SDP:n Tuppurainen: Budjettiriihen päätöksillä hallitus jatkaa kurjistumisen kierrettä
3.9.2024 21:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus on tänään sinetöinyt vahingollisia päätöksiä, jotka jatkavat kurjistumisen kierrettä ja joilla on kauaskantoisia vaikutuksia suomalaisten hyvinvointiin, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi.

Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia. Esimerkiksi sote-järjestöjen leikkaukset tarkoittavat, että moni jää ilman apua ja terveydenhuollon kuormitus kasvaa.
- Suomessa yhteiskuntaa ja ihmisten hyvinvointia tukevilla järjestöillä on pitkä ja arvokas historia. Näiden järjestöjen työhön on sitoutunut tuhansittain vapaaehtoisia ja ammattilaisia. Ilman näiden järjestöjen työtä moni pitkäaikaissairas tai esimerkiksi väkivaltaisesta suhteesta pakeneva ihminen jäisi vaille tukea ja apua. Tämä työ säästää euroja, mutta se säästää myös ihmishenkiä.
- Valinta leikata sotejärjestöiltä ajaa elintärkeitä palveluja tuottavia toimijoita ahtaalle ja jättää apua tarvitsevat ihmiset tyhjän päälle. Säästöjä on välttämätöntä kohtuullista ja haitallisimmat on peruttava.
Tuppurainen muistuttaa, että kaikesta velkapuheestaan huolimatta hallituksella on yhä rahaa tuhlattavaksi. Hallitus perui toimivan hoitotakuumallin ja siirsi rahat yksityiselle terveysbisnekselle Kela-korvausmallillaan. Malli on jo nyt osoittautunut kalliiksi ja toimimattomaksi.
- Lääkäriliitto on vedonnut hallitukseen ja vaatinut sitä perumaan uudistuksen, mutta viimeksi tänään Orpo ilmoitti, että yksityisen terveysbisneksen tukeminen kela-korvauksilla jatkuu. Samaan aikaan kaikille suomalaisille kuuluvaa julkista terveydenhoitoa kurjistetaan. Hallituksen tulisi pikaisesti arvioida uudestaan Kela-korvauksia. On selvää, ettei tämä ole millään tapaa kestävä ratkaisu, Tuppurainen sanoo.
Hallituksen tekemät massiiviset leikkaukset suomalaisesta kulttuurista näivettävät ainutlaatuista suomalaista taidekenttää ja heikentävät osaltaan ihmisten hyvinvointia. Tulevat leikkaukset näkyvät jokaiselle suomalaiselle. Alalla työskenteleville leikkaukset tarkoittavat päättyviä työsuhteita ja vähemmän ainutlaatuista suomalaista kulttuuria.
- Me tulemme esittämään paremman vaihtoehdon pieniyrittäjille ja monille yritysmuotoisesti työskenteleville kulttuuri- ja liikuntakentän toimijoille. SDP ei kannata näihin aloihin kohdistuvaa ALV-korotusta. Sen sijaan me nostaisimme ALV-velvollisuuden alarajan 30 tuhanteen euroon, Tuppurainen muistuttaa.
SDP tulee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen kestämättömälle talouslinjalle.
- Kuten edellisessä vaihtoehtobudjetissamme, me tulemme rakentamaan vaihtoehtomme kohtuudelle ja oikeudenmukaisuudelle. Kun sopeutuksen taakka jaetaan tasaisemmin, ei keneltäkään tarvitse vaatia kohtuuttomia.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Skinnari i Vasa: Sveriges val är viktigt också för Finland, nu behövs en gemensam nordisk agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Pressmeddelande
Enligt riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP) är det svenska riksdagsvalet i september viktigt också för Finland. Skinnari föreslår att gemensamma mål förs in i de kommande regeringsprogrammen i Sverige och Finland, men också i de övriga nordiska länderna.
Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomus ja perussuomalaiset eivät halua puhua Suomen ennätystyöttömyydestä, joten ne spinnailevat SDP:n sisäisen turvallisuuden linjauksia14.8.2026 14:20:30 EEST | Tiedote
SDPllä on selkeä linja ja vaihtoehto sisäisen turvallisuuden ja kotoutumisen kysymyksiin. Me emme vastusta maahanmuuttajien velvoitteiden lisäämistä. Suomeen tulevilla ihmisillä on vastuu opetella kieli ja sitoutua suomalaiseen kulttuuriin ja sääntöihin. Tänne muuttavilta pitää sekä vaatia kotoutumista, että helpottaa sitä monin keinoin, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme