Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallituksen on kannettava vastuunsa ilmastonmuutoksen hillinnässä
Ympäristövaliokunnan sd-ryhmä on pöyristynyt Orpon hallituksen ylimielisestä välinpitämättömyydestä ilmastoasioissa.
– Kansalaiset osoittavat mieltä, järjestöt ovat haastaneet Orpon hallituksen oikeuteen ja tutkijat varoittavat riittämättömistä ilmastotoimista. Jatkuvista myrskyvaroituksista huolimatta hallitus ei vaivaudu edes kertomaan, miten se aikoo vastata perusteltuun huoleen ja kritiikkiin. Nyt ei ole aika vältellä vastuuta vaan laatia toteuttamiskelpoinen suunnitelma sekä hiilinielujen ja päästöjen erotuksen vähentämiseksi että EU:lta mahdollisesti lankeavaan miljardiluokan sakkoon varautumiseksi, ryhmän vastaava, kansanedustaja Pinja Perholehto toteaa.

Perholehto katsoo, että hallitus ei voi jättää reagoimatta näihin vaatimuksiin.
– Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku. Ajanpeluu ilmastotoimissa ei ratkaise mitään, vaan pahentaa tilannetta ja tekee toimista yhä kalliimpia. Yksi hallituksen keskeisistä virheistä on ympäristölle haitallisten yritystukien jatkaminen. SDP esitti jo vuoden 2024 vaihtoehtobudjetissaan yli 200 miljoonan euron leikkauksia niihin. Vaikka laarinpohjat on väitetty kolutun läpi, ei jo kahdesti selvitettyä maankäytön muutosmaksuakaan ole otettu käyttöön, hän luettelee.
Sunnuntain 2.9. Helsingin Sanomissa ympäristöministeriön ympäristöneuvos totesi, että EU:n kanssa sovituista nielu- ja päästörajoista poikkeaminen voi tuoda Suomelle jopa 0,8–2 miljardin laskun, joka maksetaan viime kädessä veronmaksajan pussista.
– On käsittämätöntä, että ilmastoministeri on todennut, että hiilinielujen ja päästöjen erotuksen kurominen on mahdoton tehtävä, mutta karmaisevaa on se, että hän käyttää tätä syynä olla tekemättä mitään. On melkoinen ero, joutuuko Suomi ostamaan korvaavia yksiköitä 800 000 000 eurolla vai 2 000 000 000 eurolla. Vai ovatko luvut tällä kertaa vuorostaan liian suuret, ettei valtiovarainministeri viitsi niistä kiinnostua, sivaltaa kansanedustaja Johan Kvarnström.
– Vielä reilu vuosi sitten Mykkänen arvioi, että EU:n komissio saadaan myöntämään Suomelle kertaluonteinen poikkeus kuluvan kauden ilmastovelvoitteista. Julkisuudessa esiintyneiden tietojen perusteella komissio hakee ilmasto- ja ympäristökysymyksissä yhteistyötä näihin kysymyksiin kunnianhimoisesti suhtautuvien ryhmien kanssa ja ilmastokomissaariksi sovitellaan näihin sitoumuksiin tiukasti suhtautuvaa komissaaria, joten Suomen hallituksen toiveet erityiskohtelusta voivat jäädä ilman vastakaikua, pohtii kansanedustaja Marko Asell. – Joka tapauksessa lasku ilmastotoimien laiminlyönnistä jää seuraavalle hallitukselle.
Hallitus on tänään kokoontunut syksyn budjettiriiheen, jonka päätösten myötä Suomi velkaantuu edelleen, haastavassa asemassa olevien tilanne heikentyy entisestään ja ilmastokriisi pahenee.
– Samoin kuten hallitus kohdistaa leikkaustoimensa ideologisin perustein pienituloisiin, jättää se poliittisin perustein ryhtymättä tehokkaisiin ilmastotoimiin. Valtiontalouden tarkastusvirasto selvittää ilmastotoimien vaikuttavuutta, mutta selvitys valmistuu vasta vuoden kuluttua ja tutkittavat toimet vaikuttavat poimitun valikoidusti: esimerkiksi jakeluvelvoitteen korottaminen ei ole listalla. Selvitystä odotellessaan lyhytnäköinen hallitus aikoo lisätä liikenteen päästöjä laskemalla jakeluvelvoitetta samaan aikaan, kun ilmastopaneeli laskee, että päästötavoitteiden saavuttaminen tulisi edullisemmaksi kuin tavoitteiden laiminlyönti, Kvarnström kritisoi.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
SDP:n Eloranta: Hallituksen politiikka syventää lasten oppimisen eroja17.12.2025 15:29:54 EET | Tiedote
Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen esitti tänään (17.12.) huolen lasten perheen taloudellisen tilanteen ja syntymäkunnan kasvavasta vaikutuksesta oppimistuloksiin. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Elorannan mukaan koulutuksen yhdenvertaisuutta tulevat vielä todennäköisesti entisestään heikentämään hallituksen leikkaukset sosiaaliturvaan, mitkä lisäävät lapsiperheköyhyyttä sekä leikkaukset kuntien valtionosuuksiin, joilla kunnat järjestävät koulutusta. Eloranta vaatii välittömiä toimia tilanteen korjaamiseksi, jotta jokainen lapsi saa yhdenvertaiset lähtökohdat elämään ja koulutuksellisesta tasa-arvosta voidaan pitää huolta kaikissa kunnissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme