SDP:n Tuppurainen: Budjettiriihen päätöksillä hallitus jatkaa kurjistumisen kierrettä
3.9.2024 21:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus on tänään sinetöinyt vahingollisia päätöksiä, jotka jatkavat kurjistumisen kierrettä ja joilla on kauaskantoisia vaikutuksia suomalaisten hyvinvointiin, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi.

Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia. Esimerkiksi sote-järjestöjen leikkaukset tarkoittavat, että moni jää ilman apua ja terveydenhuollon kuormitus kasvaa.
- Suomessa yhteiskuntaa ja ihmisten hyvinvointia tukevilla järjestöillä on pitkä ja arvokas historia. Näiden järjestöjen työhön on sitoutunut tuhansittain vapaaehtoisia ja ammattilaisia. Ilman näiden järjestöjen työtä moni pitkäaikaissairas tai esimerkiksi väkivaltaisesta suhteesta pakeneva ihminen jäisi vaille tukea ja apua. Tämä työ säästää euroja, mutta se säästää myös ihmishenkiä.
- Valinta leikata sotejärjestöiltä ajaa elintärkeitä palveluja tuottavia toimijoita ahtaalle ja jättää apua tarvitsevat ihmiset tyhjän päälle. Säästöjä on välttämätöntä kohtuullista ja haitallisimmat on peruttava.
Tuppurainen muistuttaa, että kaikesta velkapuheestaan huolimatta hallituksella on yhä rahaa tuhlattavaksi. Hallitus perui toimivan hoitotakuumallin ja siirsi rahat yksityiselle terveysbisnekselle Kela-korvausmallillaan. Malli on jo nyt osoittautunut kalliiksi ja toimimattomaksi.
- Lääkäriliitto on vedonnut hallitukseen ja vaatinut sitä perumaan uudistuksen, mutta viimeksi tänään Orpo ilmoitti, että yksityisen terveysbisneksen tukeminen kela-korvauksilla jatkuu. Samaan aikaan kaikille suomalaisille kuuluvaa julkista terveydenhoitoa kurjistetaan. Hallituksen tulisi pikaisesti arvioida uudestaan Kela-korvauksia. On selvää, ettei tämä ole millään tapaa kestävä ratkaisu, Tuppurainen sanoo.
Hallituksen tekemät massiiviset leikkaukset suomalaisesta kulttuurista näivettävät ainutlaatuista suomalaista taidekenttää ja heikentävät osaltaan ihmisten hyvinvointia. Tulevat leikkaukset näkyvät jokaiselle suomalaiselle. Alalla työskenteleville leikkaukset tarkoittavat päättyviä työsuhteita ja vähemmän ainutlaatuista suomalaista kulttuuria.
- Me tulemme esittämään paremman vaihtoehdon pieniyrittäjille ja monille yritysmuotoisesti työskenteleville kulttuuri- ja liikuntakentän toimijoille. SDP ei kannata näihin aloihin kohdistuvaa ALV-korotusta. Sen sijaan me nostaisimme ALV-velvollisuuden alarajan 30 tuhanteen euroon, Tuppurainen muistuttaa.
SDP tulee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen kestämättömälle talouslinjalle.
- Kuten edellisessä vaihtoehtobudjetissamme, me tulemme rakentamaan vaihtoehtomme kohtuudelle ja oikeudenmukaisuudelle. Kun sopeutuksen taakka jaetaan tasaisemmin, ei keneltäkään tarvitse vaatia kohtuuttomia.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.
SDP:n Pia Hiltunen: Pisa-tulokset vaativat puuttumista oppimisen juurisyihin8.9.2026 15:25:59 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaamisen suunta on edelleen huolestuttava. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen ja luokanopettaja Pia Hiltunen peräänkuuluttaa konkreettisia toimia perustaitojen ja oppimisen edellytysten vahvistamiseksi.
SDP:n Harakka: Kotitalouksien sähkölle on saatava hintatakuu8.9.2026 12:52:16 EEST | Tiedote
-Paljon sähköä kuluttavat investoinnit, esimerkiksi datakeskukset, eivät saa kasvattaa kotitalouksien sähkölaskua. Vaikka tiedossa olevat investoinnit lisäävät toteutuessaan sähkön kokonaiskulutusta vain noin viisi prosenttia, on varmistettava, etteivät ne aiheuta tai pahenna hintapiikkejä, sanoo kansanedustaja Timo Harakka (sd).
SDP:n Haatainen: PISA-tulokset ovat vakava viesti – jokaisen lapsen oikeus oppia on turvattava8.9.2026 11:42:29 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA 2025 -tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa, mutta osaamisen pitkään jatkunut lasku on vakava huolenaihe. – Lukutaidon tulos on Suomessa nyt PISA-historian matalin. Heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmas. Tämän vuosituhannen alussa Suomi oli lukutaidon huippumaa. Nyt täytyy vakavasti pysähtyä sen äärelle, mikä on lukutaidon heikkenemisen taustalla. Lukutaito on kaiken lähtökohta, SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen korostaa.
Työttömyys ei saa pakottaa luopumaan opinnoista – SDP:n Laine-Nousimaa kysyy tutkinnon suorittamisesta työttömyysetuudella8.9.2026 11:13:34 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen työttömien mahdollisuuksista suorittaa tutkintoon johtavia opintoja työttömyysetuudella. Laine-Nousimaan mukaan työttömyysturvan pitää kannustaa ihmisiä sekä työn vastaanottamiseen että osaamisen kehittämiseen. Nykytilanteessa on kuitenkin vaarana, että ihminen joutuu työttömäksi jäädessään luopumaan opinnoistaan, vaikka tutkinnon voisi suorittaa loppuun työn ohessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme