Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys palaa kaupalliseen käyttöön
3.9.2024 12:23:15 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote
Tammikuussa vikaantuneen Suomen ja Viron välisen EstLink 2 - sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet suunnitellusti ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona 4.9.

Korjaustyöt toisella Suomen ja Viron välisellä sähkönsiirtoyhteydellä ovat valmistuneet ja yhteyden arvioidaan palaavan kaupalliseen käyttöön keskiviikkona. EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteys on ollut vikaantumisen vuoksi pois käytöstä tammikuun lopusta lähtien.
Korjaustöitä on tehty tiiviissä yhteistyössä Fingridin ja Viron kantaverkkoyhtiö Eleringin sekä kaapelivalmistajan kanssa. EstLink 2 -yhteyden vikaantumispaikka on ollut korjaustöiden kannalta haasteellinen. Vioittunut osa kaapelista on korvattu 300 metrin matkalta uudella merikaapelilla.
Kaapeliyhteyden toiminnan varmistavat testit alkoivat maanantaina ja jatkuvat tiistain ajan. Kaapeli palautetaan kaupalliseen käyttöön keskiviikosta alkaen. Korjaustöiden valmistuttua Fingrid joutuu vielä rajoittamaan sähkön vientikapasiteettia Viroon lähipäivien ajan Etelä-Suomessa tehtävien sähköaseman rakennustöiden takia.
”Eleringin johdolla toteutettu korjausoperaatio Viron rannikolla on sujunut erinomaisesti huolimatta korjauksen poikkeuksellisesta vaativuudesta. Korjaus toteutettiin kuivatun merenpohjan päälle rakennetulla tilapäisellä 400 neliömetrin korjausalustalla. Innovatiivisen ratkaisun avulla pystyimme varmistamaan korjausaikataulun ja säästämään varakaapelia,” toteaa yksikön päällikkö Kimmo Nepola.
EstLink 2 -yhteys vikaantui perjantaina 26.1.2024. Vika-alue paikannettiin nopeasti Viron rannikolle. Tarkka vikapaikka löytyi maaliskuun alussa, minkä jälkeen korjaustyöt ovat jatkuneet keskeytyksettä alkusyksyyn saakka. Sähkönsiirtoyhteyden vikaantumisella ei ole ollut vaikutusta sähköjärjestelmän toimivuuteen Suomessa, mutta vika pienensi tilapäisesti maiden välistä sähkönsiirtokapasiteettia 650 megawattia.
Lisätietoja
Kimmo Nepola, yksikön päällikkö, Fingrid, +358 50 590 3850
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingridin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 202630.1.2026 13:46:43 EET | Tiedote
Fingrid Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026, että yhtiökokous päättäisi seuraavasti: 1. Hallituksen jäsenten lukumäärä ja kokoonpano Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa Fingridin hallituksen jäsenten jäsenmääräksi viisi (5) ja että hallituksen jäseniksi valitaan uudelleen Eeva-Liisa Virkkunen, Leena Mörttinen ja Jero Ahola toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Nykyisistä hallituksen jäsenistä Anne Jalkala ja Mikko Mursula ovat ilmoittaneet, etteivät he ole enää käytettävissä uutta hallitusta valittaessa. Lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa Mika Lehtimäen ja Christoffer Nybergin valitsemista hallituksen uusiksi jäseniksi samaksi toimikaudeksi. Mika Lehtimäki, kauppatieteiden maisteri, diplomi-insinööri, Suomen kansalainen. Lehtimäki on toiminut Boliden-konsernin energiapäällikkönä vuodesta 2011 alkaen. Aiemmin Lehtimäki on toiminut Outokumpu Oyj:ssä eri tehtävissä vuosina 1997–2011. Lisäk
Kantaverkon siirtovarmuus erinomainen vuonna 202530.1.2026 09:08:05 EET | Tiedote
Fingridin hallinnoiman sähkönsiirron kantaverkon siirtovarmuus saavutti erinomaisen tason vuonna 2025. Häiriökeskeytysten aiheuttama taloudellinen haitta oli mittaushistorian pienin ja siirtovarmuusprosentti korkein. Pohjoismaisen synkronialueen taajuuden laatu oli erinomaisella tasolla ja parani merkittävästi.
Main grid transmission reliability rate excellent in 202530.1.2026 09:08:05 EET | Press release
In 2025, the main grid managed by Fingrid recorded the best transmission reliability rate since measurements began. The frequency quality of the Nordic synchronous area was at an excellent level and improved significantly.
Tasevastaavien tasepalvelumaksut laskevat 1.3.202629.1.2026 09:17:06 EET | Tiedote
Fingrid laskee tasevastaavien tasepalvelumaksuja 1.3.2026 alkaen. Laskun syynä on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso.
Balance service fees for balance responsible parties to decrease on 1 March 202629.1.2026 09:17:06 EET | Press release
Fingrid will lower the balance service fees for balance responsible parties from March 1, 2026. The reason for the decrease is due to lower costs of power system reserves.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme