapsesta tai nuoresta ikävältä tai hämmentävältä.
3. Ole kiinnostunut lapsen ja nuoren asioista, niin huolenaiheiden esiin tuominenkin helpottuu.
4. Seksuaalikasvatus, jonka osana lapsi ja nuori saa tietoa netissä tapahtuvasta seksuaalisesta häirinnästä, on tärkeä keino suojella lasta ja nuorta.
Poliisille tai Pelastakaa Lasten Nettivihjeeseen (www.nettivihje.fi ) voi ilmoittaa laittomaksi epäilemästään lapsiin ja nuoriin kohdistuvasta seksuaalista häirintää todistavasta materiaalista tai siihen liittyvästä toiminnasta.
Yhteyshenkilöt
Haastattelupyynnöt:
Espoon kaupunki: Susanna Nikko, viestintäpäällikkö, susanna.nikko@espoo.fi,
p. 050 55 17 118.
Helsingin kaupunki: Mia Kivioja, johtava psykologi, +358405199805, mia.kivioja@hel.fi
Vantaan kaupunki: Tiina Kulju-Palo, opiskeluhuollon erityisasiantuntija, tiina.kulju-palo@vantaa.fi, p. 040 513 7818.
Pelastakaa Lapset ry: Maarit Mustonen, asiantuntija, maarit.mustonen@pelastakaalapset.fi, p. 040 351 3475.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Arbetet med skyltning för cykeltrafik har slutförts14.8.2026 10:57:49 EEST | Pressmeddelande
I Esbo har det installerats skyltning för cykeltrafik i hela staden. Syftet med skyltarna är att göra cykling smidigare samt att erbjuda tydlig och enhetlig skyltning på olika håll i Esbo. Installationsarbetena har i huvudsak genomförts under år 2026, men en del av skyltarna installeras efter sommaren 2026 i samband med andra pågående byggarbeten. Alla rutter med skyltning och numrerade rutter finns i Esbo stads karttjänst.
Pyöräliikenteen viitoituksen urakka valmistunut14.8.2026 10:57:49 EEST | Tiedote
Espooseen on asennettu koko kaupungin alueelle pyöräilyn opasteita, joiden tavoitteena on parantaa polkupyöräilijöiden liikkumisen sujuvuutta sekä tarjota selkeää ja yhdenmukaista opastusta eri puolilla Espoota. Asennustyöt on pääosin toteutettu vuoden 2026 aikana, mutta osa opasteista asennetaan kesän 2026 jälkeen muiden käynnissä olevien työmaiden yhteydessä. Kaikki opastettavat reitit ja numeroidut reitit ovat nähtävillä Espoon karttapalvelussa.
Cycling route signage project completed14.8.2026 10:57:49 EEST | Press release
New signs have been installed throughout the City of Espoo’s cycling network to make cycling smoother and to provide clear and uniform signage around Espoo. Most of the installation work has been completed during 2026, but some signs will be installed after summer 2026 in connection with other ongoing roadwork projects. All signed and numbered cycling routes are available in the City of Espoo’s map service.
Espoo esittää kuorma- ja pakettiautoille Suomen ensimmäisiä nollapäästövyöhykkeitä ilmastopäästöjen vähentämiseksi13.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Espoon ilmastopäästöt ovat laskeneet merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana erityisesti energian tuotannossa. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin lisätoimia liikenteen päästöjen vähentämiseksi. Osana ilmastotiekartan päivitystä kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle esitetään kuorma- ja pakettiautojen nollapäästövyöhykkeiden asteittaista käyttöönottoa. Pääkaupunkiseudun nollapäästövyöhykkeet olisivat toteutuessaan Suomen ensimmäiset.
Avgiftsbelagd parkering utvidgas i Mattby och Kilo i september11.8.2026 09:42:55 EEST | Pressmeddelande
I enlighet med stadsstyrelsens beslut i mars håller staden på att utvidga zonerna för avgiftsbelagd parkering. Den nya skyltningen inleds i september i Mattby och Kilo. Fordonens förare ombeds att hålla koll på vägmärkena vid parkering, eftersom avgifterna träder i kraft genast när vägmärkena har bytts ut. Att parkeringen är avgiftsbelagd visas med vägmärken enligt bilden. Via länkarna i slutet av detta meddelande kan du ladda ner en karta och en förteckning över de gator som ändringarna gäller. Parkeringens pris och tiden då parkeringen är avgiftsbelagd I zon 1 kostar parkering 3,50 euro per timme och i zon 2 kostar det 2,5 euro per timme. Den avgiftsbelagda parkeringen gäller vardagar kl. 8–20, lördagar kl. 8–18 och i zon 1 också söndagar kl. 8–18. Vägmärken visar när parkeringen är avgiftsbelagd. Parkering är avgiftsfri och tillåten utan tidsbegränsning under övriga tider. Stadsstyrelsens beslut att utvidga den avgiftsbelagda parkeringen och om nya zoner i Esbo: Stadsstyrelsens prot
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme