Yrittäjät: Sote-järjestelmä vaatii uudistusta – ”Nykytiellä ei voida jatkaa”
3.9.2024 20:45:57 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
– Velkaantumisen pysäyttäminen uhkaa kaatua hyvinvointialueiden alijäämiin, eikä sote-alueiden tehostamistoimista ole takeita. Julkisen talouden tasapainottaminen on tärkeää, mutta myös panostuksia tasapuoliseen kasvuun kaivataan, Suomen Yrittäjien johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus kommentoi hallituksen budjettiehdotusta.

Brotheruksen mukaan sote-järjestelmä vaatii uudistusta.
– Nykytiellä ei voida jatkaa. Kulujen kasvu uhkaa nostaa veroastetta ja heikentää huolestuttavasti palvelutasoa, Brotherus sanoo.
Hallitus esitteli budjettiriihen tuloksia tiistai-iltana. Hyvinvointialueiden ensi vuoden rahoitus kasvaa valtion tulo- ja menoarvioehdotuksessa peräti 2,2 miljardia euroa. Kaikkiaan valtio ottaa lisää velkaa 12,2 miljardia euroa. Veroaste nousee ja verotuksen progressio kiristyy ensi vuonna hallituksen veropäätösten takia.
Brotheruksen mukaan säästöihin liittyy etenkin sote-kulujen osalta isoja kysymysmerkkejä.
– Hyvinvointialueiden alijäämät rasittavat valtion budjettia, tehostamisesta ei ole takeita ja tulokset ovat toistaiseksi heikkoja säästöjen osalta. Hallituksen tavoite pysäyttää velkasuhteen kasvu on yhä epävakaalla pohjalla lukuisista toimista huolimatta.
Alijäämä pienenee ensi vuonna vain puoli miljardia euroa. Brotheruksen mukaan ensi vuoden budjetista alkavat finanssipolitiikan kiristykset.
– Leikkaukset ja veronkorotukset ovat pitkälti hallitusohjelman ja viime kevään kehysriihen mukaisia.
– Sopeutuksen ajankohta on kohtuullinen. Talouskasvu on vahvistumassa, joten krooniseen kestävyysvajeeseen on syytä puuttua, Brotherus jatkaa.
– Sopeutus tapahtuu pääosin menoleikkauksin, mikä haittaa talouskasvua veronkorotuksia vähemmän. Hallituksen investointiohjelma tasoittaa kiristysten vaikutusta talouskasvuun. Nyt onkin erityisen otollinen hetki suhdanteen ja rakennusalan kannalta panostaa etenkin perusväyläpidon korjausvelan purkamiseen, hän sanoo.
– Olisi myös tärkeää turvata pienten ja keskisuurten yritysten tasapuoliset kasvumahdollisuudet, eikä yrittää valita voittajia. Investointien ja kasvun kannalta on myös kriittistä, että hallitus purkaa sääntelyä, lisää kilpailua suitsimalla inhouse-yhtiöitä ja sujuvoittaa lupaprosesseja.
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotherusjohtaja, pääekonomisti
Puh:050 384 9479juhana.brotherus@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille17.6.2026 10:35:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.
Yrittäjät: Parlamentin äänestys rauhoittaa kauppaa USA:n kanssa – yritysten varauduttava nopeisiin muutoksiin16.6.2026 13:41:29 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään EU ja Yhdysvaltojen väliseen Turnberry-kauppajärjestelyn lainsäädäntöehdotukset. Tavoitteena on vakauttaa EU:n ja USA:n kauppasuhteita sekä vähentää vastatoimien riskiä epävarmassa tilanteessa. “Yhdysvallat on yksi Suomen ja koko EU:n tärkeimmistä kauppakumppaneista. Kauppasuhteiden vakaus on suomalaisyrityksille erittäin tärkeää, siksi päätös on merkittävä”, Suomen Yrittäjien EU-toimiston päällikkö Mira-Maria Danisman sanoo.
Barometri: Yksinyrittäjien kuukausitulot pienet – halua kehittää yritystä löytyy16.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yksinyrittäjistä on pienituloisia. Päätoimisista yksinyrittäjistä 34 prosenttia ansaitsee alle 2 000 euroa kuukaudessa bruttotulona, ilmenee Suomen Yrittäjien Yksinyrittäjäbarometristä. Osuus on merkittävä, koska Suomessa on noin 230 000 yksinyrittäjää. Jaksamisongelmat koskettavat noin 60 prosenttia yksinyrittäjistä. Monilla on tahtoa kehittää yritystoimintaansa.
Työelämägallup: Yli puolet harkitsisi työpaikan vaihtoa ilman etätyömahdollisuutta – kolmasosa työnantajista kiristänyt etätyöpolitiikkaa15.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Etätöitä viimeisen vuoden aikana tehneistä yli puolet (54 %) harkitsisi työpaikan vaihtoa, jos etätyön tekeminen ei olisi mahdollista. Osuus on kasvanut viime vuoden kesäkuusta, jolloin se oli 49 prosenttia. Etätyötä tehneistä 36 prosenttia raportoi työnantajansa kiristäneen etätyöpolitiikkaansa. ”Lähi- ja etätyö on päivän teema työpaikoilla. Etsitään tasapainoa. Etätyötä tekevät raportoivat kuitenkin entistä useammin paremmasta työtyytyväisyydestä”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Työelämägallup: Liittojen jäsenyyden lasku kiihtyy – verovähennysoikeuden poisto jakaa mielipiteitä13.6.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Ammattiliittojen jäsenmäärä on vähentynyt selvästi viime vuosina. Työelämässä olevista 53 prosenttia kuuluu ammattiliittoon, kun vielä kesäkuussa 2018 osuus oli 65 prosenttia. Kyseessä on Työelämägallupin mittaushistorian selvästi matalin luku. Vastaajissa lähes yksi neljästä kannattaa tehtyä työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistamista, Työelämägallup kertoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme