SDP:n Tuppurainen: Budjettiriihen päätöksillä hallitus jatkaa kurjistumisen kierrettä
3.9.2024 21:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus on tänään sinetöinyt vahingollisia päätöksiä, jotka jatkavat kurjistumisen kierrettä ja joilla on kauaskantoisia vaikutuksia suomalaisten hyvinvointiin, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi.

Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia. Esimerkiksi sote-järjestöjen leikkaukset tarkoittavat, että moni jää ilman apua ja terveydenhuollon kuormitus kasvaa.
- Suomessa yhteiskuntaa ja ihmisten hyvinvointia tukevilla järjestöillä on pitkä ja arvokas historia. Näiden järjestöjen työhön on sitoutunut tuhansittain vapaaehtoisia ja ammattilaisia. Ilman näiden järjestöjen työtä moni pitkäaikaissairas tai esimerkiksi väkivaltaisesta suhteesta pakeneva ihminen jäisi vaille tukea ja apua. Tämä työ säästää euroja, mutta se säästää myös ihmishenkiä.
- Valinta leikata sotejärjestöiltä ajaa elintärkeitä palveluja tuottavia toimijoita ahtaalle ja jättää apua tarvitsevat ihmiset tyhjän päälle. Säästöjä on välttämätöntä kohtuullista ja haitallisimmat on peruttava.
Tuppurainen muistuttaa, että kaikesta velkapuheestaan huolimatta hallituksella on yhä rahaa tuhlattavaksi. Hallitus perui toimivan hoitotakuumallin ja siirsi rahat yksityiselle terveysbisnekselle Kela-korvausmallillaan. Malli on jo nyt osoittautunut kalliiksi ja toimimattomaksi.
- Lääkäriliitto on vedonnut hallitukseen ja vaatinut sitä perumaan uudistuksen, mutta viimeksi tänään Orpo ilmoitti, että yksityisen terveysbisneksen tukeminen kela-korvauksilla jatkuu. Samaan aikaan kaikille suomalaisille kuuluvaa julkista terveydenhoitoa kurjistetaan. Hallituksen tulisi pikaisesti arvioida uudestaan Kela-korvauksia. On selvää, ettei tämä ole millään tapaa kestävä ratkaisu, Tuppurainen sanoo.
Hallituksen tekemät massiiviset leikkaukset suomalaisesta kulttuurista näivettävät ainutlaatuista suomalaista taidekenttää ja heikentävät osaltaan ihmisten hyvinvointia. Tulevat leikkaukset näkyvät jokaiselle suomalaiselle. Alalla työskenteleville leikkaukset tarkoittavat päättyviä työsuhteita ja vähemmän ainutlaatuista suomalaista kulttuuria.
- Me tulemme esittämään paremman vaihtoehdon pieniyrittäjille ja monille yritysmuotoisesti työskenteleville kulttuuri- ja liikuntakentän toimijoille. SDP ei kannata näihin aloihin kohdistuvaa ALV-korotusta. Sen sijaan me nostaisimme ALV-velvollisuuden alarajan 30 tuhanteen euroon, Tuppurainen muistuttaa.
SDP tulee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen kestämättömälle talouslinjalle.
- Kuten edellisessä vaihtoehtobudjetissamme, me tulemme rakentamaan vaihtoehtomme kohtuudelle ja oikeudenmukaisuudelle. Kun sopeutuksen taakka jaetaan tasaisemmin, ei keneltäkään tarvitse vaatia kohtuuttomia.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen jyrähtää: Hallitus on murtanut kansalaisten kriisinkestävyyttä2.4.2026 12:07:56 EEST | Tiedote
Savo-Karjalan vaalipiirin varkautelainen kansanedustaja Timo Suhonen korostaa hallituksen vastuuta suomalaisten kriisinkestävyydestä tällä hetkellä.
Kvarnström (SDP): Personer med NPF behöver bättre stöd i ett tidigare skede - regeringens politik går i fel riktning2.4.2026 08:05:00 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om tjänster för personer med neuropsykiatrisk funktionsvariation (NPF). Han ser en motstridighet mellan regeringsprogrammets skrivning om NPF-barn och alla nedskärningar som har gjorts och planeras.
SDP:n Kvarnström: Nepsy-palvelut on turvattava varhaisemmassa vaiheessa – hallituksen linja vie väärään suuntaan2.4.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) vaatii, että neuropsykiatrisesti oireilevien lasten ja nuorten tuki on varmistettava nykyistä varhaisemmassa vaiheessa. Hän on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle ja kritisoi ristiriitaa hallitusohjelman tavoitteiden ja käytännön politiikan välillä.
SDP:n Kumpula-Natri: Hankintalain 10 prosentin omistusvaade romuttaa toimivia palveluja1.4.2026 13:35:47 EEST | Tiedote
Eduskunnan on pysäytettävä tai muutettava hankintalakiesitystä. Hallituksen esittämä hankintalain 10 prosentin omistusraja uhkaa lisätä kuntien ja hyvinvointialueiden kustannuksia sadoilla miljoonilla euroilla, heikentää palveluiden järjestämistä ja ajaa pienet kunnat mahdottomaan tilanteeseen, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd).
SDP:n Jani Kokko jatkaa Euroopan neuvoston kunta- ja aluehallintokongressin varapresidenttinä1.4.2026 09:01:00 EEST | Tiedote
Euroopan neuvoston kunta- ja aluehallintokongressi on valinnut SDP:n kansanedustaja Jani Kokon suurimmalla äänimäärällä kongressin varapresidentiksi. Valinta tehtiin Strasbourgissa järjestettävässä kongressin 50. istunnossa, joka on järjestön toiminnan kannalta merkittävä merkkipaalu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme