SDP:n Riitta Mäkinen: Hallituksen Kela-korvausmalli on täysin epäonnistunut
3.9.2024 15:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus on valmistellut Kela-korvausmallia hoitojonojen purkamiseksi. Lääkäriliitto tuomitsi mallin eilen kovin sanoin, todeten ettei Kela-korvauksen nosto ole saavuttanut sille asetettuja tavoitteita ja uuteen korvausmalliin esitetty lähetekäytäntö, jossa useimpien erikoisalojen asiakkaat saavat korvausta vain yleislääkärin lähetteellä, tuottaa vain lisää kustannuksia yksityislääkärien asiakkaille ja saattaa pahentaa julkisen perusterveydenhuollon lääkäripulaa.
– Hallitus nosti yksityislääkäreiden Kela-korvausta 8 eurosta 30 euroon eli 2,6-kertaiseksi hoitojonojen lyhentämiseksi. Rahaa kului tammi-heinäkuussa yli 31 miljoonaa enemmän kuin edellisenä vuonna samalla ajanjaksolla, kasvua lääkärikäyneissä oli vain 0,7 %. Tuen korotukset näyttävät siirtyneen suoraan toimistomaksuihin. Hallituksen panostukset valuvat suoraan yksityisille terveysjäteille ilman konkreettista muutosta itse ongelmaan, toteaa kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd).
Ylen eilen haastattelemat asiantuntijat pitivät tuloksia masentavina. Yksityislääkärille siirtyvien määrän olisi pitänyt kasvaa selvästi, jotta hallituksen muutoksella olisi jokin merkitys julkisen sektorin jonojen purkamisen kannalta. Hallitus on nostamassa korvausta 50 euroon ensi vuonna ja varaamassa 500 miljoona rahoitusta tätä varten. Asiantuntijoiden mielestä aiempien vuosikymmenten perusteella on epäuskottavaa olettaa, että muutamien kymmenien eurojen korotukset yksityislääkärien Kela-korvaukseen siirtäisivät ihmisiä julkisesta terveydenhuollosta yksityiselle ainakaan laajemmin. Myöskään Kela-korvauksen laskeminen viime vuosina ei vähentänyt käyntimääriä.
– Pienituloiset eivät voi yksityistä käyttää tuesta huolimatta, keskituloiset tuskin hekään. Varakkaat käyvät siellä oli tukea tai ei. On käsittämätöntä, että samaan aikaan, kun julkisen sektori kamppailee resurssi- ja henkilöstövajeen keskellä, hallituksella on pokkaa työntää puoli miljardia suoraan yksityisten jättien tulokseen. Tämä on puhdas poliittinen valinta tukea jättejä suomalaisten terveydenhuoltojärjestelmän kustannuksella, Mäkinen puuskahtaa.
Kesällä julkaistujen Kelan tilastojen mukaan eniten sairaanhoitokorvausta saavien postinumeroalueiden kymmenen kärjessä on pitkien välimatkojen takia matkakulukorvauksia saavia alueita sekä pääkaupunkiseudun varakkaat Westend, Suvisaaristo ja Lehtisaari-Kuusisaari. Hallitus käytännössä tukee ihmisiä, jotka kävisivät yksityisellä lääkärillä ilman valtion tukeakin.
– Hallituksen ei tulisi kasvattaa alueellisia terveyseroja entisestään. Samalla kun vastaperustetut hyvinvointialueet säästävät ja supistavat, hallitus lykkää lisää rahaa varakkaimmille talouksille. Julkista terveydenhuoltoa kurjistetaan yhteiskunnan vähempiosaisten palveluksi, kiteyttää Mäkinen.
Lääkäriliitto on perännyt hallitusohjelman mukaista tietoon perustuvaa päätöksentekoa sekä vaikutusten arviointia. Liitto myös pitää selvänä, että hallitus on valintansa tehnyt purkamalla vasta vuoden vanhan perusterveydenhuollon hoitotakuu ja antaa Kela-korvausten myötä yksityiselle terveydenhuollolle. Vaihtoehtona esitetylle omalääkärimallin valmistelemiseksi ei ole saatu toimia hallitukselta.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Hallinto-oikeuden ratkaisu kyseenalaistaa hyvinvointialueiden rahoituksen oikeellisuuden23.9.2026 15:50:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen on jättänyt tänään 23.9.2026 kirjallisen kysymyksen hyvinvointialueiden arviointimenettelyistä ja rahoituksen oikeellisuudesta. Kymäläinen kysyy hallitukselta, aikooko se keskeyttää käynnissä olevat arviointimenettelyt siihen asti, kunnes hyvinvointialueiden rahoituksen perusteet ja mahdolliset rahoitusvirheet on asianmukaisesti selvitetty.
SDP:n Jani Kokko: Keski-Suomen hyvinvointialue tarvitsee nyt vakautta ja yhteistyötä23.9.2026 14:21:13 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen entinen aluevaltuuston puheenjohtaja ja kansanedustaja Jani Kokko (sd.) on pettynyt hyvinvointialuejohtaja Piia Vuorelan päätökseen jättää tehtävänsä. Kokon mukaan johtajan vaihtuminen vain noin puoli vuotta valinnan jälkeen lisää epävarmuutta tilanteessa, jossa hyvinvointialueen pitäisi määrätietoisesti uudistaa palveluitaan ja saada taloutensa tasapainoon.
SDP:n Pia Viitanen: Lainauskorvausten pysyvä rahoitus on turvattava – tekijöiden korvaus ei saa laskea23.9.2026 13:09:36 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Viitanen (sd.) vaatii hallitukselta pysyvää ratkaisua lainauskorvausmäärärahan riittävyyteen. Ilman lisärahoitusta kirjailijoille ja kääntäjille maksettavan lainakohtaisen korvauksen arvioidaan laskevan vuonna 2027 nykyisestä 25 sentistä noin 23 senttiin.
SDP:n Jani Kokko: Ennen kuin suomalaisilta leikataan lisää, on katsottava myös tukien ja verotukien suuntaan23.9.2026 08:14:11 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan yhteisöveron alennuksen yhteydessä olisi ollut hyvä tilaisuus leikata yritystukia. Kokon mukaan julkisen talouden tasapainottamisessa pitäisi pitää hyvätuloisten verotus ennallaan ja hakea säästöjä miljardiluokan yritys- ja maataloustuista.
SDP:n Tuppurainen: Asettaako pääministeri hallituksensa toimintakyvyn suomalaisten yhdenvertaisuuden edelle?22.9.2026 18:11:00 EEST | Tiedote
Lähes tasan vuosi sitten pääministeri Orpo kertoi medialle, että hallituksessa on sovittu, että jatkossa hallituspuolueen kansanedustajien rasistista puheista tulee seuraamuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme