Fingrid Oyj

Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys palaa kaupalliseen käyttöön

3.9.2024 12:23:15 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Tammikuussa vikaantuneen Suomen ja Viron välisen EstLink 2 - sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet suunnitellusti ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona 4.9.

Kuvan lähde: Elering

Korjaustyöt toisella Suomen ja Viron välisellä sähkönsiirtoyhteydellä ovat valmistuneet ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona. EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys on ollut vikaantumisen vuoksi pois käytöstä tammikuun lopusta lähtien.  
 
Korjaustöitä on tehty tiiviissä yhteistyössä Fingridin ja Viron kantaverkkoyhtiö Eleringin sekä kaapelivalmistajan kanssa. EstLink 2 -yhteyden vikaantumispaikka on ollut korjaustöiden kannalta haasteellinen. Vioittunut osa kaapelista on korvattu 300 metrin matkalta uudella merikaapelilla.  

Kaapeliyhteyden toiminnan varmistavat testit alkoivat maanantaina ja jatkuvat tiistain ajan. Kaapeli palautetaan kaupalliseen käyttöön keskiviikosta alkaen. Korjaustöiden valmistuttua Fingrid joutuu vielä rajoittamaan sähkön vientikapasiteettia Viroon lähipäivien ajan Etelä-Suomessa tehtävien sähköaseman rakennustöiden takia. 

”Eleringin johdolla toteutettu korjausoperaatio Viron rannikolla on sujunut erinomaisesti huolimatta korjauksen poikkeuksellisesta vaativuudesta. Korjaus toteutettiin kuivatun merenpohjan päälle rakennetulla tilapäisellä 400 neliömetrin korjausalustalla. Innovatiivisen ratkaisun avulla pystyimme varmistamaan korjausaikataulun ja säästämään varakaapelia,” toteaa yksikön päällikkö Kimmo Nepola. 

EstLink 2 -yhteys vikaantui perjantaina 26.1.2024. Vika-alue paikannettiin nopeasti Viron rannikolle. Tarkka vikapaikka löytyi maaliskuun alussa, minkä jälkeen korjaustyöt ovat jatkuneet keskeytyksettä alkusyksyyn saakka. Sähkönsiirtoyhteyden vikaantumisella ei ole ollut vaikutusta sähköjärjestelmän toimivuuteen Suomessa, mutta vika pienensi tilapäisesti maiden välistä sähkönsiirtokapasiteettia 650 megawattia. 
 
Lisätietoja 
Kimmo Nepola, yksikön päällikkö, Fingrid, +358 50 590 3850 

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Selvitys sähkön riittävyydestä Euroopassa keskipitkällä aikavälillä julkaistu3.2.2026 10:37:33 EET | Tiedote

Euroopan kantaverkkoyhtiöiden yhteistyöjärjestön ENTSO-E:n selvityksessä tarkastellaan sähkön riittävyyttä Euroopassa seuraavan kymmenen vuoden aikana. Vuosittain julkaistavan selvityksen mukaan etenkin Keski-Euroopassa sähkön riittävyydessä on tulevina vuosina haasteita. Suomessa sähkön riittävyys on kohtuullisella tasolla lähivuosina, mutta heikkenee 2030-luvulla ja siten puoltaa tarvetta sähkön riittävyyttä tukeville toimille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye