Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys palaa kaupalliseen käyttöön
Tammikuussa vikaantuneen Suomen ja Viron välisen EstLink 2 - sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet suunnitellusti ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona 4.9.

Korjaustyöt toisella Suomen ja Viron välisellä sähkönsiirtoyhteydellä ovat valmistuneet ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona. EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys on ollut vikaantumisen vuoksi pois käytöstä tammikuun lopusta lähtien.
Korjaustöitä on tehty tiiviissä yhteistyössä Fingridin ja Viron kantaverkkoyhtiö Eleringin sekä kaapelivalmistajan kanssa. EstLink 2 -yhteyden vikaantumispaikka on ollut korjaustöiden kannalta haasteellinen. Vioittunut osa kaapelista on korvattu 300 metrin matkalta uudella merikaapelilla.
Kaapeliyhteyden toiminnan varmistavat testit alkoivat maanantaina ja jatkuvat tiistain ajan. Kaapeli palautetaan kaupalliseen käyttöön keskiviikosta alkaen. Korjaustöiden valmistuttua Fingrid joutuu vielä rajoittamaan sähkön vientikapasiteettia Viroon lähipäivien ajan Etelä-Suomessa tehtävien sähköaseman rakennustöiden takia.
”Eleringin johdolla toteutettu korjausoperaatio Viron rannikolla on sujunut erinomaisesti huolimatta korjauksen poikkeuksellisesta vaativuudesta. Korjaus toteutettiin kuivatun merenpohjan päälle rakennetulla tilapäisellä 400 neliömetrin korjausalustalla. Innovatiivisen ratkaisun avulla pystyimme varmistamaan korjausaikataulun ja säästämään varakaapelia,” toteaa yksikön päällikkö Kimmo Nepola.
EstLink 2 -yhteys vikaantui perjantaina 26.1.2024. Vika-alue paikannettiin nopeasti Viron rannikolle. Tarkka vikapaikka löytyi maaliskuun alussa, minkä jälkeen korjaustyöt ovat jatkuneet keskeytyksettä alkusyksyyn saakka. Sähkönsiirtoyhteyden vikaantumisella ei ole ollut vaikutusta sähköjärjestelmän toimivuuteen Suomessa, mutta vika pienensi tilapäisesti maiden välistä sähkönsiirtokapasiteettia 650 megawattia.
Lisätietoja
Kimmo Nepola, yksikön päällikkö, Fingrid, +358 50 590 3850
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid hankkii Etelä-Pohjanmaan tuulivoima-alueelle rakennettavan voimajohdon osaksi kantaverkkoa9.9.2025 13:54:39 EEST | Tiedote
Fingrid hankkii osaksi kantaverkkoa osuuden voimajohdosta, jota tuulivoimayhtiö OX2 rakentaa Etelä-Pohjanmaalle. Osana laajenevaa kantaverkkoa voimajohto on mahdollisimman tehokkaassa käytössä ja parantaa alueelle tulevan tuuli- ja aurinkovoimatuotannon liitettävyyttä sekä kantaverkon käyttövarmuutta.
Uusi kahden virtapiirin siirtolinja tukee Etelä-Suomen uutta sähkönkulutusta5.9.2025 11:31:17 EEST | Tiedote
Fingrid rakentaa Alajärveltä Hausjärvelle kantaverkon järeän kahden virtapiirin pääsiirtolinjan, joka edistää länsirannikolle voimakkaasti keskittyneen tuulivoimatuotannon siirtämistä kulutukseen. Vuosina 2028–2029 valmistuva 400 kilovoltin siirtoyhteys on yksi Fingridin tärkeimmistä investointihankkeista ja osa Lakeuslinjaa. Se mahdollistaa merkittävästi uutta sähkönkulutusta Etelä-Suomessa, helpottaa siirtokeskeytyksiä ja parantaa koko sähköjärjestelmän käyttövarmuutta. Hankkeen investointikustannukset ovat yli 160 miljoonaa euroa.
Virhe tasepoikkeaman hinnoittelussa5.9.2025 09:50:17 EEST | Tiedote
Fingrid havaitsi virheen tasepoikkeaman hinnoittelussa ajalla 6.5.–25.8.. Virhe on vaikuttanut myös FCR-N-reservin energiamaksuihin. Virhe on korjattu eSettin tietoihin 6.5. alkaen, ja virheen aiheuttamat vaikutukset tullaan korjaamaan osana eSettin korjauslaskutusta.
Kantaverkon kehittämissuunnitelma: investoinnit sähkönsiirtoyhteyksiin kasvavat edelleen4.9.2025 09:57:49 EEST | Tiedote
Fingrid on julkaissut luonnoksen kantaverkon kehittämissuunnitelmasta vuosille 2026-2035. Suunnitelman tavoitteena on mahdollistaa ilmastotavoitteiden ja puhdasta sähköä hyödyntävien teollisten investointien toteutuminen. Kehittämissuunnitelmaan sisältyvien vaihtoehtojen ansiosta Fingrid pystyy vastaamaan myös muuttuviin asiakastarpeisiin. Tänään 4.9. klo 13 alkaen järjestetään Fingridin perinteinen sidosryhmätilaisuus Fingrid Current, jossa esitellään myös kantaverkon kehittämissuunnitelman luonnos. Tilaisuutta voi seurata suorana lähetyksenä verkosta.
Main grid development plan: investments in electricity transmission links continue to grow4.9.2025 09:57:49 EEST | Press release
Fingrid has published its main grid development plan for the period 2026–2035. The plan aims to enable industrial investments in clean electricity and the attainment of climate targets. The alternative scenarios included in the development plan will also allow Fingrid to respond to changing customer needs.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme