Kokoomuksen Talvitie: Hallitus suuntaa historiallisia lisäpanostuksia tutkimukseen ja tuotekehitykseen
3.9.2024 19:15:16 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Parlamentaarisen TKI-seurantaryhmän puheenjohtaja, Kokoomuksen Mari-Leena Talvitie on tyytyväinen budjettiriihessä tehtyihin tutkimus- ja kehittämistoimintaa vahvistaviin päätöksiin.

Suomi menestyy vain osaamisella ja innovaatioilla. Siksi hallitus panostaa hallitusohjelman mukaisesti T&K-toimintaan. Muun muassa Suomen Akatemian tutkimushankevaltuutta korotetaan yhteensä 55 miljoonalla eurolla.
”Nämä määrärahat yhdessä Business Finlandin myöntövaltuuden kanssa vahvistavat suomalaista tutkimus- ja innovaatiojärjestelmää. Moni tämän budjettiriihen päätöksistä vahvistaa tutkimus- ja kehittämistoimintaa. Panostamalla keskeisiin menestystekijöihimme luomme edellytyksiä myös talouskasvulle.” Talvitie toteaa.
T&K-toiminnan mahdollistavat ajantasaiset tutkimuksen infrastruktuurit. Niiden merkitys on keskeinen myös siinä, että pystymme kotiuttamaan Suomeen korkean osaamisen investointeja. Budjettiriihessä osoitettiin eurot myös Kajaanin supertietokone EuroHPC LUMI:n korvaamiseen uudella supertietokoneella.
”Panostamme suurteholaskennan kapasiteettiin. LUMI-supertietokone on mahdollistanut rakentamaan Suomeen suurteholaskennan kyvykkyyksiä, avannut suomalaisille pääsyä kansainvälisiin tutkimusyhteisöihin ja tutkimushankkeisiin sekä tehnyt Suomesta myös yrityksille T&K-toiminnan näkökulmasta houkuttelevamman maan. Tähän haluamme panostaa jatkossakin ja tämä päätös on siitä vahva osoitus.” Talvitie sanoo.
Vuonna 2025 käynnistetään lisäksi määräaikainen tutkimuslaitosten post doc -ohjelma ja EU:n rahoittamien T&K-hankkeiden kansallista vastinrahoitusta korotetaan 15 miljoonalla eurolla. Rahoituksella kannustetaan korkeakouluja ja valtion tutkimuslaitoksia osallistumaan aiempaan aktiivisemmin EU:n T&K-ohjelmien hankkeisiin, joka sekin on parlamentaarisesti linjattujen TKI-toimien listalla.
”On tärkeää panostaa tohtoritutkinnon jälkeiseen tutkijanuran vaiheeseen. Uudet tutkijatohtorit toimivat tutkimuslaitoksissa ja yhteistyössä niin elinkeinoelämän kuin julkisen sektorin kanssa.” Talvitie toteaa.
”Uutta T&K-rahaa lähtee liikkeelle paljon. Koko hallituskauden aikana yhteensä noin miljardi euroa. Rahoitus vahvistaa sitä, mitä osaamme jo nyt ja kehittää sitä, missä on sijaa uusille innovaatioille.” Talvitie lopettaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari-Leena TalvitieEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Oulun vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vikman: Oppositio jatkaa synkistelyä, vaikka suomalaiset katsovat tulevaisuuteen luottavaisin mielin29.6.2026 10:12:50 EEST | Tiedote
Suomalaisten kuluttajien luottamus on noussut korkeimmalle tasolleen yli neljään vuoteen. Myös yritysten talousluottamus vahvistui kesäkuussa. Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman katsoo, että talouden henkinen lukko alkaa hellittää ja positiiviset talousuutiset valavat uskoa kriisien koettelemiin kotitalouksiin.
Kokoomuksen Vestmanin lakialoitteelle datakeskusten tiukoista ehdoista yli 100 kansanedustajan tuki29.6.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestmanin lakialoite datakeskuksille asetettavista tiukoista sähköntuotantoa koskevista ehdoista on kerännyt poikkeuksellisen yli 100 kansanedustajan allekirjoituksen. Lakialoite etenee näin talousvaliokunnan käsittelyyn. Lakialoitteessa vaaditaan datakeskuksia kattamaan sähkönkulutuksensa rakentamalla tai ostamalla uutta sähköntuotantoa Suomeen. Lakialoitteella estettäisiin sähkön hinnan raju nousu ja tehopulatilanteet.
Kokoomuksen Kaunistola: Oikeudenhoidon ruuhkia puretaan miljoonapanostuksilla27.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Kaunistola pitää Orpon hallituksen päätöstä panostaa oikeudenhoidon toimivuuteen tärkeänä tilanteessa, jossa tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet liian pitkiksi.
Kokoomuksen Sarkomaa: Hallitusohjelmaan kirjattu selvitys ikäihmisten parannetusta kotitalousvähennyksestä on saatava valmiiksi27.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitusohjelmaan kirjattu selvitys mahdollisuuksista ottaa käyttöön ikäihmisten parannettu kotitalousvähennys on viisasta ja välttämätöntä tehdä ripeästi valmiiksi, kirittää kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa.
Kokoomuksen Kopra: Kaikki muut kertoivat talouslinjastaan – SDP:n Lindtman pakeni jälleen vastuuta25.6.2026 14:54:12 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman jätti eilen MTV:n Suomi Areenassa järjestetyssä puheenjohtajatentissä vastaamatta, sopeuttaisiko puolue taloutta ensi kaudella enemmän veronkorotuksilla vai leikkauksilla. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Lindtmanin pakoilu kysymykseen vastaamisessa osoittaa SDP:n pakan olevan edelleen talouspolitiikassa täysin sekaisin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme