SDP:n Tuppurainen: Budjettiriihen päätöksillä hallitus jatkaa kurjistumisen kierrettä
3.9.2024 21:18:40 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus on tänään sinetöinyt vahingollisia päätöksiä, jotka jatkavat kurjistumisen kierrettä ja joilla on kauaskantoisia vaikutuksia suomalaisten hyvinvointiin, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi.

Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia. Esimerkiksi sote-järjestöjen leikkaukset tarkoittavat, että moni jää ilman apua ja terveydenhuollon kuormitus kasvaa.
- Suomessa yhteiskuntaa ja ihmisten hyvinvointia tukevilla järjestöillä on pitkä ja arvokas historia. Näiden järjestöjen työhön on sitoutunut tuhansittain vapaaehtoisia ja ammattilaisia. Ilman näiden järjestöjen työtä moni pitkäaikaissairas tai esimerkiksi väkivaltaisesta suhteesta pakeneva ihminen jäisi vaille tukea ja apua. Tämä työ säästää euroja, mutta se säästää myös ihmishenkiä.
- Valinta leikata sotejärjestöiltä ajaa elintärkeitä palveluja tuottavia toimijoita ahtaalle ja jättää apua tarvitsevat ihmiset tyhjän päälle. Säästöjä on välttämätöntä kohtuullista ja haitallisimmat on peruttava.
Tuppurainen muistuttaa, että kaikesta velkapuheestaan huolimatta hallituksella on yhä rahaa tuhlattavaksi. Hallitus perui toimivan hoitotakuumallin ja siirsi rahat yksityiselle terveysbisnekselle Kela-korvausmallillaan. Malli on jo nyt osoittautunut kalliiksi ja toimimattomaksi.
- Lääkäriliitto on vedonnut hallitukseen ja vaatinut sitä perumaan uudistuksen, mutta viimeksi tänään Orpo ilmoitti, että yksityisen terveysbisneksen tukeminen kela-korvauksilla jatkuu. Samaan aikaan kaikille suomalaisille kuuluvaa julkista terveydenhoitoa kurjistetaan. Hallituksen tulisi pikaisesti arvioida uudestaan Kela-korvauksia. On selvää, ettei tämä ole millään tapaa kestävä ratkaisu, Tuppurainen sanoo.
Hallituksen tekemät massiiviset leikkaukset suomalaisesta kulttuurista näivettävät ainutlaatuista suomalaista taidekenttää ja heikentävät osaltaan ihmisten hyvinvointia. Tulevat leikkaukset näkyvät jokaiselle suomalaiselle. Alalla työskenteleville leikkaukset tarkoittavat päättyviä työsuhteita ja vähemmän ainutlaatuista suomalaista kulttuuria.
- Me tulemme esittämään paremman vaihtoehdon pieniyrittäjille ja monille yritysmuotoisesti työskenteleville kulttuuri- ja liikuntakentän toimijoille. SDP ei kannata näihin aloihin kohdistuvaa ALV-korotusta. Sen sijaan me nostaisimme ALV-velvollisuuden alarajan 30 tuhanteen euroon, Tuppurainen muistuttaa.
SDP tulee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen kestämättömälle talouslinjalle.
- Kuten edellisessä vaihtoehtobudjetissamme, me tulemme rakentamaan vaihtoehtomme kohtuudelle ja oikeudenmukaisuudelle. Kun sopeutuksen taakka jaetaan tasaisemmin, ei keneltäkään tarvitse vaatia kohtuuttomia.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.
SDP:n Marttila kiittää: Lapsirauharikos etenee lausuntokierrokselle26.9.2026 12:01:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) antaa hallitukselle kiitokset siitä, että se tarttui kansanedustajien enemmistön esittämään huoleen ja vie eteenpäin lapsirauharikosta koskevaa lainsäädäntöä. Lakiehdotus lähetettiin eilen (25.9.) lausuntokierrokselle. Ehdotuksen mukaan rikoslakiin lisättäisiin rangaistuksen koventamisperusteeksi lapsen läsnäolo henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvissa rikoksissa.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallituksen toimet pitkäaikaistyöttömyyden kasvun katkaisemiseksi puuttuvat26.9.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut Orpon hallituksen aikana 1990-luvun alun laman aikaisiin lukemiin. Silti toimia sen kasvun pysäyttämiseksi ei ole hallitukselta näkynyt. Viimeisenä toimenaan juuri ennen vaaleja hallitus tuo nyt pitkäaikaistyöttömille velvollisuuden osallistua hankkeisiin, joita voivat järjestää esimerkiksi järjestöt. Voimaan se on tulossa vastaan ensi vuonna. Tähän on luvattu noin 13 miljoonaa euroa. Osaamisseteliin on tälle vuodelle varattu 20 miljoonaa euroa. Pitkäaikaistyöttömiä on tällä hetkellä yli 143 000.
SDP:n Matias Mäkynen: Nuorten naisten mielenterveyden kuormitus on yhteiskunnan hälytysmerkki26.9.2026 08:51:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunta on sairas. Kelan tekemä tarkastelu paljastaa, että joka kolmas vuonna 1997 syntynyt nainen on saanut mielenterveyteen liittyvää etuutta, kun miehistä vastaava luku on joka seitsemäs.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisää jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaesityksellään25.9.2026 17:05:11 EEST | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa käsiteltiin tänään mietintöä, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitäminen on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla ja jos sopiminen ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus haluaa poistaa tämän oikeuden ja antaa viimesijaisen päätöksen työantajalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme