SDP:n Tuppurainen: Budjettiriihen päätöksillä hallitus jatkaa kurjistumisen kierrettä
3.9.2024 21:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus on tänään sinetöinyt vahingollisia päätöksiä, jotka jatkavat kurjistumisen kierrettä ja joilla on kauaskantoisia vaikutuksia suomalaisten hyvinvointiin, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi.

Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia. Esimerkiksi sote-järjestöjen leikkaukset tarkoittavat, että moni jää ilman apua ja terveydenhuollon kuormitus kasvaa.
- Suomessa yhteiskuntaa ja ihmisten hyvinvointia tukevilla järjestöillä on pitkä ja arvokas historia. Näiden järjestöjen työhön on sitoutunut tuhansittain vapaaehtoisia ja ammattilaisia. Ilman näiden järjestöjen työtä moni pitkäaikaissairas tai esimerkiksi väkivaltaisesta suhteesta pakeneva ihminen jäisi vaille tukea ja apua. Tämä työ säästää euroja, mutta se säästää myös ihmishenkiä.
- Valinta leikata sotejärjestöiltä ajaa elintärkeitä palveluja tuottavia toimijoita ahtaalle ja jättää apua tarvitsevat ihmiset tyhjän päälle. Säästöjä on välttämätöntä kohtuullista ja haitallisimmat on peruttava.
Tuppurainen muistuttaa, että kaikesta velkapuheestaan huolimatta hallituksella on yhä rahaa tuhlattavaksi. Hallitus perui toimivan hoitotakuumallin ja siirsi rahat yksityiselle terveysbisnekselle Kela-korvausmallillaan. Malli on jo nyt osoittautunut kalliiksi ja toimimattomaksi.
- Lääkäriliitto on vedonnut hallitukseen ja vaatinut sitä perumaan uudistuksen, mutta viimeksi tänään Orpo ilmoitti, että yksityisen terveysbisneksen tukeminen kela-korvauksilla jatkuu. Samaan aikaan kaikille suomalaisille kuuluvaa julkista terveydenhoitoa kurjistetaan. Hallituksen tulisi pikaisesti arvioida uudestaan Kela-korvauksia. On selvää, ettei tämä ole millään tapaa kestävä ratkaisu, Tuppurainen sanoo.
Hallituksen tekemät massiiviset leikkaukset suomalaisesta kulttuurista näivettävät ainutlaatuista suomalaista taidekenttää ja heikentävät osaltaan ihmisten hyvinvointia. Tulevat leikkaukset näkyvät jokaiselle suomalaiselle. Alalla työskenteleville leikkaukset tarkoittavat päättyviä työsuhteita ja vähemmän ainutlaatuista suomalaista kulttuuria.
- Me tulemme esittämään paremman vaihtoehdon pieniyrittäjille ja monille yritysmuotoisesti työskenteleville kulttuuri- ja liikuntakentän toimijoille. SDP ei kannata näihin aloihin kohdistuvaa ALV-korotusta. Sen sijaan me nostaisimme ALV-velvollisuuden alarajan 30 tuhanteen euroon, Tuppurainen muistuttaa.
SDP tulee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen kestämättömälle talouslinjalle.
- Kuten edellisessä vaihtoehtobudjetissamme, me tulemme rakentamaan vaihtoehtomme kohtuudelle ja oikeudenmukaisuudelle. Kun sopeutuksen taakka jaetaan tasaisemmin, ei keneltäkään tarvitse vaatia kohtuuttomia.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Werning tyrmää Suomen Yrittäjien työaikaesityksen: Näpit irti työntekijöiden vapaista1.9.2026 16:46:08 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää suomalaisten vuosityöajan pidentämistä esimerkiksi muuttamalla arkipyhiä palkattomiksi vapaiksi tai siirtämällä niitä viikonloppuihin. Vaihtoehdoksi järjestö nostaa myös julkisen sektorin pitkien vuosilomien lyhentämisen. SDP:n kansanedustaja ja entinen luottamusmies Paula Werning tyrmää esityksen.
SDP:n Saku Nikkanen Itämeri-parlamentaarikkojen kokouksessa: Vahvemmalla tunnistautumisella torjumme disinformaatiota1.9.2026 16:36:46 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.) nosti Itämeren parlamentaarisen konferenssin (BSPC) kokouksen puheessaan esiin tarpeen vahvistaa digitaalisen julkisen keskustelun luotettavuutta ja torjua disinformaatiota sekä bottiverkostojen toimintaa.
SDP:n Niina Malm: Hoitajien palkkojen nousu on hoitajien aivan omaa ansiota29.8.2026 14:06:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sumutus on jo täysin härskiä, sanoo kansanedustaja Niina Malm (sd). – Voisi edes yrittää pysyä faktoissa, mutta ilmeisesti vaalipaniikki alkaa olla sillä tasolla, että tämäkin pyyntö on mahdotonta täyttää, hän jatkaa.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Päivärinnan väite jättää olennaisen päivämäärän kertomatta29.8.2026 13:38:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta väittää tuoreessa kirjoituksessaan, että SDP:n varoitukset naisvaltaisten alojen palkkakuopasta ovat osoittautuneet vääriksi. Todisteena hän käyttää sairaanhoitajien palkkojen 20,9 prosentin nousua vuosina 2022–2025. Johtopäätös on kuitenkin harhaanjohtava. Päivärinnan esittämä palkkakehitys perustuu ennen kaikkea vuonna 2022 tehtyyn palkkaratkaisuun – ei hallituksen vientivetoiseen palkkamalliin, huomauttaa Hanna Laine-Nousimaa (sd).
SDP:n Paula Werning: Rydman panee järjestöt lihoiksi – tätäkö on hallituksen työllisyyspolitiikka?29.8.2026 09:10:14 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistamat leikkaukset näkyvät nyt irtisanomisina, lomautuksina ja toiminnan alasajona. Hyvinvointiala Halin ja SOSTEn kyselyn mukaan jo 1 399 ihmistä on päätettyjen tai suunniteltujen lomautusten ja irtisanomisten piirissä. Lähes 30 prosenttia järjestöistä on jo päättänyt henkilöstövähennyksistä ja 57 prosenttia suunnittelee niitä. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania (ps.) kantamaan vastuun leikkausten seurauksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme