Fingrid Oyj

Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys palaa kaupalliseen käyttöön

3.9.2024 12:23:15 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Tammikuussa vikaantuneen Suomen ja Viron välisen EstLink 2 - sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet suunnitellusti ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona 4.9.

Kuvan lähde: Elering

Korjaustyöt toisella Suomen ja Viron välisellä sähkönsiirtoyhteydellä ovat valmistuneet ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona. EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys on ollut vikaantumisen vuoksi pois käytöstä tammikuun lopusta lähtien.  
 
Korjaustöitä on tehty tiiviissä yhteistyössä Fingridin ja Viron kantaverkkoyhtiö Eleringin sekä kaapelivalmistajan kanssa. EstLink 2 -yhteyden vikaantumispaikka on ollut korjaustöiden kannalta haasteellinen. Vioittunut osa kaapelista on korvattu 300 metrin matkalta uudella merikaapelilla.  

Kaapeliyhteyden toiminnan varmistavat testit alkoivat maanantaina ja jatkuvat tiistain ajan. Kaapeli palautetaan kaupalliseen käyttöön keskiviikosta alkaen. Korjaustöiden valmistuttua Fingrid joutuu vielä rajoittamaan sähkön vientikapasiteettia Viroon lähipäivien ajan Etelä-Suomessa tehtävien sähköaseman rakennustöiden takia. 

”Eleringin johdolla toteutettu korjausoperaatio Viron rannikolla on sujunut erinomaisesti huolimatta korjauksen poikkeuksellisesta vaativuudesta. Korjaus toteutettiin kuivatun merenpohjan päälle rakennetulla tilapäisellä 400 neliömetrin korjausalustalla. Innovatiivisen ratkaisun avulla pystyimme varmistamaan korjausaikataulun ja säästämään varakaapelia,” toteaa yksikön päällikkö Kimmo Nepola. 

EstLink 2 -yhteys vikaantui perjantaina 26.1.2024. Vika-alue paikannettiin nopeasti Viron rannikolle. Tarkka vikapaikka löytyi maaliskuun alussa, minkä jälkeen korjaustyöt ovat jatkuneet keskeytyksettä alkusyksyyn saakka. Sähkönsiirtoyhteyden vikaantumisella ei ole ollut vaikutusta sähköjärjestelmän toimivuuteen Suomessa, mutta vika pienensi tilapäisesti maiden välistä sähkönsiirtokapasiteettia 650 megawattia. 
 
Lisätietoja 
Kimmo Nepola, yksikön päällikkö, Fingrid, +358 50 590 3850 

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Uusilta tuuli- ja aurinkovoimalaitoksilta edellytetään verkkoa vakauttavia säätöominaisuuksia25.9.2026 11:57:04 EEST | Tiedote

Fingrid asettaa uusia teknisiä vaatimuksia suuntaajavaltaiselle sähköntuotannolle. Vaatimuksissa uudelta tuuli- ja aurinkovoimalaitokselta edellytetään verkkoa vakauttavia säätöominaisuuksia, jos laitos sijoittuu alueelle, jolla tuuli- ja aurinkovoimaa on jo ennestään runsaasti. Näillä ominaisuuksilla mahdollistetaan laitoksen liittäminen sähköverkkoon heikentämättä verkon käyttövarmuutta. Fingrid järjestää aiheesta webinaarin 16.10.

Sähkön arvioidaan riittävän talvella, jos kotimainen sähköntuotanto ja siirtoyhteydet toimivat luotettavasti24.9.2026 09:29:00 EEST | Tiedote

Sähkön riittävyys Suomessa näyttää tulevana talvena vakaalta, mikäli merkittäviltä sähkön tuotantolaitosten vikaantumisilta vältytään ja siirtoyhteydet Ruotsista ja Virosta toimivat normaalisti. Fingridin arvion mukaan sähköä on riittävästi tarjolla myös tuulettomina ja kylminä talvipäivinä. Näissä haastavimmissa tilanteissa sähkön hinnan odotetaan aktivoivan kulutusjoustoa, mikä turvaa sähkön riittävyyttä.

Electricity is expected to be sufficient this winter, provided that domestic production and transmission lines operate reliably24.9.2026 09:29:00 EEST | Press release

Finland’s electricity adequacy outlook for the coming winter is stable, provided that major failures at production facilities are avoided and the transmission lines from Sweden and Estonia operate normally. According to Fingrid’s assessment, sufficient electricity will be available even on cold, calm winter days. In the most challenging situations, high electricity prices are expected to activate demand response, thereby safeguarding adequacy of supply.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye