SDP:n Riitta Mäkinen: Hallituksen Kela-korvausmalli on täysin epäonnistunut
3.9.2024 15:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus on valmistellut Kela-korvausmallia hoitojonojen purkamiseksi. Lääkäriliitto tuomitsi mallin eilen kovin sanoin, todeten ettei Kela-korvauksen nosto ole saavuttanut sille asetettuja tavoitteita ja uuteen korvausmalliin esitetty lähetekäytäntö, jossa useimpien erikoisalojen asiakkaat saavat korvausta vain yleislääkärin lähetteellä, tuottaa vain lisää kustannuksia yksityislääkärien asiakkaille ja saattaa pahentaa julkisen perusterveydenhuollon lääkäripulaa.
– Hallitus nosti yksityislääkäreiden Kela-korvausta 8 eurosta 30 euroon eli 2,6-kertaiseksi hoitojonojen lyhentämiseksi. Rahaa kului tammi-heinäkuussa yli 31 miljoonaa enemmän kuin edellisenä vuonna samalla ajanjaksolla, kasvua lääkärikäyneissä oli vain 0,7 %. Tuen korotukset näyttävät siirtyneen suoraan toimistomaksuihin. Hallituksen panostukset valuvat suoraan yksityisille terveysjäteille ilman konkreettista muutosta itse ongelmaan, toteaa kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd).
Ylen eilen haastattelemat asiantuntijat pitivät tuloksia masentavina. Yksityislääkärille siirtyvien määrän olisi pitänyt kasvaa selvästi, jotta hallituksen muutoksella olisi jokin merkitys julkisen sektorin jonojen purkamisen kannalta. Hallitus on nostamassa korvausta 50 euroon ensi vuonna ja varaamassa 500 miljoona rahoitusta tätä varten. Asiantuntijoiden mielestä aiempien vuosikymmenten perusteella on epäuskottavaa olettaa, että muutamien kymmenien eurojen korotukset yksityislääkärien Kela-korvaukseen siirtäisivät ihmisiä julkisesta terveydenhuollosta yksityiselle ainakaan laajemmin. Myöskään Kela-korvauksen laskeminen viime vuosina ei vähentänyt käyntimääriä.
– Pienituloiset eivät voi yksityistä käyttää tuesta huolimatta, keskituloiset tuskin hekään. Varakkaat käyvät siellä oli tukea tai ei. On käsittämätöntä, että samaan aikaan, kun julkisen sektori kamppailee resurssi- ja henkilöstövajeen keskellä, hallituksella on pokkaa työntää puoli miljardia suoraan yksityisten jättien tulokseen. Tämä on puhdas poliittinen valinta tukea jättejä suomalaisten terveydenhuoltojärjestelmän kustannuksella, Mäkinen puuskahtaa.
Kesällä julkaistujen Kelan tilastojen mukaan eniten sairaanhoitokorvausta saavien postinumeroalueiden kymmenen kärjessä on pitkien välimatkojen takia matkakulukorvauksia saavia alueita sekä pääkaupunkiseudun varakkaat Westend, Suvisaaristo ja Lehtisaari-Kuusisaari. Hallitus käytännössä tukee ihmisiä, jotka kävisivät yksityisellä lääkärillä ilman valtion tukeakin.
– Hallituksen ei tulisi kasvattaa alueellisia terveyseroja entisestään. Samalla kun vastaperustetut hyvinvointialueet säästävät ja supistavat, hallitus lykkää lisää rahaa varakkaimmille talouksille. Julkista terveydenhuoltoa kurjistetaan yhteiskunnan vähempiosaisten palveluksi, kiteyttää Mäkinen.
Lääkäriliitto on perännyt hallitusohjelman mukaista tietoon perustuvaa päätöksentekoa sekä vaikutusten arviointia. Liitto myös pitää selvänä, että hallitus on valintansa tehnyt purkamalla vasta vuoden vanhan perusterveydenhuollon hoitotakuu ja antaa Kela-korvausten myötä yksityiselle terveydenhuollolle. Vaihtoehtona esitetylle omalääkärimallin valmistelemiseksi ei ole saatu toimia hallitukselta.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Härskiä on se, että puolustusministeri Häkkänen vaatii miljardeja lisää rahaa puolustukseen, mutta ei osaa kertoa, miten menot rahoitetaan26.8.2026 18:13:41 EEST | Tiedote
- Puolustusministerinä pitäisin suuta soukemalla, kun joku tarjoaa ratkaisua siihen, miten kasvavat puolustusmenot kyettäisiin rahoittamaan. Puolustusministerillä ei itsellään tietenkään ole haisuakaan siitä, miten hän ratkaisisi kasvavien menojen rahoituksen, SDP:n Joona Räsänen kummastelee.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomen puolustuskykyä tulee vahvistaa romuttamatta hyvinvointiyhteiskuntaa26.8.2026 17:02:04 EEST | Tiedote
– Suomen puolustaminen on suomalaisten yhteinen asia, joten kasvavia puolustusmenoja ei voi rahoittaa vain leikkaamalla, vaan taakkaa on jaettava. SDP on sitoutunut Suomen puolustuskyvyn vahvistamiseen, mutta samalla on pyrittävä turvaamaan ihmisten hyvinvoinnin perusedellytyksiä, toteaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Pia Viitanen: Missä ovat kokoomuksen keinot, onko niitä?26.8.2026 15:02:07 EEST | Tiedote
SDP on ensimmäinen puolue, joka on esittänyt mallin, jolla puolustuksen rahoitus voidaan hoitaa kestävästi ja oikeudenmukaisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Mika Kari: Puolustushankintojen voimakas kasvu avaa mahdollisuuden vahvistaa kotimaista teollisuutta ja investointeja26.8.2026 14:20:37 EEST | Tiedote
Suomen puolustusmenot kasvavat tulevina vuosina osana liittokunnan yhdessä sopimaa puolustusmenotavoitetta. SDP ottaa Suomen turvallisuuden ja siihen tarvittavat panostukset vakavasti ja siksi olemme esittäneet uskottavan ja oikeudenmukaisen paketin niiden rahoittamiseksi, toteaa puolustusvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Mika Kari.
Tytti Tuppuraisen avauspuhe SDP:n kesäkokouksessa Oulussa 26.8.202626.8.2026 12:02:28 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme